ye-logo.v1.2

Фейки про HIMARS, масові розсилки та хакерська атака на радіостанції: як пропагандисти поширювали брехню

Суспільство 1754
Підбірка фейків тижня
Підбірка фейків тижня. Фото: psyfactor.org

Чергова підбірка фейків російської пропаганди за тиждень.

Цього тижня російська пропаганда поширювала фейки не лише через свої традиційні канали, а й за допомогою хакерських атак. Крім того, багато ресурсу окупанти витратили на вигадки про новітню зброю, яку використовує Україна.

Після того, як українські військові стали активно та ефективно використовувати ракетні системи HIMARS, зокрема для знищення складів з боєприпасами на окупованих територіях, російські пропагандисти почали створювати фейки про цю зброю.

«17 липня міністерство оборони рф офіційно повідомило, що «було знищено пускову установку та транспортно-заряджальну машину РСЗВ HIMARS біля м.Покровська Донецької області». Однак HIMARS є автономним комплексом, і транспортно-заряджальної машини до нього не існує», - йдеться у повідомленні Центра протидії дезінформації.

Як пояснює військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко, ще в червні російська пропаганда почала розповсюджувати фейки про те, що ЗСУ щодня втрачають високоточну зброю на полі бою, або взагалі продають її окупантам.

«Не маючи змоги протистояти ані ствольній, ані реактивній артилерії, особливо у питаннях контрбатарейної боротьби, росіяни генерують фейкові перемоги», — каже він.

Наприклад, новину про ураження HIMARS у Покровську радо розтиражували провідні російські ЗМІ, а соцмережі заполонили переможні коментарі росіян, мовляв, «ура, давайте еще. россия вперед».

Насправді ж, як зауважує Олександр Коваленко, сьогоднішній вкид до неподобства бездарний і примітивний: «Просто достатньо подивитися відео, щоб зрозуміти, наскільки це халтурна брехня».

«По-перше, на відео не зображено М142 HIMARS. Так, ми бачимо якийсь темно-зеленого кольору вантажний автомобіль, але це не РСЗВ. Це виразно зрозуміло з його абсолютно плоского даху кузова», - пише видання «Вчасно».

Як зауважують у Центрі протидії дезінформації, 18 липня пропагандисти рф повністю дискредитували власне міноборони. Спочатку повідомили про «знищений HIMARS», а згодом пояснили, що то був український військовий банно-пральний комплекс на базі ЗІЛ-131.

Крім того, російські ЗМІ повідомили, що нібито з 5 по 20 липня окупанти знищили чотири пускові установки HIMARS.

«Однак, у Пентагоні заявили, що заяви Росії про знищення чотирьох українських ракетних систем HIMARS – це неправда», - повідомляє «CNN».

«Станом на ранок п'ятниці, 22 липня, згідно з даними, отриманими в ході переговорів з українцями, це неправда. Всі HIMARS продовжують залишатися скалкою в боку Росії», – сказав на традиційному щоденному брифінгу високопосадовець Міноборони США. Він додав, що російські війська в Україні намагаються адаптуватись до появи HIMARS на полі бою. Поки що без успіху.

Також варто згадати, що Управління стратегічних комунікацій (стратком) ЗСУ опублікувало 21 липня в телеграмі документ, який свідчить про підготовку пропагандистами зйомок фейкового сюжету про нібито «ліквідацію» в Україні ракетної системи HIMARS.



Документ опублікували в мережі

Тож як би не намагалися в російському міноборони підіймати бойовий дух окупаційних військ і видавати бажане за дійсне – РЗСВ «HIMARS» залишаються на службі та інтенсивно працюють по тилах ЗС рф.

Видання «Детектор медіа» повідомило, що у соцмережах поширюють фейкову розсилку від імені СБУ.

У повідомленнях, які надходять у соціальних мережах буцімто від імені СБУ йдеться про те, що «в Україні з'являються нові правила комунікації — всі дзвінки будуть записуватись, а також всі месенджери будуть моніторитись».

Це — неправда, й СБУ не надсилає користувачам таких листів.

Як повідомляють у Центрі протидії дезінформації, мета дезінформаційної кампанії окупантів — дискредитація керівництва країни, а також психологічний тиск на людей. Фейк про те, що в умовах війни всі дзвінки українців прослуховуватимуть, не новий. Таку інформацію ширили з перших тижнів повномасштабного вторгнення, проте жодного офіційного підтвердження цих даних немає. В офіційних відомствах інформацію щоразу заперечували.

Крім того, росіяни розсилають смс, в якій залякують масованими ракетними обстрілами України.

Центр протидії дезінформації повідомляє, що останніми днями ворог розсилає повідомлення, що начебто «плануються масовані ракетні обстріли» в деяких містах України, а «зі сторони Білорусі диверсійні групи просунуться до 15-20 кілометрів територією України для відволікання наших військ на інших напрямках».

У такий спосіб ворог використовує маніпулятивне звернення до «анонімного авторитету», адже розсилають начебто «інсайдерську» інформацію від «надійного джерела десь із відомств», для впливу на українців.

Також нагадаємо, що цього тижня росіяни здійснили кібератаку на радіостанції та запустили фейк стосовно здоров’я президента України Володимира Зеленського.

У радіохолдингу «TAVR Media» заявили, що на мережу радіостанцій здійснили кібератаку, в результаті якої в ефірі прозвучало повідомлення про нібито тяжкий стан Володимира Зеленського.

«Було здійснено кібератаку на сервери та мережі радіостанцій TAVR Media». Наразі відповідні служби працюють над вирішенням цієї проблеми. Наголошуємо, жодна інформація про проблеми зі здоров’ям президента України Володимира Зеленського не відповідає дійсності».

Очевидці розповіли, що в ефірі «Радіо Рокс» звучало повідомлення, що Зеленський потрапив в реанімацію.
Пізніше Володимир Зеленський записав відеозвернення, щоб спростувати фейкові повідомлення про нібито його важкий стан здоров'я, які через хакерську атаку пролунали в ефірі українських радіостанцій.

«Росія запустила чергові фейки, що держава не керується президентом Зеленським, бо він знаходиться в лікарні, точніше в реанімації через свій важкий стан. Важкий стан здоров'я. Так ось, знаходжуся я в кабінеті».

За словами Зеленського, так добре, як зараз, він ще ніколи не почувався.

«Президент додав, що погана новина для всіх, хто запускає подібні фейки, – що таких, як він, – 40 мільйонів», - пише «Українська Правда».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую