Гаряча тема:
- Війна
Україна переходить на зимовий час: коли переводити годинник
Стрілки годинника потрібно буде перевести 27 жовтня о четвертій годині ранку на годину назад.
Традиційно, в останню неділю жовтня, Україна переходить на зимовий час. Цьогоріч стрілки годинника переводимо у ніч з 26 на 27 жовтня о четвертій годині ранку на годину назад.
Однак, є ймовірність, що цього разу ми це робитимемо востаннє, адже Верховна Рада у липні 2024 року ухвалила закон, який скасувати подальші переведення годинника і закріплює єдиний для всієї країни зимовий час.
Історія літнього часу: як і навіщо він з'явився
Ідея сезонного переведення часу виникла наприкінці ХІХ століття. У Європі цю ініціативу почали запроваджувати в 1916 році. Згодом цю ідею просували і в СРСР — на його територіях у 1930 роках почали використовувати зміщений на годину час, він отримав назву «декретний», повідомляють у центрі громадського моніторингу та контролю.
В Україні таку ініціативу вперше запровадили у 1981 році. А вже через десять років у 1990-му країна повернулася до природного, географічного часу, проте сезонне переведення годинників збереглося й донині.
Позиція Європи
Європейський парламент ще у 2019 році ухвалив рішення про скасування сезонної зміни часу, дозволивши країнам-членам ЄС вибрати між зимовим і літнім часом. Проте через різні законодавчі та логістичні бар'єри впровадження рішення затягнулося. Нині більшість європейських держав продовжує переводити годинники, очікуючи на остаточне рішення кожної країни.
Законопроєкт про скасування літнього часу в Україні
Законопроєкт про скасування літнього часу в українському парламенті обговорювався понад три роки. Ініціатором такого проєкту у вересні 2020 року виступав Руслан Стефанчук. Він запропонував затвердити єдиний та незмінний для всієї країни стандарт — Київський час. Він відповідатиме другому годинниковому поясу (UTC+2). Його українці нині помилково називають «зимовим» часом, адже географічно для України він є «стандартним».
У липні 2024 року Верховна Рада ухвалила рішення, яким закріплює зимовий час на всій території країни. Згідно з ухвалою, Україна мала б залишитися на зимовому часі і припинити щорічні переведення годинників. Однак, закон ще чекає на підпис Президента. Як зазначають у видані ВВС, посилаючись на власні джерела, Володимир Зеленський поки не планує цього робити.
Також, на сайті глави держави розміщена петиція про скасування переходу на постійний зимовий час, яка вже зібрала понад 25 тисяч підписів і чекає на розгляд та відповідь Президента.
Читайте також: У Хмельницькому задіють оперативні перемикання електроенергії: в цей час деякі споживачі можуть залишитися без світла
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: