ye-logo.v1.2

У середмісті Шепетівки гадюка вкусила собаку: чому плазуни зараз активні та як вберегтися

Суспільство 34104
Загалом в Україні є три види отруйних змій
Загалом в Україні є три види отруйних змій. Фото: ілюстративне pixabay.com

Чому змії можуть заповзати близько до людських осель, розповів спеціаліст.

Два дні тому в середмісті Шепетівки гадюка заповзла на подвір’я та встигла вкусити собаку. Той загриз плазуна, але укусу уникнути не вдалося. Господарі чотирилапого, кажуть, що через годину на подвір’я приповзла ще одна гадюка…

Як розповіла сайту «Є» шепетівчанка Оксана Лісовська, на подвір’ї якої стався інцидент з гадюками, цього року таке сталося вперше. Але приповзали на подвір’я плазуни і минулого року. Торік собака також постраждав він укусу. На щастя, виходили.

«Ми живемо в центрі міста, - каже жінка. – Вужів часто бачимо. А гадюки цього року вперше. Та ще й дві одразу. Собаці наразі ще погано, але вже все ж легше, ніж було після укусу. Насправді, лячно. Ходимо тепер, поглядаємо під ноги, страшно кожної палиці, яка лежить на землі. Бо це центр міста, а гадюки собі так вільно повзають подвір’ями…».

Але чому змії можуть заповзати близько до людських осель? Як вберегтися від укусів та що робити, якщо гадюка все ж вкусила? Про це сайту «Є» розповів зоолог, доцент кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету Мар’ян Тарасенко.

Яких небезпечних плазунів і де можна зустріти

Яких взагалі небезпечних плазунів можна зустріти у нас? За словами Мар’яна Тарасенка, загалом в Україні є три види отруйних змій – гадюка звичайна, гадюка степова і гадюка Нікольського.

«Гадюка Нікольського зустрічається лише тільки в Харківській, Сумській та Полтавській областях, - пояснює він. - Це свого роду дуже локальний північно-східний вид в Україні. Її можна розрізнити за повністю чорним кольором. Назва степової гадюки говорить сама за себе: вона зустрічається в степовій зоні. Це південні області – Херсонська, Запорізька, Дніпропертровська, Одеська, Миколаївська. Саме тут ареал її поширення. І третій вид – це гадюка звичайна. Вона зустрічається на Поліссі, Прикарпатті, Закарпатті та Карпатах, частково – на Буковині».

Щодо Хмельниччини, то, за словами пана Мар’яна, наша область унікальна тим, що має декілька природних зон. І її північна частина (Ізяславшина, Шепетівщина, Полонщина, Славутчина) якраз лежать в зоні Полісся. Тому природньо, що в цих районах зустрічається гадюка звичайна.

Світлину гадюки, яка приповзла на подвір’я шепетівчан, Мар’ян Тарасенко бачив.

«Хтось припускає в коментарях у соцмережах, що це могла бути гадюка Нікольського, - каже зоолог. - Насправді це не так. Це якраз гадюка звичайна. Вона має три кольорових морфи: її колір може варіювати від чорного – до класичного сірого з візерунком та теракотового з візерунком. Причому, навіть в одному виплоді можуть бути гадюки різних кольорів. Це так закладено генетично. Насправді це не різні види плазунів, а один - гадюка звичайна».

Гадюка звичайна має три кольорових морфи: її колір може варіювати від чорного – до класичного сірого з візерунком та теракотового з візерунком. Причому, навіть в одному виплоді можуть бути гадюки різних кольорів. Фото: ілюстративне tvoemisto.tv

Зустріти гадюку в середмісті – чому таке можливо

Це цілком нормально, каже Мар’ян Тарасенко.

«Весна – період розмноження і плазуни дуже активні, - пояснює він. – Якщо зазвичай гадюки переважно активні в другу половину року вночі, то зараз ця активність спостерігається протягом усієї доби. Вони стають не такими полохливими, можуть покидати своє середовище існування і заповзати на людські подвір’я, самці активно шукають самок».


У Шепетівці гадюка заповзла на подвір’я та вкусити собаку. Той загриз плазуна, але укусу уникнути не вдалося. Фото: з соцмереж

Окрім того, ще одна причина того, що гадюки з’являються, як то кажуть, на асфальті, - нестійка погода.

«Гадюки – холоднокровні тварини, - пояснює зоолог. - Їм потрібне тепло. І коли холодає, вони починають шукати місця, де можна погрітися, сховатися від холоду. Асфальт чи бетонні доріжки, які нагріваються, клуні, господарські приміщення, навіть будинок, куди вони можуть заповзати крізь відчинені двері – усе це приваблює їх. Тож звісно, небезпека зустріти гадюку, існує».

Коли найчастіше гадюки можуть вкусити людину

Поліська природа довкола сіл дуже мальовнича, села наче «влиті» в природу. Тож, за словами Мар’яна Тарасенка, На цих територіях є дуже багато місць, які є просто ідеальними для існування плазунів, - пониження, заболочення, чагарники…

«Люди мають розуміти, що тут водяться гадюки, тож лізти в такі місця без відповідного одягу та взуття не варто. А краще їх взагалі оминати», - каже він.

І додає, що є два пікових періоди, коли людей найчастіше кусають гадюки.

«Це якраз весна та час розмноження, - пояснює Мар’ян Тарасенко. – Другий період – літо, коли починаються ягідний та грибний сезони. Люди йдуть їх збирати і натрапляють на плазунів. Але гадюка нападає тільки захищаючись. Краще мати в руках гілку та пошарудіти нею перед собою, щоб гадюка налякалася і мала змогу відповзти. Гадюка ніколи не поповзе і бік людини».

Що робити, якщо гадюку побачили на подвір’ї

«Звісно, не варто плазуна вбивати, - каже зоолог. - Це може бути як гадюка, так і вуж, який зустрічається доволі часто. Темно-жовті плями на голові за вушками – це ознака вужа. Краще, знову ж таки, пошуміти в цих місцях, щоб дати плазуну можливість втекти. Зазвичай, на людських подвір’ях, поруч з домом гадюки не живуть, а трішки навіддалі».

Темно-жовті плями на голові за вушками – це ознака вужа. Фото: ілюстративне thailandproperty.tv

Якщо гадюка заповзла в дім чи інше приміщення, краще викликати надзвичайників.

Що може приманювати плазунів до подвір’я

Крім того, що вони шукають тепло в нестійку погоду, їх приманює їжа.

«Гадюки живляться гризунами, - пояснює зоолог. – В коморах чи інших господарських спорудах, де зберігається зерно, інші продукти, розводяться миші. І, відповідно, гадюки можуть приповзати туди на полювання».

Якщо гадюка вкусила, що робити, а чого категорично не можна

«Є речі, яких робити категорично не можна, - каже Мар’ян Тарасенко. - А є прості, дотримуючи яких є більше шансів, що людина одужає. Укуси переважно припадають на кінцівки – руки та ноги. Категорично не можна відсмоктувати яд, робити надріз на місці укусу, не припалювати та не перетягувати джгутом».

Як же варто діяти, якщо вкусила гадюка?

«Якнайшвидше прикласти щось холодне, покласти людину горизонтально, дати багато пити (в жодному разі не алкоголь) і якщо під руками є протиалергічний засіб, то випити його також треба, - каже Мар’ян Тарасенко. - Отрута, в першу чергу, високоалергенний білок, який викликає дуже складну алергічну реакцію. Людину треба заспокоїти, щоб вона якомога менше рухалася і не панікувала. І негайно викликати швидку або ж якнайшвидше доправити самому до лікарні. Не варто затягувати цей час».

За словами пана Мар’яна, саме перших дві години після укусу гадюки є дуже важливими для зниження можливостей ускладнень та полегшення перебігу симптомів після укусу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую