ye-logo.v1.2
23 Лютого, 2020

Завалилася пам’ятка фортифікації 16 століття Нова Західна вежа

Суспільство 5448
Пам’ятки фортифікації 16 століття Нова Західна вежа завалилася 1 серпняРозмокла твердиня пам’ятки фортифікації 16 століття Нова Західна вежаСтотисячне місто зі своїм невеликим бюджетом неспроможне самотужки рятувати національні цінності.
Пам’ятки фортифікації 16 століття Нова Західна вежа завалилася 1 серпня. Фото: Вероніки ВЛАСЮК

Сталося це першого серпня пополудні в Старій фортеці на території Національного історико-архітектурного заповідника “Кам’янець”

Навіть на знімках, які зробили журналісти, видно: будівля на лінії обвалу сира, мокра. Вона стояла без даху, отож, негода повсякчас руйнувала пам’ятку. Останні проливні дощі докінчили підлу справу.
Вежа збудована 1542 році по типу бастеї - приземистої круглої оборонної споруди, призначеної для облогової артилерії. У багатьох подолян образ Нової Західної пов’язаний із найпершими фестивалями в Кам’янці ще радянського періоду. Вежа майже опівночі під час дійства «Подільські візерунки» стала сценою для романтичного номера - віденського вальсу у виконанні хмельницького ансамблю «Ритми». А ще рік тому жваво обговорювало питання її реставрації та пристосування під мистецький виставковий центр. Цю ідею виношувала колишній директор історичного музею-заповідника Людмила Станіславська. Однак, держава хронічно не виділяє коштів на реставрацію навіть найцінніших архітектурних пам’яток. Востаннє Нову Західну «латали» в 1998 році, пригадують у музеї. Якби були накрили дахом, вона б не розсипалася. Нагадаємо, взимку 2010 року в Кам’янці обвалилася Надбрамна вежа Польської брами, що теж стояла без верха і не витримала натиску рясного снігопаду. Нині вона відреставрована, але, очевидно, дешевше було б підтримувати її, а не відновлювати.
Представники влади та фахівці заповідника провели на місці події термінову нараду. Стотисячне місто зі своїм невеликим бюджетом неспроможне самотужки рятувати національні цінності. З цього приводу наша газета вже виступала з публікацією «Як треба ліків, Майбахи зачекають», у котрій ішлося не про звичні пігулки, а про засоби для збереження української старовини, яку високо цінить світ, а ми свідомо нищимо. Українці не перестають обурюватися, навіщо найвищі очільники держави витрачають державні кошти на предмети розкоші для державних дач чи невиправдано дорогі авто для міністерств та відомств, помпезні реконструкції владних кабінетів. Краще б ці гроші спрямували на житлове будівництво чи на збереження того, що набудували наші предки, чим ми досі ще дивуємо світ. Завтра його може й не стати… Наразі лише в Кам’янці-Подільському немалий перелік пам’яток, що знаходяться в аварійному стані. Того і гляди, з’їде в річку Смотрич з кручі Гончарна вежа, якою першою милуються сотні туристів, спускаючись до Старого міста. Або, не приведи, розсунеться по камінчику Водна – про її «хвороби» теж волають екскурсоводи та музейники.
На велике щастя, під час обвалу в Старій фортеці ніхто не постраждав, хоч попід Новою Західною стежка, якою часто ходять люди. Нині небезпечний об’єкт цілодобово охороняє підрозділ міліції “Грифон». Прогнозують: може статися ще один обвал…
 

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую