Гаряча тема:
- Війна
Фейкові листи, цитати та публікації: як працює російська пропаганда за кордоном
В мережі з'явилися фейкові листи нібито від імені неурядової організації США Freedom House із закликами до українських військових залишити службу.
Російські пропагандисти продовжують атакувати Україну не лише ракетами, але й інформаційно в різних країнах світу від Польщі до США.
Фейк про Український легіон у Польщі
У соціальних мережах, зокрема в пропагандистському телеграм-каналі Niezaleny Dziennik Polityczny поширили новину, посилаючись на українське інформагенство «Укрінформ». Але українське видання таку новину не публікувало.
Як пише “Детектор медіа”, у фейковій новині йдеться, що до Українського легіону, який формується на території Польщі, набрали 500 добровольців — але серед них немає жодного українця.
«Україні швидко потрібно зібрати достатню кількість людей, щоб сформувати батальйон. Україна робить усе, щоб завербувати іноземців воювати», — ішлося в пропагандистському дописі.
Проте фейкороби сповторили контекст новини. Адже насправді ідеться, що до Українського легіону — військового підрозділу, що нині формується у Польщі з-поміж українських добровольців, які проживають за кордоном — станом на початок листопада подали понад 500 заявок із 30 країн світу. Власне, рішення про створення Українського легіону, який готуватиметься за сприяння і допомоги міноборони Польщі, було оголошено за результатами підписання безпекової угоди між Україною і Польщею 8 липня у Варшаві.
Тобто в цей підрозділ записуються винятково українські добровольці, які наразі живуть за кордоном. Про жодне «вербування іноземців» не йдеться.
Російська пропаганда систематично підживлює наратив, що в Україні воюють кадрові військові інших держав — так звані «іноземні найманці». У такий спосіб російська пропаганда намагається також виправдати невдачі російської армії. Мовляв, вони воюють не зі «слабкими» українцями, а зі «спеціально тренованими натівцями» чи американцями. Більш того, агітпроп вкидає такі фейки, аби показати, що в Україні вже нікому воювати й набирають «всіх підряд».
Нагадаємо, що Niezaleny Dziennik Polityczny — фейковий ресурс, створений виключно для поширення вигідних Росії пропагандистських меседжів.
Фейкові листи
В мережі з'явилися листи нібито від імені неурядової організації США Freedom House із закликами до українських військових залишити службу.
Але такі листи фейк, пише “Центр протидії дезінформації”.
За словами фактчекерів, пропагандисти використали підроблену електронну адресу та логотип міжнародної організації, щоб надати повідомленню вагомості та автентичності.
“Організація Freedom House не розсилає таких листів, до того ж текст містить характерні мовні помилки та русизми”, - зазначили у ЦПД
Фейкові цитати доньки Трампа
Після обрання Дональда Трампа президентом США пропагандисти почали активно поширювати у соцмережах висловлювання, нібито зроблені його донькою Іванкою Трамп про Україну. Зокрема, їй приписували слова на кшталт «Між нами і справедливим миром стоїть Україна» та «Я знаю українців, це підлі люди». Насправді ж Іванка Трамп не робила подібних заяв, пише видання “Стоп Фейк”.
Ця дезінформація спершу з'явилася на телеграм-каналі, відомому своїми вигаданими публікаціями. Незважаючи на це, фейкові цитати швидко почали поширюватися як справжні. Іванка не брала участі у передвиборчій кампанії та в листопаді 2022 року заявила про своє рішення не повертатися до політики, віддаючи перевагу сім'ї. У період з 2017 по 2020 рік вона разом із чоловіком Джаредом Кушнером працювала радницею в адміністрації батька, коли він був президентом.
Залишаючись поза політичною діяльністю, Іванка продовжує займатися благодійністю. Наприклад, у березні 2022 року на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну вона прибула до Польщі для підтримки українських біженців та надала гуманітарну допомогу, включаючи харчові продукти та медикаменти. У грудні того ж року вона передала генератори для українських церков, що залишилися без електроенергії через обстріли. На своїй сторінці в інстаграмі у 2022 році Іванка висловила підтримку Україні, написавши, що українці надихають світ своєю мужністю у боротьбі за свободу і що їхня героїчна боротьба перебуває в її молитвах.
Пропагандисти використовують такі дезінформаційні цитати, щоб створити негативний образ Заходу та американських політиків у свідомості українців і міжнародної аудиторії. Крім того, цей фейк спрямований на те, щоб підірвати довіру до підтримки України з боку США і створити враження, що навіть близькі до влади американські особи ставляться до українців вороже.
Фейкове опитування
Російські телеграм-канали, а також боти у соцмережах Х та Facebook поширили відео, яке буцімто створила статистична організація Євросоюзу – Євростат. У ролику представлені нібито результати опитування громадської думки європейців щодо єдності громадян в росії та Україні. Зокрема зазначається, що 77% респондентів «вірять», що росіяни є згуртованими, натомість у єдності українців впевнені начебто лише 19% опитаних громадян.
Також згідно з «опитуванням», яке поширили пропагандисти, за подальшу підтримку України виступають лише 38% громадян країн ЄС, проти – 62%. Як пише “Укрінформ”, ці дописи є фейковими.
Такого відеоролика немає ані на офіційному сайті Євростату, ані у соцмережах організації. Останнє опубліковане відео, датоване 31 жовтня, було присвячене Гелловіну. У ньому розповідається про п'ять країн, які за рік зібрали найбільший врожай гарбузів - одного із символів свята.
У фейковому відео, поширеному пропагандистами, відсутній один із логотипів організації. Він розташовується у правому нижньому куті на всіх медіапродуктах Євростату – від відеороликів до таблиць зі статистикою.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: