ye-logo.v1.2

Закон про дрова: кого він стосується та що передбачає

Суспільство 3522
Законопроєкт створений не проти населення, яке використовує дрова для обігріву власного помешкання, а стосується «чорних лісорубів»
Законопроєкт створений не проти населення, яке використовує дрова для обігріву власного помешкання, а стосується «чорних лісорубів». Фото: з архіву редакції

Що кажуть про законопроєкт його автори, екологи, лісівники та як можна купити дрова з документами.

На початку жовтня Верховна рада ухвалила законопроєкт №9665, який, як зазначено в описі, спрямований на вдосконалення відповідальності за незаконну порубку, збут і зберігання деревини та чагарників і, власне, має внести зміни до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення. Однак варто наголосити, що він набире чинності тоді, коли його підпише  Президент. Станом на 6 листопада Володимир Зеленський його досі не підписав.

Законопроєкт уже викликав неоднозначні думки в суспільстві, тож журналісти сайту «Є ye.ua» спробували розібратися, що передбачатиме вдосконалений законопроєкт та яку відповідальність нестимуть люди за незаконну порубку, збут і зберігання деревини, якщо його таки підпише глава держави.

Як повідомили у пресслужбі партії «Слуга народу» з посиланням на одного з авторів законопроєкту Максима Павлюка, документ створений не проти населення, яке використовує дрова для обігріву власного помешкання, а стосується «чорних лісорубів», незаконних пилорам, які наживаються на краденому лісі. 

Отож, за словами Максима Павлюка, проголосований законопроєкт покликаний зупинити незаконні вирубки й жодним чином це не стосується деревини побутового обсягу.

«Людина не несе жодної відповідальності за зберігання 30 кубометрів соснових дров, або 15 кубометрів дубових, - зазначив депутат. - Це той об'єм, який потрібен домогосподарству на опалювальний сезон, і навіть дещо із запасом».

Людина не несе жодної відповідальності за зберігання 30 кубометрів соснових дров, або 15 кубометрів дубових, каже один з авторів законопроєкту. Фото: Подільського лісового офісу

Він додав, що кримінальна відповідальність може настати, якщо зберігати дрова на суму понад 30 тисяч гривень без документів.

«Тому для звичайних домогосподарств, які не займаються переробкою чи продажем деревини у промислових масштабах, цей законопроєкт значення не матиме, - зауважив один з авторів законопроєкту. - Але навіть якщо хтось, розуміючи складність ситуації, невизначеність в енергетиці, заготував на цю зиму більше, ніж 15 кубів дубових дров чи 30 кубів соснових, для них немає причин перейматися. Закон не має зворотної сили в часі, відтак державні органи, зокрема й поліція, не має права вимагати документи на наявну деревину, яка придбана до набрання законом чинності. Цей законопроєкт покликаний не шукати дрова у дворах людей, а запобігти обігу нелегальної деревини та зберегти природу, привести норми українського законодавства до європейських вимог».

Який штраф передбачається?

Утім, якщо проаналізувати документ, то бачимо, що цей законопроєкт вносить зміни та додає статті в Кодекс про адміністративні правопорушення та Кримінальний кодекс, згідно з якими зберігання деревини без документів, котрі підтверджують законність походження, таки каратиметься.

Зокрема у Кодексі України про адміністративні правопорушення може з'явитися стаття 65-2, у якій йдеться про те, що за перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини, без документів, які підтверджують законність походження дерев передбачений штраф. Для громадян – це від 510 гривень і до 1 тисячі 530 за зберігання більш ніж 1 кубометра дров.  А для посадових осіб від 3 тисяч 400 гривень до 15 тисяч 300. 

У Кримінальному кодексі України з'явиться стаття 246-1, у якій ті ж діяння, вчинені в значному розмірі (більше ніж 5 кубометрів), каратимуться штрафом від 34 до 51 тисяч грн або обмеженням волі на строк до трьох років.

А ті ж самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або вчинені у великому розмірі (більше ніж 10 кубометрів), каратимуться штрафом від 170 до 340 тисяч або позбавленням волі на строк від п'яти до семи років.

Однак вкотре наголошуємо, що закон набире чинності після підпису Президента.

За зберігання деревини без документів, що підтверджують законність їх походження, людину каратимуть, йдеться в законопроєкті. Фото: з архіву редакції

«Проблема «людей будуть садити за дрова» м'яко кажучи надумана», - думка еколога Петра Тєстова про законопроєкт 9665

Петро Тєстов, еколог, керівник аналітичного відділу Української природоохоронної групи, у своєму дописі у Facebook розклав «по поличках» закон і пояснив, для чого він все ж необхідний.

Юридично дерева у нас діляться на три частини, зазначив захисник лісів:

Ті що ростуть в лісі (лісосмузі, яка має офіційний статус). Тут все просто, каже він, - є Лісовий Кодекс, є лісокористувачі, які за цей ліс відповідають, є лісорубні квитки і можна офіційно купити дрова.

Ті що ростуть в межах населених пунктів. Тут є постанова, яка це регулює, «видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки без сплати їх відновної вартості».

Ті що ростуть за межами населених пунктів. А тут, зазначає еколог, катастрофа. Бо це величезна «сіра» зона для незаконних рубок. Бо частина ОТГ має затверджені «тимчасові порядки видалення зелених насаджень за межами населених пунктів», але переважна більшість ні. Лісосмуги, які не мають офіційного статусу, береги річок, зарослі деревами ярки, самосійки, які ще не переорали тощо.

«Вийдіть за межі міста - і ви побачите там пеньки, от це і є незаконні рубки, які часто йдуть саме на дрова. Інколи це просто люди вирубують для себе. Інколи це як раз ті хлопці, які мають на цьому бізнес і потім «привозять машину дров»… Якщо зрубані дерева легально - то документи на це є, і якщо вже купуєте машину дров, то можна їх і спитати. Проблеми будуть у тих, хто на незаконній заготівлі дров наживався - ну так, тепер прийдеться заготовляти легально», - наголосив Петро Тєстов.

Чи легально продають дрова по оголошенням із соцмереж?

Журналісти сайту «Є ye.ua» вирішили перевірити легальність торгівлі дров, які продають через соцмережі, і провели експеримент під виглядом звичайних покупців.

Ми подзвонили по кількох оголошеннях і намагалися з'ясувати, чи мають продавці документи, які підтверджують легальність заготівлі дров.

Перший продавець, з яким зв'язалися, охоче розповів, що в його асортименті є дрова різного типу: колоті, метровки, а також є можливість доставки. Однак, коли ми запитали про документи, що підтверджують законність їх вирубки, співрозмовник на мить замовк, а потім відповів: «Ми не возимо стільки дров, щоб через це хтось мав до вас претензії». Тож при купівлі дров отримати офіційний підтверджуючий документ не вдалося б.

Наступний дзвінок до іншого продавця дав дещо інші результати. На запит про документацію нам пообіцяли надати «якийсь папірець» — нібито підтвердження покупки. Проте, чи він буде законним підтвердженням легальності цих дров, продавець сам до кінця не знав.

Законопроєкт стосується «чорних лісорубів», незаконних пилорам, які наживаються на краденому лісі, пояснюють автори законопроєкту. Фото: ілюстративне, Подільського лісового офісу

То де ж легльно людям купити дрова?

Журналісти  сайту «Є ye.ua»  поспілкувалися з комунікаційницею Подільського лісового офісу Мар'яною Кибич, щоб дізнатися, як мешканцям Хмельниччини легально придбати дрова.

Наразі дрова для опалення можна виписати у будь-якому лісництві ДП «Ліси України» у Хмельницькій області, розповіла Мар'яна Кибич. Процедура максимально проста, а ціна залежить від породи та місця, де їх будете забирати.

Як можна виписати дрова?

1. Зверніться у філію або найближче лісництво;
2. Подайте заяву з копіями ІПН та паспорта;
3. Отримайте рахунок і оплатіть його будь-який зручним способом;
4. Заберіть свої дрова.

Як замовити дрова онлайн?

1. Перейдіть на сайт ДроваЄ - https://drovae.gov.ua/uk/;
2. Пройдіть реєстрацію;
3. Вкажіть адресу доставки, і система автоматично підбере найближчі лісництва;
3. Оформіть замовлення та оплатіть.

До речі, на сайті є інструкція, як визначити об'єм дров, та яка порода деревини краще підходить для опалення.

Як зрозуміти, що вам продають легально заготовлені дрова?

«У лісництві укладається договір на виписку дров, де вказані дані покупця, об'єм дров та сума. Копію документа покупець може залишити собі. Також у покупця залишається чек про оплату», - зазначає Мар'яна Кибич.

І додає, що на офіційно придбаній деревині є бирка та товарно-транспортна накладна, вони теж можуть слугувати підтвердженням легального походження дров.

На офіційно придбаній деревині є бирка. Фото: Подільського лісового офісу

Скільки  одна людина може придбати кубометрів дров у лісівників?

З метою запобіганню незаконному перепродажу, одна особа може купити не більше 15 кубометрів деревини за сезон, зазначають у Подільському лісовому офісі.

Якщо, до прикладу, у домогосподарстві проживає подружжя, то і чоловік, і жінка можуть замовити по 15 кубометрів дров на сезон. З початку року лісництва Хмельницької області реалізували населенню вже 143,5 тисячі кубометрів дров, додають у Подільському лісовому офісі.

І наголошують, що на ринку наразі є чимало шахраїв, які продають дрова нібито за «вигідними цінами і від лісівників». Тому варто запитувати у продавця документи на походження деревини. Також варто звертати увагу на наявність відповітних бирок. 

Нагадаємо, раніше журналісти сайту «Є ye.ua» розповідали, де на Хмельниччині можна купити дрова та за яку ціну.

Читайте також: У Хмельницькому в одному з мікрорайонів 6 листопада не буде води

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую