ye-logo.v1.2

Фейки до Дня святого Миколая та маніпуляція про примусову вакцинацію: добірка тижня

Суспільство 1340
Російська пропаганда активно просуває антиукраїньскі тези
Російська пропаганда активно просуває антиукраїньскі тези. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

У соцмережі TikTok поширюють фейк про начебто благодійну акцію від фонду UNICEF для українських дітей до Дня святого Миколая

Напередодні свят у соціальних мережах активно будуть публікувати різноманітні фейкові дописи, щодо виплат або подарунків. Подібні повідомлення треба перевіряти.

Шахрайство у Тік-Ток

“Центр протидії дезінформації” зафіксував поширення відео у соцмережі TikTok про начебто благодійну акцію від фонду UNICEF для українських дітей до Дня святого Миколая. Користувачів закликають перейти за посиланням у шапці профілю та заповнити анкету для «отримання допомоги».


За даними фактчекерів, інформація про таку благодійну акцію не відповідає дійсності. Організація UNICEF спростувала відео на своїй сторінці у Facebook.

“Подібний контент створюється для шахрайства або збільшення охоплення анонімних Telegram-каналів, посилання на які залишають у профілі”, - йдеться у дописі ЦПД

Фейк про примусову вакцинацію

Проросійські пабліки стверджують, що В Україні мобільні бригади нібито примусово вакцинують українців західними препаратами. При цьому, стверджують вони, попри щеплення кількість хворих на грип і COVID-19 «зростає».

Це фейк, пише видання “Вокс Чек”. В Україні немає примусової вакцинації, зокрема від грипу та COVID-19.

Мобільні бригади приїздять за запитом громадян, які самі подають заявки. Бригади працюють там, де доступ до стаціонарних пунктів щеплень є ускладненим або неможливим. Також вони вакцинують громадян, які через стан здоров'я не можуть самостійно пересуватися, організовані колективи з понад 100 охочими вакцинуватися та окремі професійні групи, як-от медиків, освітян, соціальних працівників чи військових, працівників структур державної безпеки.

В Україні є перелік обов'язкових вакцинацій для дітей. Щеплення від грипу та COVID-19 рекомендовані й для дорослих, і для дітей. У разі потреби можна запросити мобільні бригади. Зокрема, вони допомагають мешканцям населених пунктів, де немає доступу до медзакладів, або маломобільним групам.

Нагадаємо, що щеплення не гарантує на 100 відсотків, що людина не захворіє. Однак вакциновані переносять хворобу легше, з меншим ризиком ускладнень та госпіталізації.

Маніпуляція про ветеранів та розмінування

Новинні сайти поширюють інформацію про те, що Міністерство оборони України нібито знайшло «застосування» людям з інвалідністю — збирається відправити їх, а також жінок, на розмінування території України.
«Через неукомплектованість підрозділів і гостру нестачу живої сили в Україні людей з ампутаціями беруть не те що в сапери, а й у піхоту», — йдеться у дописах.


Але це маніпуляція, пише “Детектор медіа”.

Проте в Україні програму з працевлаштування людей з інвалідністю реалізує ООН. У рамках цієї програми Міністерство оборони України розширює можливості працевлаштування у сфері розмінування та очищення територій — для жінок, ветеранів, постраждалих від вибухонебезпечних предметів та осіб з інвалідністю. Однак це не означає, що ці люди будуть безпосередньо працювати з мінами, як це сказали пропагандисти. Основна мета програми — забезпечити рівний доступ до праці, створюючи комфортні та безпечні умови.

Перші учасники проєкту — четверо українців, які постраждали від вибухонебезпечних предметів, — уже отримали роботу в The HALO Trust, де вони аналізуватимуть знімки із супутників і БПЛА для виявлення та картографування забруднених мінами територій. Ці фахівці пройшли навчання в рамках програми, яка акцентує увагу на технічних і нетехнічних навичках, необхідних для роботи у сфері протимінної діяльності.

«Сьогодні велика увага приділяється впровадженню політик, що забезпечують рівний доступ до роботи у сфері протимінної діяльності, створенню спеціалізованих навчальних програм, що включатимуть як технічні, так і нетехнічні навички, необхідні для роботи в цій сфері, та створенню умов, що забезпечать комфортне та безпечне працевлаштування», — заявляв заступник начальника Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки полковник Олег Шуварський.

Фейк про продаж третини країни

Популярним у російських пропагандистів є фейк про нібито продаж значної території України іноземним корпораціям, зокрема, BlackRock.

Різноманітні фейки про це з'являються регулярно та націлені на зменшення довіри до влади та посіяти серед населення думки, що нібито “Україну продали”.

І ось про чергову дезінформацію пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

“Захід купив третину України ще у 2023-му, коли Зеленський підписав угоду з корпорацією BlackRock, чим, фактично, віддав економічний суверенітет країни США”. Цю інформацію поширюють пропагандистські Telegram-канали.

Тема з американським інвестиційним фондом BlackRock давно просувається пропагандою. Правда в тому, що Кабмін України оформив співробітництво з BlackRock у Меморандумі про взаєморозуміння рівно два роки тому – у листопаді 2022-го року. В меморандумі мова йшла щодо допомоги приватним інвесторам приєднатися своїм капіталом до реконструкції та відновлення української економіки після перемоги українців у війні.

У серпні 2022 року BlackRock розпочав процес закриття біржового фонду цінних паперів russia ETF. А вже за місяць після початку повномасштабного вторгнення, СЕО інвестфонду Ларрі Фінк направив лист акціонерам, у якому заявив, що «росію відрізали від ринків світового капіталу, що стало демонстрацією відданості великих компаній ключовим цінностям і ця економічна війна є доказом того, чого можна досягти, коли компанії за підтримки акціонерів протистоять жорстокості та агресії».

Отже, до лютого 2022-го росія дуже тісно і головне – успішно співпрацювала з тим же BlackRock.

Раніше сайт “Є” ye.ua спростовував інший фейк російських пропагандистів, що нібито 47% території України належить BlackRock, а представники компанії приїхали до Києва та попросили не ховати загиблих військових на їхніх землях.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую