ye-logo.v1.2

Фейки на фоні проблем з електропостачанням, фішинг та дезінформація про виїзд посольств

Суспільство 1842
Російська пропаганда намагається посіяти паніку за допомогою фейків
Російська пропаганда намагається посіяти паніку за допомогою фейків. Фото: lb.ua

Пропаганда окупантів завжди намагається посіяти сумніви та паніку

Цього тижня російська пропаганда активно намагалася посіяти паніку серед громадян України.

Фейки на фоні ракетних обстрілів критичної інфраструктури

Центр протидії дезінформації повідомляє, що російські ЗМІ намагаються за допомогою фейкових публікації посіяти сумніви, що це саме росіяни обстрілюють енергетичну систему України.

Зокрема, в деякі видання заявляються, що «віялові відключення електроенергії та блекаут – це фейк Володимира Зеленського з метою припинення ударів по енергосистемі та викликання співчуття Заходу… з метою збільшення постачання зброї, а також перегляду ціни за електроенергію, яку Україна експортує до ЄС».

Нагадаємо, що російські окупанти цілеспрямовано завдають масованих ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі України. 22 жовтня, близько 9-ї ранку російські окупанти завдали ракетних ударів по Хмельниччині. Внаслідок обстрілу постраждали Хмельницький і Шепетівський райони. У Хмельницькому після ракетного удару зникла електроенергія, є перебої з мобільним зв'язком.

Варто зазначити, що проблеми з електропостачанням призводять по поширення різноманітних фейків, тож закликаємо відповідально ставитися до інформації і читати її лише з перевірених джерел.

Ось приклад маніпуляцій, які активно використовують в соціальних мережах.

Як пише паблік “Нота Єнота”, вже кілька днів мережа анонімних телеграм-каналів поширює фейк про енергетичну тривогу, а також фейкові графіки відключення світла по містах.

“Це брудний прийом розкрутки інших телеграм-каналів з цієї мережі. Автори використовують атаки по енергооб’єктах, а також заяви представників влади про проблеми енергоструктури після атак. Але про жодні масові відключення і світло по годинах наразі не йдеться. Така інформація буде на офіційних ресурсах - на кшталт Укренерго, але точно не в анонімних тг-каналах”, - пишуть фактчекери.

Подібний прийом використовують, адже людина бачить повідомлення про відключення світла - вірить, бо ж «не будуть писати брехню про таке». Шукає своє місто - переходить за лінком, а там інший тг-канал із цієї ж мережі. Щоб подивитися інформацію, треба підписатися. Проте жодної інформації про відключення ви там не знайдете. Це просто накрутка підписників, бо люди, які довіряють таким фейкам, не завжди знають, як відписатися від телеграм-каналів.

Фейк про виїзд посольств

Російські пропагандисти поширюють фейкові матеріали про нібито закриття посольств у Києві. Це спроба посіяти паніку серед громадян України.

Як пише “Детектор медіа”, посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен заявила, що посольство продовжує працювати, як і раніше, а російський наратив, що нібито німецькі дипломати після масованих атак на столицю знову евакуювалися з Києва, – це фейк-ньюз.

«Нас питали інші посольства, чи ми дійсно працюємо, тому що російський наратив такий, що ми вже знову втекли. Але це не так. Це насправді фейк-ньюз, і ми по всіх каналах – через твіти, присутність на різних заходах – намагаємося показати, що ми тут, в Києві, і працюємо», – цитує Фельдгузен «Укрінформ».

Вона зазначила, що посольство Німеччини, так само як інші диппредставництва, працює у тому ж режимі, як і до масованих російських атак на столицю.

18 жовтня речник МЗС України Олег Ніколенко заявив, що російська пропаганда поширює фейки про нібито закриття посольств у Києві, щоб посіяти паніку серед громадян України.

Ніколенко звернув увагу на один із таких вкидів про нібито «раптове закриття» посольства Сербії, яке дійсно виїхало з Києва, але ще у березні 2022 року.

Речник МЗС додав, що з посиленням російських ракетних обстрілів та атак дронами-камікадзе по цивільній інфраструктурі деякі країни поновили рекомендації для своїх громадян виїхати за межі України, і це нормальна практика.

СБУ про фішингові листи

Представники країни-агресора розсилають листи нібито від імені СБУ та пропонує завантажити програму для посилення кіберзахисту та знищення вірусів.

Як передає Укрінформ, про це попереджає пресслужба СБУ.

«Останні декілька днів Служба безпеки України фіксує фішингові розсилки електронних листів нібито від її імені. На перший погляд, вони здаються правдоподібними, однак викладені у цих листах дані свідчать про їхню фейковість», - йдеться в повідомленні.

Зокрема, зазначається, що зловмисники від імені Ситуаційного центру Департаменту кібербезпеки СБУ повідомляють про розробку спеціалізованих програм для посилення кіберзахисту та знищення вірусів. І тут же пропонують завантажити їх нібито з офіційного вебсайту СБУ.

«Повідомляємо, що наразі Ситуаційний центр Департаменту кібербезпеки СБУ не здійснював жодних розсилок щодо будь-якого програмного забезпечення», - наголосила пресслужба.

Там також нагадали, що офіційний домен сайту СБУ – ssu.gov.ua. Зловмисники ж пропонують завантажити програми з іншого сайту.

Тож у разі отримання таких листів рекомендується не переходити та не завантажувати будь-які програми. А якщо таке сталося, варто перевстановити операційну систему свого комп'ютера та повідомити про це СБУ за телефоном: 0 800 501 482 та на електронну пошту: [email protected]

Подібну інформацію оприлюднив і Генеральний ШТАБ ЗСУ.

Зокрема, що останнім часом на електронні скриньки та у месенджери почали надходити листи нібито від пресслужби Генштабу ЗСУ.

Спам-розсилка листів відбувається з адрес, що не мають жодного стосунку до Збройних Сил України та містить шкідливі файли (віруси, "трояни" тощо).

“Просимо всіх бути уважними та, щоб не допустити зараження комп’ютера (смартфону і т.і), уважно читати електронну адресу відправника листа та перевіряти її достовірність”, - йдеться у повідомленні Генерального Штабу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую