ye-logo.v1.2

Життя поза кліткою: як на Хмельниччині рятують ведмедів від життя в неволі (ФОТО)

Суспільство 17511
Щоб відчути землю під лапами комусь з ведмедів довелося подолати понад тисячу кілометрів
Щоб відчути землю під лапами комусь з ведмедів довелося подолати понад тисячу кілометрів. Фото: Володимира Бурдяка, зі сторінки Парку хижаків Арден у фейсбуці

Неподалік Сатанова в реабілітаційному центрі для диких тварин «Парк хижаків Арден» нині живе 16 ведмедів, 7 вовків, лисиці та інші дикі тварини.

Їх забрали сюди з тісних кліток та жахливих умов існування. Щоб відчути землю під лапами комусь з них довелося подолати понад тисячу кілометрів.

Історії цих ведмедів могли б так і не мати хепіенду, і тваринне життя добігало б кінця так і не знаючи як це – пробігтися лісом, облаштовувати барліг чи ніжитися під літнім дощем.

Але, на щастя, сталося інакше - їх врятували.

Василя, Тайсона і Василину забирали через суд

Брудних, голодних та хворих, ведмедів з неволі забирають в жалюгідному стані. На комусь заробляли, показуючи в клітці поблизу дорожніх генделиків, когось тримали заради народження ведмежат та їх продажу, когось запроторили в клітку після закінчення циркової кар’єри…

За щасливим збігом обставин нині ці ведмеді живуть у реабілітаційному центрі «Парк хижаків Арден», що неподалік Сатанова. І мають 32 гектари заповідного лісу для того, щоб знову відчути себе дикими тваринами.

Брудних, голодних та хворих, ведмедів з неволі забирають в жалюгідному стані. Фото: Володимира Бурдяка, зі сторінки реабілітаційного центру «Парк хижаків Арден» у фейсбуці

Трьох клишоногих - Василя, Тайсона і Василину - доправили до заповідного лісу зовсім нещодавно. Їх незаконно утримували в неволі на території одного з підприємств на Прикарпатті. Щоб порятувати звірів від жахливих умов утримання, довелося звернутися до суду. І лише через після судової ухвали трьох бранців було вилучено та перевезено до реабілітаційного центру. Після років ув’язнення в тісній клітці з порушенням усіх можливих умов Василь, Тайсон і Василина вперше побачили дерева.

Найстаршого ведмедя Тошу до реабілітаційного центру перевезли з Харківщини. Щоб відчути землю під лапами деяким ведмедям довелося подолати понад тисячу кілометрів. Фото: Юрія Сердюка

Забравши з бетону і заліза ведмедів навчають жити в дикій природі

Створений реабілітаційний центрі для хижих тварин на території Національного природного парку «Подільські Товтри» майже рік тому на кошти мецената Артура Фрідмана. Парк хижаків не схожий на будь-який інший в Україні, розповідає Володимир Бучко, який в «Ардені» виконує обов’язки директора з розвитку. І не лише тому, що, скажімо, в декілька разів більший за відомий «Синевир», де наразі утримують 33-х ведмедів.

«Він незвичний тим, що це нова сучасна модель, яка має стати на заміні типовим та відверто страшним зоопаркам, - каже Володимир Бучко. - Все дуже просто: зоопарки створюють на розвагу людям, щоб експонувати тварин. Ми ж створювали реабілітаційний центр, в першу чергу на благо тварин. Забравши їх з бетону і заліза (бо вони крім цього у своєму житті більше нічого не бачили) навчаємо їх жити в дикій природі. Але і для комфорту та безпеки людей теж подбали - майже кілометровий міст-галерея звивається як змія, на висоті 5-ти метрів у кронах дерев. Його основне завдання – мінімізувати антропогенний вплив на лісову екосистему. Поки що такий міст єдиний і неповторний в межах України. Люди просто підглядають за життям в природі. Тварини не реагують на людей і живуть своїм життям. Мають великі простори лісу, де завжди можуть усамітнитися».

Ведмеді мають 32 гектари заповідного лісу для того, щоб знову відчути себе дикими тваринами. Фото: Володимира Бурдяка, зі сторінки центру «Парк хижаків Арден» у фейсбуці

За кожним з ведмедів тут особливий догляд. Оскільки сюди вони потрапляють з жахливих умов, то тварин тут лікують, стерилізують, за потреби оперують, ставлять чіпи, роблять щеплення… Тут, в лісі, є обладнані барлоги та водойми для купання.

Відвідувачі центру за ведмедями можуть спостерігати зі спеціально обладнаного мосту-галереї. Це наразі єдиний лісовий міст в Україні. Фото: зі сторінки центру «Парк хижаків Арден» у фейсбуці

У реабілітаційному центрі розповідають, що зі сторони заповідника Медобори до моста-галереї часто навідуються величезні, темно-каштанового кольору, самець і самка ведмедів. Працівники парку кличуть їх Міша та Маша. На зиму Маша залягала в сплячку в печері, вхід в яку можна розгледіти з мосту. А Міша взагалі вирішив не залягати – так і вештався всю зиму заповідними лісами вздовж Збруча.

На зиму Маша залягла в сплячку в печері. Фото: Володимира Бурдяка зі сторінки реабілітаційного центру «Парк хижаків Арден» у фейсбуці

Міші, до речі, 7 років. Він жив у Харківській області у звичайному вольєрі з бетонною підлогою. Потрапивши до лісу він повторював за Машею майже усе - і як облаштовувати гніздо, і як шукати корми. Подолав навіть крутий схил, якого дуже боявся. 

Через жорстоке поводження в минулому ведмеді мають психологічні хвороби

Зараз у цьому лісі живуть 16 ведмедів. Трьох, як ми згадували, перевезли сюди нещодавно, а одинадцять з тринадцяти залягли цієї зими в сплячку. І це, каже Володимир Бучко, свідчить про те, що вони добре адаптуються до дикої природи. Адже чи не для усіх них це було вперше, бо в зоопарках, зазвичай, ведмеді не сплять.

Сюди, до реабілітаційного центру, забирають найважчих.

Найстарший з ведмедів Тоша. Він гарно відновлюється та все ж хворіє на стереотипію. Спеціалісти кажуть, це наслідки жорстокого поводження з твариною. Фото: Володимира Бурдяка

Більшість ведмедів хворіють на стереотипію. Спеціалісти кажуть, це наслідки жорстокого поводження з тваринами.

«Стереотипія - психологічне захворювання, - пояснює Володимир Бучко. – В тварини присутні типові рухи - коли вона ходить колами або вперед-назад. На жаль, часто це невиліковна хвороба...»

Хтось за гратами, якщо перевести на людську мову, зійшов з розуму…

Тоша

Найстарший у центрі - ведмідь Тоша. Йому 27 років. Забрали Тошу зі Старого Салтова Харківської області. Старенький клишоногий також хворіє на стереотипію. До 5-річного віку він був цирковим ведмедем і об’їздив з дресирувальником в тісній клітці увесь пострадянський простір. Потім його на 20 років закинули в клітку. За гратами, якщо перевести на людську мову, Тоша зійшов з розуму...

До 5-річного віку Тоша був цирковим ведмедем і об’їздив з дресирувальником в тісній клітці увесь пострадянський простір. Потім його на 20 років закинули за грати. Фото: Юрія Сердюка зі сторінки Парку хижаків Арден у фейсбуці

«Ми дуже сподіваємося, що спілкуючись з іншими ведмедями у дикій природі, Тоші полегшає і він відновиться, - каже Володимир Бучко. - Нині він живе в лісі, гарно харчується, але все ж, як помічаємо, ця хвороба проявляється».

Старенький Тоша у день транспортування до заповідного лісу з Харківщини. Фото: Юрія Сердюка

Бодя

Наймолодший ведмідь, якого забрали з неволі, Бодя. Йому 1 рік та 4 місяці. Бодю забрали сюди з мамою. Так удвох вони живуть у центрі реабілітації. Молодшим ведмедям легше адаптуватися до нових умов, каже Володимир Бучко.

Ірка

Гімалайська ведмедиця Ірка прожила 15 років у клітці на території мисливського господарства. Саме нові власники ділянки ініціювали її порятунок і звернулись до працівників центру, щоб ті забрали її до притулку. Наприкінці березня Ірка вперше побачила ліс не з-за грат, а пробігшись по ньому нього усіма чотирма лапами. Володимир Бучко розповідає, що ведмедиця не лише чудово акліматизувалась на території заповідного лісу, а і потоваришувала з Гошею, який навесні вийшов зі сплячки.

Гімалайська ведмедиця Ірка прожила 15 років у клітці на території мисливського господарства. Фото: зі сторінки Eco-Halych: Wildlife Rehab Реабілітація дикої природи у фейсбуці

Гоша

Ведмедя Гошу перевезли до притулку влітку 2020-го. Щоб врятувати клишоногого від неволі до порятунку долучилася зоозахисна асоціація з Німеччини і мала бажання забрати ведмедя на реабілітацію за кордон. На жаль, каже Володимир Бучко, в Україні запросто безконтрольно можна розводити та утримувати цих тварин, але коли стосується порятунку та вивезення тварини за кордон, чи навіть формальної конфіскації з жахливих умов у неволі, то бюрократична машина починає «гальмувати». Врешті, Гоша таки залишився в Україні. Але вже в умовах, максимально наближених до природних, під опікою в Парку хижаків Арден. Він, каже пан Бучко, залюбки готувався до своєї першої зими у барлозі, а нині – пасеться (так-так, навесні ведмеді пасуться) у заповідному лісі.

Гоша залюбки готувався до своєї першої зими у барлозі. Фото: Юрія Сердюка

Міхей

Міхей був шостим по рахунку ведмедем, якого до притулку передали під опіку. Власники зробили це з власної волі. Міхей жив колись у Криму і там його викорисовували, аби розважати відпочивальників. А коли той почав проявляти агресію – вирішили Міхея приспати. Проте знайшлись люди, які забрали ведмедя до себе. Так він опинився у Сумській області. Нова власниця, яка вирішила передати клишоногого до реабілітаційного центру, кажуть дуже його любила. Але розуміла, що ведмедеві не місце у клітці.

«Ми всі бачили сум в її очах: прощання завжди болісне», - пригадує Володимир Бучко. І ось тепер Міхей знайшов нову домівку в центрі реабілітації для хижих тварин.

Вовки, яких помилково вважали собаками

Крім ведмедів, мешкають у парку хижаків і вовки. Їх теж забрали з неволі. Нині їх семеро. Це дві вовчі зграї. За словами Володимира Бучка, вони чудово вживаються з ведмедями. 

Одне з вовченят потрапило до Парку хижаків з Чернігівщини. Там подружжя прихистило цуценя, яке виявилося вовком. Місцева мешканка знайшла його схудлого біля школи і покликала з собою, щоб нагодувати. Він – пішов і лишився в неї жити. А згодом з’ясувалося, що це не собака, а вовк. Найкращий вихід, вирішила родина, якщо Бані (так назвали вовченя), переїде в реабілітаційний центр, де тварина матиме умови, наближені до природних.

Крім ведмедів, мешкають у парку хижаків і вовки. Їх теж забрали з неволі. Фото: зі сторінки реабілітаційного центру «Парк хижаків Арден» у фейсбуці

«Одна з відвідувачок центру якось написала відгук, що після того, як вона побувала у нас, її нога більше ніколи не ступить на територію зоопарку, - каже Володимир Бучко. - Це свідчить про те, що цей проєкт вдався. Він змінює свідомість людей».

Більше інформації про  реабілітаційний центр «Парк хижаків Арден», життя тварин, фото та відео, можна дізнатися на офіційній сторінці у фейсбуці та ютуб-каналі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую