ye-logo.v1.2

Сонячне затемнення: як за ним спостерігали хмельничани

Суспільство 2632
Щоб побачити затемнення, хмельничани зібралися на майдані Незалежності
Щоб побачити затемнення, хмельничани зібралися на майдані Незалежності. Фото: автора

Майже на всі території України було видно, як Місяць частково закрив Сонце.

Сьогодні, 10 червня, сталося відносно рідкісне явище — кільцеподібне сонячне затемнення. Найкраще його було видно у деяких частинах Канади, Гренландії та Росії. А українці могли спостерігати лише часткове затемнення: як Місяць закрив п’ять-сім відсотків сонячного диска. Це змогли побачити й хмельничани. Для цього охочі зібралися на місцевому майдані Незалежності, куди любителі астрономії принесли спеціальні телескопи.

Особливістю кільцеподібного затемнення є своєрідне «вогняне кільце» навколо небесного світила. Воно виникає, коли Місяць розташований далі від Землі й, на відміну від повного затемнення, повністю не закриває Сонце. В Україні його можна було спостерігати приблизно з 13:26 до 15-ї години. Максимальної фази воно досягнуло о 14:15.

Щоб стати свідками цієї події, хмельничани почали приходити на майдан Незалежності об 11-й годині. Періодично спостерігати за затемненням заважали хмари та дрібний дощ. Попри мінливу погоду, люди все ж змогли побачити через телескоп як Місяць частково закрив Сонце.

Наприклад, так виглядало нинішнє кільцеподібне сонячне затемнення у штаті Вірджинія, США. Там теж було помітно, як Місять лише частково затулив Сонце, але більше ніж, в Україні. Фото: зі сторінки у фейсбуці NASA Sun Science

Наприклад, так виглядало нинішнє кільцеподібне сонячне затемнення у штаті Вірджинія, США. Там теж було помітно, як Місять лише частково затулив Сонце, але більше ніж, в Україні. Фото: зі сторінки у фейсбуці NASA Sun Science

Хмельничанин Михайло Бондаренко, який приніс зі собою телескоп, вже досить давно захоплюється астрономією. Нині він вирішив розділити своє хобі з іншими жителями міста.

За його словами, на сонячне затемнення не можна дивитися через звичайний телескоп. Так можна пошкодити сітківку ока. Для цього є спеціальний сонячний телескоп. Втім, він не придатний для спостереження за зірками чи планетами.
«Астрономією захоплююся з дитинства. Мені певно було років вісім, коли я почав робити телескоп з лінз окулярів. Тоді у нас не було сучасних пристроїв і ми фантазували, як їх створити. Нині маю телескопи для різних цілей: для спостереження за сонцем, планетами й зірками», — поділився Михайло Бондаренко.

Хоча кореспондентам сайту «Є» теж побачили затемнення через телескоп, на жаль, його не вдалося сфотографувати. Михайло Бондаренко пояснив, що це досить важко зробити — необхідно довго налаштовувати фотокамеру й телескоп.

Люди спостерігали за затемненням через спеціальні сонячні телескопи. Фото: автора

Люди спостерігали за затемненням через спеціальні сонячні телескопи. Фото: автора

Цим просвітницьким заходом хмельничани також вирішили привернути увагу місцевої влади до ідеї створити для школярів гурток з астрономії.

«Дуже добре, що у Хмельницькому вкладають гроші у розвиток спорту й культури. Але також потрібно інвестувати в сучасні підходи до освіти, — розповідає громадський активіст і блогер Андрій Попик. — У місті вже відкрили гурток з робототехніки. Так само хочемо, щоб влада створила гурток з астрономії та закупила необхідне обладнання. Це невеликі капіталовкладення, але користь для дітей вони приносять значну».

До речі, цього року станеться ще одне сонячне затемнення. Однак у нашій країні його не можна буде побачити. Натомість українці зможуть спостерігати за таким явищем 25 жовтня 2022 року. Тоді має бути видно, як Місць закриє половину Сонця.

Читайте також: У Хмельницькому три дні вируватиме джазовий фестиваль (ПРОГРАМА)

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую