ye-logo.v1.2

Масовий ракетний обстріл: які фейки поширювала російська пропаганда

Суспільство 1952
Чергова порція фейків від російської пропаганди
Чергова порція фейків від російської пропаганди. Фото: zoe.com.ua

Ракетні обстріли агресор супроводжує інформаційними атаками.

Масові обстріли української критичної інфраструктури завжди супроводжуються дезінформацією з боку росіян. Так було й цього разу - після масового удару, завданого 15 листопада.

Так, Центр протидії дезінформації відмітив одразу кілька фейків, які поширювала російська пропаганда.

Зокрема, росіяни поширювали меседж, що «надані Німеччиною ЗРС IRIS-T не змогли відбити удар ракет Х-101 по Києву». Це фейк. Зокрема, прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що «дев’ять із десяти ракет (німецької системи) влучають у ціль».

Ще один меседж, який поширювали пропагандисти, що нібито «натівська система ППО відпрацювала по житловій будівлі у Києві».

Однак, це були влучання саме російських ракет.

Нагадаємо, що 15 листопада, ворог випустив понад 90 ракет по території України. Більше як 70 було збито силами Протиповітряної оборони.

При цьому пропагандисти поширюють наратив про те, що “щоб вивести з ладу всю енергосистему України потрібно 15 ракет”, адже ракети всього влучили у 15 об’єктів енергетичної інфраструктури.

Як підкреслюють фактчекери “Детектор медіа”, насправді російська пропаганда використовує одразу кілька маніпуляцій. Щоб досягти масових уражень, росія змушена випускати у кілька разів більше ракет. Тож «рахуються» всі випущені ракети, а не лише ті, що потрапили в ціль. Без електро-, водо- та теплопостачання справді залишилась частина областей, але не вся Україна. Умисний цілеспрямований напад на цивільне населення чи окремих цивільних осіб, які не беруть безпосередньої участі у воєнних діях та умисний напад на цивільні об'єкти — воєнні злочини. Поширюючи такі меседжі російська пропаганда опосередковано підтверджує, що російська армія свідомо вчиняє воєнні злочини й свідомо знищує критичну інфраструктуру.

Також фактчекери “Детектор медіа” зафіксували інший меседж. Що нібито “ракетні удари по Україні — «помста» за Херсон”.

Про таке писали у соціальних мережах під час повітряної тривоги. Мовляв, не треба було Володимиру Зеленському їхати в деокупований Херсон й лютити ворога. Тож тепер маємо «розплату».

Фактчекери відмічають, що російська пропаганда вкотре позиціює ракетні обстріли по цивільній та енергетичній інфраструктурі України як «помсту». У жовтні пропагандисти використовували аналогічні виправдання. Нібито обстріли були через атаку дронами у Севастопольській бухті та після вибуху на Кримському мосту. Фактчекери видання The Insider дослідили особливості наведення російських ракет на об’єкти цивільної інфраструктури та довели, що підготовка таких ударів займає кілька тижнів. Тож, як і в жовтні, так і вчорашня атака не могли бути ударами «у відповідь».

Про ще один наратив російської пропаганди заявив голова Міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба.

За його словами, росія намагається просувати фейк про те, що нібито українська ракета ППО спричинила вибухи у Польщі біля села Пшеводув, пише ТСН.

Міністр закордонних справ закликав не вірити брехні країни-агресора.

"Росія зараз просуває конспірологічну теорію про те, що нібито на поляків впала ракета української ППО. Це неправда. Ніхто не повинен вестись на російську пропаганду або посилювати її повідомлення", - йдеться у публікації.

Крім того, Кулеба заявив, що світова спільнота повинна була б вже давно "вивчити уроки", а саме після збиття пасажирського лайнера "Боїнг 777" авіарейсу MH17 влітку 201 року.

Нагадаємо, ввечері, 15 листопада, вибухи пролунали у прикордонному селі в Польщі поблизу українського кордону - Пшеводуві. За попередньою інформацією, туди прилетіли російські ракети або їхні уламки. В результаті атаки загинули двоє людей. Після цього прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький терміново скликав Комітет Ради міністрів з питань національної безпеки й оборони. Пізніше у польських ЗМІ з'явилася інформація що США, Британія, Німеччина та НАТО заявили, що вивчають усі обставини інциденту. А в росії відхрестилися від того, що їхні ракети впали на територію Польщі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую