ye-logo.v1.2

Ціна на газ, виплати від Червоного Хреста та небезпечні мейли: фейки та маніпуляції цього тижня

Суспільство 2120
підбірка фейків тижня від "Сайту Є"
підбірка фейків тижня від "Сайту Є". Фото: dyvys.info

Фейкові виплати від Червоного Хреста - це креатив українських шахраїв

“Сайт Є” підготував чергову щотижневу підбірку фейків та маніпуляцій, які поширювали серед українців. Варто відзначити, що не завжди фейки - це робота російської пропаганди, іноді їх використовують й українські шахраї.

“Суспільне” розповідає про маніпуляцію, яку поширює проросійське інтернет-видання "Страна.ua" з посиланням на слова першого заступника голови Комітету Верховної ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексія Кучеренка.

Так українців налякали тим, що "Нафтогаз" нібито підняв ціни на природний газ і тепер за опалення двокімнатної квартири доведеться платити до 10 тисяч гривень. Низка інших ЗМІ поширили цю маніпуляцію.


Проросійські видання використовують ситуаціяю навколо цін на газ для залякування українців Фото:Центр протидії дезінформації

Як пояснюють у Групі "Нафтогаз", їхня дочірня компанія "Нафтогаз Трейдинг" на виконання умов трирічних договорів з підприємствами теплокомуненерго дійсно встановила нові ціни на природний газ. Запланований із 1 червня 2022 року перегляд цін був однією з умов договору, який теплокомуненерго добровільно поукладали минулого року з Нафтогазом. А умови трирічних контрактів погоджувалися урядом.

Однак, як запевняють у Нафтогазі, на платіжках українців це рішення не відіб’ється. Компанія утримує ціну на газ у межах річного тарифного плану "Фіксований". Таке рішення було ухвалене через воєнний стан. У Центрі протидії дезінформації про РНБО додають, що ціна на газ становить 7,96 грн/куб. м з ПДВ, без вартості розподілу (постачання), а договори між 2,2 млн українських домогосподарств і компанією будуть автоматично продовжені.

10 травня 2022 року Кабінет Міністрів України схвалив проект Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення". Законопроект передбачає запровадження мораторію на підвищення цін на природний газ і тарифів на теплову енергію та супутні послуги. Також законопроект передбачає, що частина міжнародної фінансової допомоги для України буде використано для стримування тарифів. Цими коштами буде компенсовано різницю між економічно обґрунтованими і поточними тарифами, зокрема для теплокомуненерго. Цей механізм також дасть можливість теплокомуненерго розраховуватись за новими цінами на газ з Нафтогазом та погасити прострочену заборгованість.

Голова Хмельницької ВЦА Сергій Гамалій у своєму телеграм-каналі також підкреслив, що на період війни ціни на газ для населення мають залишатися без змін.

Варіанти компенсації державою дельти між ринковою вартістю газу та чинним тарифом для споживачів підприємств ТКЕ зараз аналізується і буде подано на розгляд народним депутатам. 

Крім того, протягом тижня у телеграм-каналах та вайбер-чатах поширювалася інформація що нібито Червоний Хрест «виплатить 3000 гривень» біженцям, переселенцям, військовим тощо.

Видання ”Детектор медіа” пише що у повідомленнях було вказано про нібито грошову допомогу від Червоного Хреста України, мовляв організація виплатить 3000 гривень біженцям, переселенцям, військовим, дітям до 18 років та людям, які втратили роботу. Для отримання виплат пропонують перейти у телеграм-бот.

Червоний Хрест України заперечив цю інформацію й закликав не передавати особисті дані та номери банківських карток шахраям.


Червоний Хрест спростував фейк

«Будьте уважними, перевіряйте інформацію на офіційних джерелах Червоного Хреста України, наприклад на сайті redcross.org.ua.

У разі виявлення фейкової інформації, повідомте нас, надіславши посилання фейкового джерела та лист на пошту», — зазначили в організації.

Шахраї часто маніпулюють українцям та запускають схеми з нібито грошовою допомогою від держави, від банків, від інших організацій чи країн. Якщо ж ви стали жертвою шахрайської схеми й надали шахраям свої дані для входу в соцмережі або дані банківської картки, варто негайно замінити паролі для входу, змінити СVV-код банківської картки або перевипустити картку.

Нагадуємо, що не можна вводити свої персональні дані та реквізити платіжних карток на незнайомих та підозрілих веб-сайтах, та радить налаштувати контроль руху коштів (SMS-інформування, ліміти на операції тощо). Банки ніколи не запитують у користувачів PIN-код до платіжної картки, СVV-код, коди підтверджень платежів та паролі до інтернет-банкінгу. Так само жодній установі для обробки ваших даних не потрібні ваші паролі для входу в соцмережі. Паролі просять вести лише шахраї, щоб отримати доступ до вашого акаунту. Попереджаємо, що шахраї часто створюють клони сайтів соцмереж, банків та інших установ.

Щоб уникнути проблем — не заходьте на ці сайти за посиланням, шукайте офіційні сайти через пошуковик, звертайте увагу на їхні адреси — одна зайва літера чи неправильне написання може свідчити, що цей сайт є підробкою.

Тим, Більше, що на державні органи України знову здійснили кібератаку.

За даними Держспецзв'язку, працівники державних організацій України отримують нові небезпечні електронні листи з вордівським файлом, що має назву "зміни оплати праці з нарахуваннями.docx".


Чергова кібератака на держоргани

Фахівці повідомляють, що відкриття документу загрожує ураженням комп'ютера шкідливою програмою Cobalt Strike Beacon. Відомо, що документ містить посилання на зовнішній об'єкт (HTML-файл, що містить JavaScript-код), відкриття якого й призведе до запуску PowerShell-команди, завантаження EXE-файлу "ms-msdt.exe" та ураження комп'ютера. У Держспецзв'язку просять працівників державних організацій бути обачними, а також працюють над блокуванням доменного імені та відповідного сервера.

Особливо у час війни потрібно з уважністю ставитися до всього що ви відкриваєте на телефоні та ком’ютері, а також до сайтів на які ви вводите свої персональні чи платіжні дані.

Ось кілька правил особистої кібербезпеки:

Не переходьте за будь-якими посиланнями, отриманими від незнайомців. Не відкривайте вкладених файлів, надісланих у листах із невідомих адрес. Навіть якщо на перший погляд здається, що це звичайні вітальні листівки, святкові відео, або помилково надісланий, але цікавий файл.

З обережністю ставтеся і до подібних повідомлень, надісланих від навіть знайомих. Навіть ваші близькі можуть не знати, що ненавмисно розповсюджують шкідливе посилання чи вкладення. Або ж їхній акаунт може бути уже зламаний кіберзловмисниками.

Самі не розповсюджуйте сумнівної інформації, отриманої з невідомих джерел — різноманітні посилання, які прийшли невідомо звідки, жартівливі тести та опитування тощо.

Стежте, щоб ваші акаунти в соцмережах були максимально захищені. Налаштуйте двоетапну перевірку при вході — за допомогою неї, для отримання доступу до вашого акаунту, окрім пароля, потрібно буде ввести ще спеціальний код, який приходитиме вас у смс. Це убезпечить вас від спроби зламу, адже знати одночасно і ваш пароль, і отримати доступ до вашого телефонна щоб почитати смс — це дуже непроста задача навіть для ворожих хакерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую