Гаряча тема:
- Війна
Дезінформація про виплати в Україні та фейк про вбитого корейця: добірка тижня
В мережі з'явилася чергова маніпуляція щодо виплати тисячі гривень від держави
У соціальних мережах регулярно з'являються фейки та маніпуляції, які стосуються соціальних виплат. Частина цих фейків - робота російської пропаганди.
Чергова маніпуляція навколо виплати тисячі гривень
Низка проросійських, а також українських джерел поширили новину про те, що аби отримати так звану «тисяча Зеленського», українцям буцімто доведеться передати контроль над своїми банківськими рахунками третім особам.
Що нібито у договорі з банком прописаний дозвіл передавати інформацію про транзакції по всім рахункам клієнта третім особам протягом 20 років, а також що банк матиме право в односторонньому порядку змінити умови договору.
Це маніпуляція - пише видання “Стоп Фейк”.
Виплати єПідтримки будуть здійснювати на картку «Національний кешбек», яку можна відкрити у будь-якому банку, де клієнт уже обслуговується. У договорах, що доступні на сайтах Приватбанку, А-Банку та Укрсиббанку, прописані порядок відкриття та обслуговування картки, окреслені операції, які дозволено проводити тощо. Обслуговування картки «Національний кешбек» дійсно передбачає розкриття банківської таємниці і надання доступу податковій службі про свої транзакції.
Цей момент викликав суспільну дискусію: дехто, як-от народний депутат Ярослав Железняк, вважають умову ризиковою для споживача, у той час як інші експерти стверджують, що «доступ податкової служби буде обмежений спецрахунком у банку, що буде відкритий громадянином під Національний кешбек. Тобто, інші ваші рахунки та картки у безпеці».
Однак у будь-якому випадку про передачу третім особам контролю над своїми рахунками не йдеться, а термін «20 років» у договорах не фігурує взагалі.
Інформація про те, що банк може в односторонньому порядку змінити умови обслуговування картки, також є маніпуляцією та залякуванням споживачів. Це цілком стандартний аспект угод про будь-які банківські послуги: фінансова інституція може змінювати умови та тарифи обслуговування і зобов'язана повідомити про це клієнту. В свою чергу, споживач має повне право не погодитися з новими умовами та розірвати угоду — ця процедура детально описана в договорах про відкриття картки «Національний кешбек».
Більш того, в уряді повідомили, що наразі розробляють механізм отримання виплати за програмою єПідтримка у касі «Укрпошти», тобто без використання «Дії» та оформлення спеціальних карток. Тобто громадяни, які не мають смартфонів, банківських рахунків або з будь-яких причин не хочуть оформлювати картку «Національний кешбек», так само зможуть отримати матеріальну допомогу.
Раніше Міністерство соціальної політики України попередив, що в соціальних мережах з'являються фейкові посилання щодо виплати тисячі гривень від держави.
Фейки про виплати контрактникам
Деякі телеграм-канали поширили відео від буцімто «Української правди», що Верховна Рада нібито ухвалити рішення про підвищення виплат контрактникам ЗСУ віком від 19 до 21 року.
Але це — фейк, пише видання “Вокс Чек”.
«Українська правда» не публікувала це відео, а законопроєкту про підвищення виплат не існує. Розмір одноразової виплати при укладенні першого контракту залежить від звання військових, а не їхнього віку.
Також не існує заяви Руслана Стефанчука, голови Верховної Ради, про переваги залучення до ЗСУ чоловіків віком 19-21 років. Як і немає подібного законопроєкту на сайті парламенту.
Військовим справді виплачують одноразову грошову допомогу при укладенні першого контракту. Однак розмір виплати залежить не від віку, а звання. Крім того, виплати прив'язані до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У 2024 році передбачена така допомога: рядовий склад — 24224 грн; сержантський і старшинський склад — 27252 грн; офіцерський склад — 30280 грн.
Фейк про вбитого військового КНДР
Цього тижня в соцмережах віруситься картинка, на якій нібито зображено нібито першого вбитого військового з Північної Кореї на російсько-українській війні. На доказ також показують його паспорт, підписаний корейською мовою.
Картинку поширювали навіть деякі українські військові.
Але це фейк, пише видання “По той бік новин”.
Якщо придивитися до картинки, то можна помітити ознаки монтажу: контур вказівного пальця на паспорті кострубато виглядає, по краям видніються пікселі; також чужорідні пікселі можна помітити на контурах документа.
“Україні вигідно розповідати про участь у бойових діях з боку росії військових із Північної Кореї. Тому немає сенсу дискредитувати таку важливу інформацію однією відредагованою світлиною”, - зазначають фактчекери.
Фейкова реклама
“Центр протидії дезінформації” повідомляє, що в мережі з'явилися дописи з публікацією оголошення про знижку 50 відсотків на покупку одного черевика для ветеранів ЗСУ з інвалідністю.
Активно фото з так званою акцією поширюють проросійські телеграм-канали. Але оголошення є фейком і подібної акції не існує.
“Мета цієї дезінформації – створити образ зневаги до ветеранів та підірвати довіру до влади і взаємну підтримку в суспільстві.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: