ye-logo.v1.2

Фейк про парфюми, дезінформація про гру S.T.A.L.K.E.R. 2 та викрадення акаунтів у Telegram: добірка тижня

Суспільство 1220
Інформацію в соціальних мережах варто перевіряти
Інформацію в соціальних мережах варто перевіряти. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

Російські пропагандисти вигадали фейк, що нібито гра S.T.A.L.K.E.R. 2 від української компанії GSC Game World збирає дані гравців та передає їх до ТЦК.

Фейки, дезінформація, маніпуляції та шахрайства постійно супроводжують людей в соціальних мережах. Для українців небезпека вища, ніж в інших країнах, адже вони є цілями для російської пропаганди.

Шахрайство у Телеграмі

Освітній паблік “Нота Єнота” розповідає про шахрайство у соціальній мережі “Телеграм”, яке допомагає викрадати акаунти.

“Як це працює? Вам приходить повідомлення від когось з ваших контактів, що вам подарували преміум-підписку і, щоб її активувати, слід перейти за посиланням, яке виглядає як посилання на телеграм”, - зазначають фактчекери.


А коли ви переходите за посиланням, то шахраї отримують доступ до вашого акаунту.


Опція подарувати преміум-доступ дійсно є у телеграмі, проте у цьому випадку працюють шахраї. За посиланням заховано зовсім інше посилання, яке перекидає вас на повторну авторизацію у месенджері і ви просто віддаєте свій логін і пароль шахраям. За кілька хвилин подібна розсилка йде усім вашим контактам.

“Отож, якщо ви досі користуєтеся телеграмом, то встановіть подвійну автентифікацію і не ходіть підозрілими акаунтами та посиланнями”, - зазначають фактчекери”.

Фейк про парфюми

Цього тижня у будинкових чатах та месенджерах хмельничани почали поширювати інформацію про загрозу смертельного отруєння через пробник парфумів, які невідомі розкладають у поштові скриньки мешканців міста.

Цитуємо текст подібних повідомлень: «До УВАГИ! Інформація від ОТУ! В поштові скриньки кидають пробники духів відомих брендів (можливо розповсюдження іншим способом). Ніякому разі НЕ ВІДКРИВАТИ ТА НЕ НЮХАТИ!!! Декілька подихів приводе до смерті!!! Попередьте близьких!!!».


У цьому повідомленні є достатньо ознак неправдивого повідомлення. По-перше, граматичні помилки. По-друге, інформація від «ОТУ» - що це за орган чи установа, незрозуміло. Можливо, оперативно-тактичне угруповання? По-третє – фото наче пробників парфум – воно дуже не якісне.

Ось такі начебто отруйні парфуми можуть вкладати в поштові скриньки хмельничанам.

«На території Хмельниччини ще не було жодного повідомлення від людей, що вони в своїх поштових скриньках виявили якісь парфуми. Тим паче, щоб хтось їх відкрив, понюхав та отруївся, - розповіла журналісту сайту «Є ye.ua» керівниця сектору комунікації управління Нацполіції в Хмельницькій області Інна Глега. – Тому це фейк. Водночас, зауважу, нині взагалі не потрібно торкатися будь яких підозрілих предметів, оскільки ми не знаємо, що ворог може застосувати проти нас. Тож завжди слід бути обачним».

Це циклічний фейк, який поширюється періодично у всьому світі.

Вперше він з'явився ще в 2001 році в США. Фейк про отруйні парфуми бере початок ще з 2001 року, коли після терактів 11 вересня у США почали циркулювати повідомлення з тим самим текстом про загибель «сімох жінок». А в 2002 році про отруйні парфуми почали розсилати електронні листи в Ізраїлі. Ну, а далі пішли нові варіанти, які почали ширитися… в росії. У 2015 році там розповідали, що невідомі жінки пропонують перехожим понюхати парфуми і потім люди вмирають. А вже після повномасштабного вторгнення росії в Україну, в країні терористів почали залякувати… українцями. Начебто якісь диверсанти чи переселенці з України труять рашистів парфумами. Нині ж… там також розповсюджують фейк про отруйні парфуми у поштових скриньках.

Фейк про гру S.T.A.L.K.E.R. 2 та ТЦК

Російські пропагандисти регулярно намагаються дискредитувати будь-який український продукт, який набирає популярність у світі.,

Не виключенням стала гра S.T.A.L.K.E.R. 2 від української компанії GSC Game World. S.T.A.L.K.E.R. 2 посунула донизу рейтингу відеоігри, які довго трималися на лідерських позиціях. За перші три дні після запуску компанія продала мільйон копій гри.

Тож після успіху гри, журналісти з різних країн світу почали отримувати листи з фейковим відео, яке видається за матеріал WIRED. У ньому стверджується, що GSC Game World нібито збирає дані гравців S.T.A.L.K.E.R. 2 і передає їх уряду України. Відео також активно поширюється у Telegram-каналах. Про це пише Межа.


“Українська гра S.T.A.L.K.E.R. 2 допомагає державі знаходити громадян, придатних для мобілізації, — йдеться у фейковому відео. — У коді гри було виявлено вбудовану програму, яка збирає дані про гравців і передає їх на сервери розробника. Програма збирає дані про пристрій, ім'я, IP-адресу та поточне місцезнаходження гравця. Інформація передається щосекунди”.

Звісно, WIRED не має жодного стосунку до цього відео. Відео демонструє просто кадри з гри та якийсь незрозумілий шматок коду, в якому випадковим чином виділяється дата чи платформа.

Французьке інформаційне агентство AFP, яке разом з багатьма іншими медіа отримало фейкове відео, назвало це “Операція Матрьошка”. Як зазначають дослідники з Digital Forensic Research Lab, мета таких операцій полягає в тому, щоб заполонити інфопростір неправдивими та неякісними матеріалами та змусити журналістів ігнорувати ту чи іншу тему. Росіяни просто не можуть змиритись з тим, що українську гру грають та обговорюють у всьому світі.

Фейки про Кулебу

Колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба за тиждень спростував відразу два повідомлення, які активно поширювалися в різноманітних соціальних мережах.

Зокрема, Кулеба спростував інформацію, яку напередодні поширилася в соціальних мережах, що нібито його син Єгор придбав трон з «Гри престолів».



Про це Кулеба написав в Інстаграм.

«Наочний приклад того, як працюють фейки. Жовтень — виходить оригінальний сюжет невеликого каналу в Сан-Антоніо. Ведучі розповідають про трон з “Гри престолів”, який місцевий фан серіалу купив за 1,5 млн доларів.
Грудень — той самий сюжет, але вже змонтований з фейковою плашкою та доданими фото мене і мого сина Єгора постить у своєму телеграм-каналі якийсь Антон Гура. Тепер сюжет стверджує, що цей трон начебто придбав Єгор за шалені гроші, а Гура флегматично зазначає, що, може, це й фейк, але все одно його постить (знаючи, що це фейк).
Ексміністр додав, що його син нічого не купував. Єгор — студент, навчається в Києві, й ані він, ані сам Дмитро Кулеба не дивились «Гру престолів».

Нагадаємо, що Антон Гура веде канал на понад 200 тисяч підписників, де регулярно поширює фейки та конспірологічні теорії. У розпал пандемії Covid-19 він публікував неправдиву інформацію про вірус та вакцини, а пізніше переконував підписників, що указу про запровадження воєнного стану в Україні насправді не існує.

Раніше сайт “Є” ye.ua спростовував його фейк про отруйну воду для військових.

Також Кулеба спростував інформацію, що він переїхав жити до США. Повідомлення про те, що ексміністр втік до США з'явилися після публікації інформації про те, що Кулеба став працювати в Гарвардському університеті.



З цього приводу Дмитро Кулеба також записав відео.

“Дорогі українці, фейк про те, що я втік до США після відставки, почали розганяти вже у вересні. Сьогодні його розганяють з особливим задоволенням. Я давно прошу вас не читати лише заголовки в медіа і тг-канали, які годують вас лише заголовками”, - зазначив він.

Ось цитата з оригінального релізу Гарварду: «Працюючи на посаді нерезидента старшого наукового співробітника Центру Белфера, Кулеба залишатиметься в Україні, здійснюючи кілька візитів до Кембриджа, штат Массачусетс, протягом навчального семестру для безпосередньої взаємодії зі студентами, викладачами та ширшою спільнотою Гарварду», - повідомив ексміністр.

За його словами, він і надалі залишається в Україні.

Не так давно сайт “Є” ye.ua розповідав про дипфейк з зображенням Дмитра Кулеби.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую