ye-logo.v1.2

Кози і воля: фермер з Хмельниччини про органічне землеробство, ринки як в Каліфорнії та пошук однодумців

Суспільство 2934
Анатолій Мішов створив органічну ферму з розведення кіз та виготовлення сирів
Анатолій Мішов створив органічну ферму з розведення кіз та виготовлення сирів. Фото: з архіву

Анатолій Мішов упевнений, що майбутнє – за органічним землеробством.

Анатолій Мішов – засновник фермерського господарства, що в селі Антонівці на Ярмолинеччині, - з тих людей, які «горять» бажанням працювати біля землі та знаються на тонкощах органічного землеробства. Не виснажувати, а жити в гармонії із землею – один з головних принципів фермера. Він не втомлюється мріяти, народжувати нові ідеї та надихатися землею. Ще на початку 2000-х Анатолій Мішов покинув місто, узяв в оренду 18 гектарів землі (нині вже понад 6 має у своїй власності) й створив органічну ферму з розведення кіз та виготовлення сирів.

Утім, фермер не приховує правди: в умовах сьогодення ринок органічної продукції в Україні все ще перебуває десь на задвірках. Найважче – шукати ринки збуту. Вийти на торгові мережі чи магазини з фермерськими сирами, зізнається, – майже нереально. Чому? Усе просто, каже пан Мішов. Мережі на цьому не зароблять великих грошей та не матимуть колосальних прибутків. Тому виробникам натурального та органічного чемно відмовляють.

В господарстві Анатолія Мішова - чотири десятки дорослих кіз та ще майже два десятки козенят. Двічі на день випасає їх на різнотрав’ї. Саме тому, зізнається, кожна головка сиру має свій унікальний смак та букет ароматів в залежності від сезону та трав, які споживають кози в ту чи іншу пору року.

Анатолій Мішов зізнається, кожна головка сиру має свій унікальний смак та букет ароматів в залежності від сезону та трав, які споживають кози в ту чи іншу пору року. Фото: з фейсбук-сторінки фермера

Усі робочі процеси фермер старається максимально механізувати. Тому сонячні панелі на фермі, які продукують електроенергію, з’явилися у нього ще раніше, ніж доїльні апарати. Він виготовляє декілька видів твердих та м’яких сирів, цільно-молочну продукцію. Переважно, каже, купують їх на замовлення уже постійні клієнти.

«Знайти ринки збуту для цільно-молочної продукції вкрай важко, - розповідає Анатолій Мішов. – Наприклад, почав нещодавно робити рікоту. Але зацікавити мережі натуральним продуктом – непросто. Чесно зізнаються, що простіше купити закордонний контрафакт, ніж брати в наших фермерів. Це бізнес. Всім давай дешеве, хай навіть ненатуральне. Але дешеве, щоб мати гарний накрут».

Утім, Анатолій Мішов упевнений, що майбутнє – таки за органічним землеробством. Своєї чіткої позиції він не змінює. І має велике бажання згуртувати місцевих виробників фермерської продукції довкола однієї ідеї.

«Маю ідею створити у нас фермерські ринки виключно для місцевих виробників натуральної продукції, - каже Анатолій Мішов. – Ні, це не ті ринки, які ми зараз маємо, де більшість – перекупи і, відповідно, бізнесова складова - головна. А ринки, де б свою продукцію продавали лише ті, хто її реально вирощує чи виготовляє. Такі я, наприклад, бачив в Каліфорнії. Там на цей ринок може вийти з реалізацію тільки безпосередньо виробник, і тільки з власною продукцією».

Анатолій Мішов має ідею створити у нас фермерські ринки виключно для місцевих виробників натуральної продукції. Фото: з фейсбук-сторінки фермера

Від того користь, каже фермер, буде усім: і виробникам, бо мають де реалізовувати вирощене та виготовлене, і покупцям, які хочуть придбати продукцію за цінами виробника.

А ще Анатолій Мішов прагне навчити любити землю якомога більше людей. Нині він кличе жити до себе на ферму таких же, як і він, закоханих в органічне землеробство. Каже, прийме кожного, виділить шмат землі, аби лише мали бажання працювати й жити в гармонії з природою.

Читайте також: Ринок землі: що означає його відкриття для власників паїв

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую