ye-logo.v1.2

Перший раз в «нульовий» клас

Суспільство 2303
Будівля, як поросла бур’яном і не має жодного цілого вікна, вже більше семи років пустує. . Фото: Фото автора.

Обов'язкову дошкільну освіту найважче здобути у селах

Цього літа  українське законодавство у сфері освіти знову піддалося змінам, результатом яких стало повернення до 11-річної системи навчання і введення обов'язкової дошкільної освіти з п'яти років. Як виконуються приписи Міністерства освіти і науки на Хмельниччині і чи для всіх п'ятиліток області на початку вересня відкриті двері до обов’язкової освіти, з’ясовувала наша газета.

Недитячий садочок
Ще в червні батьки дошкільнят були приголомшені новиною, що дошкільна освіта стала обов'язковою. Щонайменше, один рік, нібито, повинна буде провести дитина в дитячому садку. Те, що в країні до цього часу відчувається серйозна нестача дошкільних освітніх установ, нікого не збентежило…
За інформацією управління освіти і науки облдержадміністрації,  на сьогодні в області діти п'ятирічного віку охоплені  дошкільною освітою на 100%. Хоча, там і не заперечують, що існують певні проблеми з чергою дітей у садочки. Інколи там, де відсутні дитячі дошкільні заклади, при школах організовано групи короткотривалого перебування. Відновлюють свого часу закриті дошкільні заклади. Зокрема, буквально нещодавно було повернуто приміщення Хмельницького дошкільного навчального закладу № 6, яке орендувала приватна школа. Там вже функціонують  6 груп на 100 місць.
Загалом, на сьогоднішній день в області функціонують 816 дошкільних навчальних закладів, з них 165 – у містах. Проте, в управлінні освіти і науки не відкидають й того факту, що, через перенаповненість груп, можливі відмови у прийомі дитини у дитячий садок. Але це можливо, якщо батьки свого часу не стали у чергу та мають дитину двох– трьох років. П’ятиліток це не стосується.   
Хоча, незважаючи на усі позитивні тенденції, про які звітують чиновники на місцях, експерти стверджують, що вирішити проблему з обов’язковою дошкільною освітою буде найважче жителям села.

Село – селу різниця
Директор Антоновецької школи, що на Ярмолинеччині, помітно занервував, коли ще з вікна побачив, як до дверей навчального закладу впевнено прямує незнайома пані. А почувши, що до школи завітала сама заступник обласного управління освіти і науки, розгубився настільки, що не міг згадати, де знаходиться його кабінет. Потім згадав – він віддав його п’ятиліткам.
В невеличкому приміщенні, де на підлозі неохайно покладений ковролін, розмістилося п’ять абияк скручених столів, такі ж старенькі та почорнілі від часу стільчики та шафа на декілька відділень. Серед іграшок (а здобувати дошкільну ос- віту дошкільнята повинні суто в ігровій формі) лише декілька старих радянських та великий плюшевий ведмідь з одним оком…
Усе це за словами Миколи Побережного, він разом із педагогами приніс з колишнього колгоспу для того, щоб забезпечити 11 сільських п'ятиліток обов’язковою до- шкільною освітою. Та й цим батьки задоволені. Директор показує дитячий садочок «Сонечко».  Бу-дівля, як поросла бур’яном і не має жодного цілого вікна, вже більше семи років пустує. Раніше, коли у селі не було дітей і садочок був непотрібний, тут влаштовували весілля. Потім і цього не стало. Місцеві просто «розтягнули» дошкільний заклад по частинах. Відновлювати, за словами директора, будівлю, яка перебуває на балансі села, ніхто не планує.
Не зміг для рідного закладу  останнім часом «віднайти» жодної копійки й сам директор, котрий за сумісництвом ще є й депутатом Ярмолинецької районної ради. Ка- же, що усі його запити так і залишаються без відповіді. Хоча, пообіцяв, що парти для п’ятиліток, все ж таки, зробить нові. А поки батьки приводять свою малечу до групи лише на заняття. В обід дітей забирають.
Буквально в декількох хвилинах їзди від Антоновець, в селі Скаржинці, неподалік від місцевої школи, розташувався дошкільний заклад «Ромашка». Місцевій владі його зберегти вдалося.  Сьогодні тут навчається  46 дітей, 15 з яких – п’ятилітнього віку. Днями закладу виповнилося 30 років, і буквально перед ювілеєм, за словами завідуючої Лідії Бродської, протягом літа, у садочку зробили капітальний ремонт. Кошти збирали усім світом: допомагали сільська рада, спонсори і, звісно, батьки. Отож за літо у закладі за- мінили вікна, двері, закупили но- вий інвентар та іграшки. Облаштували навколишню територію та встановили паркан. Та найголовніше, що у 2010 році у дитячого садка з’явилося власне індивідуальне опалення. Батьки задоволені, і навіть маючи можливість возити дитину в дитячий садочок в обласному центрі, не хочуть цього робити – сільський, відверто кажучи, нічим не поступається найкращим хмельницьким…  
За словами методиста з питань дошкільної освіти Ярмолинецького району Надії Рихлик, на Ярмолинеччині нараховується 34 до- шкільні заклади, де виховується 830 дошкільнят. З них 23 повні дитячі навчальні заклади та чотири короткотермінові групи при школах. «Роботу семи дошкільних закладів призупинено через відсутність дітей. Проте, – як стверджує Надія Мартинівна, – в районі усі діти п'ятирічного віку охоплені підготовкою до школи». Інша справа, як до підготовки підійшли директори окремих навчальних закладів та влада на місцях.   

Чи обов’язкова дошкільна освіта?
За словами заступника начальника управління освіти і науки облдержадміністрації Галини Риги, головним завданням дошкільної освіти є не навчання, а розвиток дитини, його здібностей.  «Внесення змін до законодавства про обов'язковість дошкільної освіти не означає, що діти повинні сісти за парти, як першачки у школі, навчатися писати, читати тощо. Основною метою нововведення є створення рівних стартових умов для дітей п'ятирічного віку до майбутнього навчання в школі, формування культури поведінки, моралі. Це дошкільна освіта  у формі розвиваючих ігор, які дають дітям базові навички читання та психологічно підготують їх до отримання середньої освіти, – зазначає Галина Владиславівна. – Стосовно  форм здобуття дошкільної освіти, то в законі не написано, що здобуття дошкільної освіти повинно відбуватися лише в навчальному закладі. Можливі різні форми, і сімейні в тому числі».
Тобто, у батьків є три варіанти підготовки дитини до школи: віддати у дитячий садок, займатися з дитиною самостійно, або ж приводити її до дитячого закладу лише на декілька годин.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую