ye-logo.v1.2

У Хмельницькому демонтують дошку радянському полководцю: кому її передадуть

Суспільство 2034
Наразі дошка Федору Толбухіну розміщена на будинку на вулиці Ярослава Мудрого, 1
Наразі дошка Федору Толбухіну розміщена на будинку на вулиці Ярослава Мудрого, 1. Фото: знімок з Google Street View

Цього разу комунальники мають зняти дошку Федору Толбухіну.

Сьогодні, 13 травня, члени виконавчого комітету Хмельницької міської ради вирішили демонтувати інформаційну дошку, присвячену радянському воєначальнику Федору Толбухіну. Комунальники мають її зняти зі стіни будинку на вулиці Ярослава Мудрого, 1, що у мікрорайоні Дубове. Чому декомунізували цю дошку та що зроблять зі спадком тоталітарного минулого, з’ясували кореспонденти сайту «Є».

Ще у 2016 році в рамках «декомунізації» Хмельницька міська рада перейменувала вулицю Толбухіна на Ярослава Мудрого. Це було зроблено на виконання вимог Закону України «Про Засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Однак тоді інформаційна дошка, присвячена цьому воєначальнику з не відомих нині причин залишилася непоміченою. Й лише нещодавно її виявили представники управління архітектури та містобудування.

«У Хмельницькому більшість об’єктів тоталітарного минулого, які підпадають під «декомунізацію» були демонтовані у попередні роки, — розповідає виконувач обов’язків начальника управління архітектури та містобудування Максим Дружинін. — Проте й нині ми продовжуємо виявляти подібні об’єкти. У такому разі одразу гуртуємо звернення виконавчому комітету, щоб провести їх демонтаж. На жаль, достеменно невідомо, скільки ще таких об’єктів залишилося на території Хмельницької громади».

Згідно з рішенням виконкому, демонтувати дошку Федору Толбухіну доручено працівникам департаменту інфраструктури міста. Далі її мають передати у фонд музею історії міста. Після демонтажу її зберігатимуть у комунальному підприємстві «Хмельницька міська ритуальна служба».

«Подібних об’єктів у нас небагато. Наразі лише зберігаємо інформаційну дошку, присвячену радянському воєначальнику Миколі Ватутіну. Її зняли восени минулого року з будинку на вулиці Сіцінського, 5. Також на підприємстві зберігається гармата часів Другої світової війни», — зазначив начальник «Хмельницької міської ритуальної служби» Сергій Бортник.

Про подальшу долю подібних об’єктів розповів начальник міського управління культури і туризму Артем Ромасюков. Він припускає, що вони можуть стати частиною експозиції нового музею історії Хмельницького, що на розі вулиць Свободи та Шевченка.

Демонтовану дошку передадуть у фонд музею історії міста Хмельницького. Фото: автора

Демонтовану дошку передадуть у фонд музею історії міста Хмельницького. Фото: автора

«В концепції нового музейного комплексу є сторінка радянського тоталітарного режиму. Насамперед йдеться про висвітлення вчинених ним злочинів. Можливо, але не факт, такі інформаційні дошки стануть частиною цієї експозиції. Але конкретніше про це можна буде говорити коли завершиться реконструкція будівлі музею», — прокоментував Артем Ромасюков.

Чи дійсно Федір Толбухін підпадає під «декомунізацію»?

Згідно з чинним законодавством, під демонтаж підпадають пам’ятні знаки, присвячені керівникам комуністичної партії, представникам радянської влади й органів державної безпеки. А також — об’єкти, пов’язані з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України, переслідуванням учасників боротьби за незалежність. Винятком є пам’ятні знаки, пов’язані з опором і вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури.

Оскільки Федір Толбухін в роки Другої світової війни командував військами Південного, 3-го і 4-го Українських фронтів може постати питання, чи дійсно він підпадає під «декомунізацію». Тому жителі деяких міст позивалися у суди на рішення влади щодо перейменування вулиць, які раніше були названі на честь Федора Толбухіна. Наприклад, про законність внесення цього воєначальника до переліку осіб, на яких поширюється «декомунізація», говорить постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 25 січня 2017 року. У ній наведено роз’яснення Українського інституту національної пам’яті.

«У 1918-1921 роках Федір Толбухін у складі Червоної армії брав активну участь у боротьбі за встановлення радянської влади. Зокрема, у придушенні Кронштадтського антибільшовицького повстання та антибільшовицького руху в Карелії, за що отримав нагрудний знак «Честному воину Карельского фронта». А у 1944-1947 роках він був керівником союзної контрольної комісії в Болгарії та організатором встановлення у цій країні комуністичного тоталітарного режиму. Назви вулиць Толбухіна не пов’язані з опором та вигнанням нацистських окупантів», — зазначено у судовій постанові.

Довідково. Федір Толбухін (4 (16) червня 1894 року — 17 жовтня 1949 року) був радянським воєначальником. В роки Другої світової війни він командував військами Південного, 3-го і 4-го Українських фронтів. Після його смерті Федору Івановичу було надано почесне звання «Герой Радянського Союзу».

Читайте також: Старе кладовище у Хмельницькому: роботу над створенням меморіального парку продовжують

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую