ye-logo.v1.2

Лебеді на зимових водоймах: як не нашкодити турботою

Суспільство 2685
«Лебідь – це дикий птах і може сам про себе подбати», - зазначають екологи
«Лебідь – це дикий птах і може сам про себе подбати», - зазначають екологи. Фото: з архіву

Фахівці кажуть, що не варто зловживати підгодівлею лебедів. Адже в птахів, яких часто підгодовували, виробляється рефлекс: вони вже не хочуть самостійно шукати їжу.

На Хмельниччині очікується похолодання. За прогнозами синоптиків кілька ночей посилюватимуться морози. Щозими, з приходом морозів, до Держекоінспекції у Хмельницькій області надходять повідомлення від стурбованих людей про лебедів, які потерпають від холоду. Світлини птахів часто ширяться у соцмережах із закликами до порятунку. Та чи насправді ситуація настільки критична? Чи потрібна птахам допомога і як не нашкодити турботою.

«За словами орнітологів, лебеді - птахи кочуючі, а не перелітні, - пояснюють екологи. - Далеко вони не відлітають, але протягом холодної пори року перелітають на певні відстані в пошуку місця, придатного для тимчасового перебування. Деякі самці не відлітають на зимівлю з осілих водойм, щоб навесні першими зайняти кращі місця для гніздування. Тобто, йдуть на усвідомлений ризик. Не відлітає і ослаблена, хвора частина лебедів. Орнітологи вважають, що таким чином підтримується в популяції здоровий генофонд».

Як зрозуміти, що птахові потрібна допомога?

«Перш за все, потрібно оцінити ситуацію, чи дійсно така допомога необхідна, - кажуть екологи. - Варто пам’ятати, що поява людини біля птаха, а тим більше відлов – це великий стрес. У такій ситуації тахи намагаються полетіти геть, а отже втрачають енергію, яка їм так необхідна, щоб передити холоди. Тож якщо поруч реальної небезпеки (браконьєрів, бродячих собак або ж коли птах травмований) немає, а людей справді хвилює благополуччя птахів, краще за все залишити їх у спокої та не чіпати».

І додають, що птахам взимку холод не страшний, але їм важче пережити голод. Утім, якщо їх не годувати, то вони просто перелетять на ту водойму, де не замерзає вода.

Більшість лебедів, які мешкають на наших водоймах, зимують на водосховищі Хмельницької АЕС. Фото: з фейсбуку Володимира Карчевського

«Лебідь – це дикий птах і може сам про себе подбати, - зазначають екологи. – Тож рекомендується підгодовувати лебедів в період сильних морозів тільки в тому випадку, якщо це сірі перволітки, котрі ще не змінили оперення. З кормів, які можна залишити на березі, може бути цільне зерно та сезонні овочі».

В жодному разі не можна давати птахам хліб. Він погано перетравлюється і викликає бродіння і шкодить лебедям.

Фахівці додають, що не варто зловживати підгодівлею лебедів. Адже в птахів, яких часто підгодовували, виробляється рефлекс: вони вже не хочуть самостійно шукати їжу. Тож годуючи їх, часто люди роблять птахам шкоду.

А в разі, якщо ви помітили, що птах примерз до водойми, краще звернутися до рятувальників.

До речі, більшість лебедів, які мешкають на наших водоймах, зимують на водосховищі Хмельницької АЕС. Якщо сильно похолодає, то ті пернаті, які зараз живуть на ставках і річках, злітаються до водосховища. Також на Дністрі є кілька ділянок із швидкою течією, які не замерзають, тож частина лебедів у холоди перелітають саме у такі місця.

Читайте також: У центрі Хмельницького почали продавати ялинки: ціни

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую