ye-logo.v1.2

На Хмельниччині сотні сіл можуть отримати кошти на швидкісний інтернет: як це зробити

Суспільство 3673
Євгеній Липовенко допомагатиме громадам із одержанням субвенції
Євгеній Липовенко допомагатиме громадам із одержанням субвенції. Фото: надане Євгенієм Липовенко

На реалізацію програми "Інтернет-субвенція" передбачають 500 мільйонів гривень.

Міністерство цифрової трансформації України анонсувало виділення 500 мільйонів гривень на проведення швидкісного інтернету у соціальні об’єкти сільської місцевості. У планах за ці кошти покрити широкосмуговим інтернетом  близько трьох тисяч українських сіл. Скільки таких населених пунктів буде на Хмельниччині поки не відомо, але вже до Мінцифри надійшло декілька десятків заявок. Їх розглянуть найближчим часом.

Детальніше про субвенцію й те, як нею скористатись, розповідає радник голови Хмельницької обласної державної адміністрації Євгеній Липовенко.

- Субвенція передбачає, що тисячі мешканців сільської місцевості зможуть мати якісний інтернет-зв'язок і для роботи, і для відпочинку. Яка загалом ситуація із доступом до всесвітньої павутини в області?

- «Інтернет-субвенція» - це кошти, які надійдуть у місцеві бюджети для реалізації заходів, спрямованих на підвищення доступності широкосмугового інтернету у сільській місцевості. Для реалізації проєкту цього року в Україні планують виділити близько 500 мільйонів гривень. Міністерство цифрової трансформації сподівається, що більше як 1 мільйон українців вперше отримають технічну можливість під'єднатися до оптичного інтернету. У планах приєднати понад 6 тисяч навчальних, медичних, культурних закладів і покрити інтернетом три тисячі сіл.  Що стосується Хмельниччини, то за даними Міністерства, близько 45% сіл області не покриті широкосмуговим інтернетом. Цей показник трохи гірший ніж середній в Україні. Але цього року є можливість ситуацію покращити.

- Яким чином громада може залучити кошти субвенції?

- Поки постанову про виділення субвенції не прийняли, триває попередній збір заявок від тергромад. Оформити її можна на сайт Міністерства цифрової трансформації України. Після того як постанова буде прийнята, на що ми сподіваємось, розпочнеться реальний збір заявок, який триватиме 10 днів. Але ми просимо оформляти їх уже зараз, оскільки можемо разом їх корегувати відповідно до зауважень. Автори мають прописати обґрунтовану вартість робіт та кількість соціальних закладів, які потребують інтернету. Якщо після перевірки виявляється, що вказані села мають широкосмуговий інтернет, або ж сума необхідних коштів необ'єктивно велика, заявку відхиляють. У Міністерства є попереднє бачення скільки може коштувати той чи інший об’єкт, адже до старту проєкту провайдери подавали свої пропозиції. Зрозуміло, залежно від регіону сума витрат буде коливатись.

Зараз на Хмельниччині уже маємо заяви від 38 територіальних громад, які включають в себе 264 села. Ми комунікуємо з ними, допомагаємо, підказуємо, де є села не підключені до широкосмугового інтернету. Бо багато думають, що коли в селі є якийсь інтернет, то він є оптичним, але це не так. Насправді ж є різні технології. Багато сіл використовують радіоінтернет, інтернет через телефонні лінії та інші. Широкосмуговий інтернет, проведення якого передбачає субвенція,  швидкий – 100 мегабітів за секунду, відносно дешевий, безперебійний та безпечний.

- Яким чином буде обиратись провайдер та хто сплачуватиме за його подальші послуги?

- Після того, як заявка отримає позитивний відгук, необхідна сума коштів надійде безпосередньо у громаду. Тоді через тендер обиратиметься провайдер, який проводитиме роботи із влаштування.  Наразі ми не можемо сказати, яка буде середня вартість підключення одного соціального об’єкта, але громада зацікавлена, аби це було якомога дешевше. Декілька років соціальні об’єкти будуть безкоштовно отримувати послугу в рамках субвенції. Однак будуть випадки, коли субвенція не повністю покриватиме витрати, а десь провайдеру доведеться інвестувати власні кошти. Коли оператор буде заходити в село, то він має покрити усі соціальні заклади, а згодом і надавати свої послуги охочим мешканцям – потенційним клієнтам, на комерційній основі. Провайдер матиме своєрідну фінансову вигоду.

- Тобто школа чи медичний заклад стануть своєрідними точками, від яких звичайні мешканці зможуть «протягнути» інтернет?

- Так. Це буде дешевше, бо оптоволокно не потрібно тягнути на великий відстані, а воно вже буде на місці. У всіх провайдерів є різне стратегічне бачення. Їм цікаво відразу взяти великий сегмент ринку. Рухаємось до того, щоб не лише кожен міський житель, а й мешканець села мав швидкісний інтернет. Це стратегічне бачення.

- Частина роботи над реалізацією проєкту стартувала. Які труднощі уже бачите та як з ними будете справлятись?

- Є багато умов для громад, щоб отримати субвенцію. Міністерство контролюватиме проходження і тендеру, і як надалі виконуватимуться роботи. Не буде таких ситуацій, коли тендер проведуть під якусь одну компанію. Попри це, уже бачимо завищені цифри у заявках. Всі розуміють для чого це. Ми намагаємось пояснити, донести, що якщо не відбудуться корегування до реального кошторису, то грошей із субвенції село взагалі не отримає.

Ще одна складність, з якою ми зіткнулись - розбіжності між даних Міністерства та тергромад щодо наявності інтернет-зв'язку. Цю проблему ми вирішуємо. Виїжджаємо на місця, протоколюємо, робимо фотофіксацію, бачимо, де немає оптоволокна. Потім ці села також матимуть можливість отримати субвенцію. Загалом, наша роль, як облдержадміністрації - допомогти громаді, щоб область була максимально "покрита" інтернетом.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую