ye-logo.v1.2

Школа за ґратами

Суспільство 3685
Фото: автора

Після традиційних привітань з Днем знань, близько 200 засуджених Шепетівської виправної колонії пішли на свій перший урок. Переважна більшість – це молоді люди віком до 25 років.

138 засуджених виявили бажання навчатися у Климентовецькій вечірній загальноосвітній школі ІІ-ІІІ ступенів. 60 арештантів стали слухачами професійно-технічного училища (ПТУ). Обидва навчальні заклади діють на території виправної колонії.
Заходжу на урок. На вигляд звичайний клас: шкільна дошка з крейдою і ганчіркою, на стінах географічні карти України та світу. Поряд – портрети київських князів і українських гетьманів. Незвичними є учні. Більшість одягнена у спортивні костюми. Усі, як один, з короткими зачісками.
«Закінчу школу разом із сином»
«Я тут по 121 статті восьмий рік строк мотаю, - каже 48-річний Валерій Грицько. - Нанесення тяжких тілесних, що призвели до смерті. - На волі – дружина. Двоє діток. В мене освіта 8 класів і спеціальність тракторист. Вирішив наверстати упущене. Я підрахував, що ми з сином разом школу закінчимо. І через 10 місяців на волю з чистою совістю».
У вечірній школі і ПТУ працює колектив з 14 вчителів.
«Звісно, є певні відмінності у викладання в цій вечірній школі, - розповідає директор школи Богдан Книш. - В першу чергу, це вікова різниця між учнями. Природно, що на це потрібно звертати увагу. Не завжди учні сприймають матеріал так, як би того хотілося. Доводиться пояснювати. А загалом, тут викладати навіть легше, ніж у звичайній школі. Всі ж дорослі люди».
23-річний Андрій Гибалюк у колонії третій рік. Покарання відбуває за розбій. До засудження мав освіту 9 класів.
«У вечірню школу я пішов одразу, щойно сюди потрапив, - каже Андрій. – Моя дівчина Тетяна тоді була на третьому місяці вагітності. Нас розписали вже у колонії. Тепер доньці Віці – 2 роки. Вийду, потрібно влаштуватися на роботу».
«Я вже тут восьмий рік через навмисне вбивство»
Є й такі, котрі у виправній колонії навчилися читати і писати. Як наприклад циган з Молдавії Вася Кудрянов.
«Я взагалі в школу не ходив, - розповідає Василь. Хлопець говорить з акцентом. - Мій народ кочовий. Палатки в лісі розбивали. А тут з тестем побився. Посадили. Листи тещі пишу, а вона не вірить, що це я. Добре, що сюди потрапив. Тут і навчать, і нагодують, і дах над головою є».
У ПТУ при колонії можна здобути спеціальність токаря, фрезерувальника, верстатника деревообробних верстатів, слюсаря. Випускники отримують дипломи ІІ-ІІІ розряду.
На передній парті класу профтехучилища сидить старший чоловік.
«Мені ні скільки не образливо, що я за однією партою з молодшими, - розповідає 45-річний Анатолій Таргоній. - Там на мене чекають троє дітей. Треба здобути якусь спеціальність. Мене сюди горілка привела. Вийду, буду спокійний, як удав. Я тут вже восьмий рік через навмисне вбивство».
Вчителі кажуть, що у кожного учня своя психологія, часто підкріплена негативом. Однак з поведінкою проблем не буває.
«На території Шепетівської виправної колонії відбуває покарання близько півтори тисячі засуджених, - каже начальник колонії Леонід Антонюк. - Це чоловіки, котрі засуджені вперше за важкі, і особливо важкі злочини».
Загалом на 2011-2012 навчальний рік у чотирьох виправних колоніях Хмельниччини 468 засуджених виявили бажання навчатися у загальноосвітній школі, а 290 – стали професійними слухачами ПТУ.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую