ye-logo.v1.2

Як російська пропаганда намагається посварити українців та поляків: підбірка тижня

Суспільство 2007
Пропагандисти намагаються посварити українців та поляків
Пропагандисти намагаються посварити українців та поляків. Фото: volynnews.com

Пропагандисти намагаються посварити Україну та Польщу.

Російська пропаганда постійно намагається вбити клин між українсько-польськими відносинами. Адже Польща є одним з головних партнерів України у спротиві російській агресії.

Так, серед українців росіяни намагаються сіяти меседж, що нібито Польща хоче захопити частину країни, а серед поляків поширюють тезу про небезпечність українських біженців.

Але є інша робота російської пропаганди, відмічають аналітики, адже агенти впливу є і в Польщі.

Антиукраїнська конференція у Польщі

У березні у польському місті Кельце відбулась конференція під назвою «Чи загрожує нам війна?» (Czy grozi nam wojna?). Подію транслювали наживо на ютубі, а спікерами були особи, що вже давно поширюють у польському інфопросторі проросійську риторику. Фахівці польського проєкту Demagog видокремили найважливіші антиукраїнські меседжі з конференції.


Так, однією з тез конференції було, що нібито під час Революції гідності експрезидента України Віктора Януковича позбавили влади всупереч засадам демократії. У доказ своїм тезам він каже, що у 2010 році Януковича було обрано виборами, що пройшли «згідно з усіма демократичними стандартами».

Пропагандисти у такий спосіб знову хочуть дискредитувати Євромайдан та його вплив на українське суспільство.

Мовляв, це — державний переворот, який організував Вашингтон, щоб довести Україну до межі. Однак однією з причин для початку Євромайдану стали закони та рішення Януковича, що йшли всупереч суспільної думки, а протест є важливим елементом демократичних процесів у країнах Європи, насамперед в Україні.

Крім того, на конференції також прозвучала думка, що майбутнє України нібито дуже туманне, а росіяни попіклувались про те, щоб Крим залишився «у їхніх руках».

У такий спосіб пропагандисти хочуть легітимізувати та виправдати протиправні дії росії.

Ще на конференції активно поширювали фейк, що в Україні забороняють розмовляти російською.

Пропагандисти через цей меседж хочуть демонізувати українську владу та виправдати злочини Росії «захистом російськомовного населення». Натомість окрім статусу української мови єдиної державної, українське законодавство не накладає обмежень на мову побутового спілкування.

На конференції можна було почути також і те, що «впродовж 8 років людей, що мешкали на Донбасі часто бомбили, обстрілювали й ніхто якось не плакав над долею тих дітей, які гинули в школах…».

Цей меседж є класичним прикладом російської дезінформації. У такий спосіб пропагандисти хочуть виправдати злочини росіян. Буцімто, повномасштабна війна проти України — це помста за страждання мешканців Донбасу. Однак не Україна, а саме росія почала там бойові дії у 2014 році та безжально знищує територію регіону.

Також пропагандисти згадували різноманітні теорії змов, щоб перекласти відповідальність за злочини росіян на когось іншого.

“Мовляв, це все витівки світового уряду, а ми всі лише заручники політичних ігрищ”, - відмічають фактчекери.

Фейк про вивіз чорнозему

У мережі поширюють інформацію, нібито поляки вивозять чорнозем з України фурами. Так само, як німці під час Другої світової війни. Користувачі поширюють відео, змонтоване з фрагментів зйомки забору землі та виду на дорогу з кабіни водія. У коментарях вказують, що першу частину зняли у Херсонській області, другу — на шляху до польського міста Мисловіце, пише “Вокс чек”.

Їа даними видання, відео підробили. Немає жодних доказів, що поляки зараз вивозять чорнозем з України. А вивіз української землі німцями — радянський фейк.


Цей фейк вже спростували незалежні фактчекери із AFP Polska, польського відділення французької організації AFP fact checking. Спеціалісти AFP показали відео експертам із будівельної галузі, аби ідентифікувати процес забору землі. Польський будівельний інспектор Аркадіуш Ервінскі пояснив AFP, що це «роботи зі зняття верхнього шару ґрунту, які є першим етапом будь-якого будівництва». Роботи такого типу могли бути виконані для будівництва автомагістралі, складу чи іншого проєкту.

Вони також виявили, що показана на відео нібито одна вантажівка, що везе чорнозем до Польщі, насправді — два різних автомобілі.

Так, на цьому кадрі помітно логотип Scania на кермі водія. На запит фактчекерів координатор маркетингу та комунікацій компанії Scania підтвердив, що на кермі справді видно їхній логотип.


Однак автомобіль, у який навантажують землю, вироблений іншою компанією. Це самоскид, зовнішній вигляд якого нагадує вантажівки китайського виробника Shacman. Польські фактчекери звернулися по коментар до представника Shacman в Україні. «Так, однозначно, вантажівка, яку ми бачили в першій частині відео, це не Scania. Це Shacman (SHACMAN F2000 або SHACMAN F3000)», — відповів представник. Він також пояснив, що вантажівка Shacman відрізняється від Scania наявністю зовнішнього повітряного фільтру поруч із кабіною. Фільтр очищає повітря перед тим, як те потрапить до двигуна. Це підтвердили і у Scania Polska.

Фейк про рівень злочинності українських біженців

Пропагандистські телеграм-канали поширюють дезінформацію про те, що нібито «приплив українських біженців призвів до зростання злочинності в Польщі». Адже 60% крадіжок та насильницьких правопорушень минулого року начебто були здійснені саме українцями.


У публікації пропагандисти посилаються на дані дослідження міжнародної аналітичної компанії UCE RESEARCH.

Як пише Центр протидії дезінформації, насправді в оригіналі статті польського видання UCE GROUP LTD немає жодного згадування про українських біженців та їхню злочинну діяльність.

Таким чином, російські пропагандисти продовжують спроби посіяти розбрат між Україною та Польщею, а також між самими українцями. Метою є перевести увагу з глобальної проблеми – війни росії проти України – на низку незначних, здебільшого внутрішніх проблем.

Пропаганда у “російських домах”

Як пише “Детектор медіа”, російські інституції публічної дипломатії у Польщі, а саме «російські доми» у Гданську та Варшаві поширювали на своїх офіційних сторінках у соцмережах пропагандистську риторику.

Зокрема, вони знайшли репости мінімітингу з нагоди «привітання» для росії з «воззєднанням Криму» від польського народу на сторінках «Домів» у фейсбуку. Мовляв, поляки насправді підтримують Росію та вже давно визнали Крим частиною Росії. Утім на відео, яке поширили на цих сторінках видно, що на «мітингу» можна знайти лише кілька осіб. «Російські доми» є інституцією, що має на меті поширення російської культури та мови за кордоном.

Однак оскільки вона безпосередньо підпорядковується Міністерству закордонних справ росії, її риторика збігається з риторикою відомства. Випадок, повязаний з анексією Криму, не поодинокий. Раніше фактчекери розповідали про те, як на офіційних акаунтах «російських домів» у соцмережах називали тимчасово окуповані території України російськими.

У такий спосіб пропагандисти хочуть спробувати легітимізувати порушення норм міжнародного права, чим і є насправді тимчасова окупація українських земель.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую