Гаряча тема:
- Війна
Як роспропаганда дискредитує українців перед Заходом: добірка тижня
В соціальних мережах поширюють новини, що нібито українці в Європі нелегально під'єднуються до електромереж для того, щоб майнити криптовалюту. Але це фейк
Російські пропагандисти продовжують дискредитувати українську владу та українців перед мешканцями країн-партнерів, щоб зменшити підтримку України у війні проти росії.
Фейк про придбання Зеленським готелю у Куршавелі
У соціальних мережах протягом тижня поширювали інформацію, що компанія Володимира Зеленського Film Heritage Inc. буцімто придбала готель Palace des Neiges в Куршавелі за 88 мільйонів євро. Тепер готель на ексклюзивному лижному курорті нібито готують до ремонту і відкриття на зимовий сезон 2026-2027. Як «доказ» пропагандисти зазначають, що інформація про нового власника вже буцімто опублікована на сайті готелю. Матеріал поширив нібито французьке видання Les Echos de la France.
Але це фейк, пише “Детектор медіа”.
Les Echos de la France — це не справжнє французьке видання, а «одноразовий» сайт, створений зловмисниками спеціально для поширення цього наративу. Завдяки інструменту whois.com, що дає змогу отримувати інформацію про домени та IP-адреси, з'ясувалося, що цей домен зареєстрували наприкінці листопада 2024 року на литовському сервері Hostinger.
Цей сервер раніше вже фігурував у дослідженнях міжнародних фактчекерів: російська пропаганда не вперше створює на ньому фейкові сайти з метою поширення дезінформації.
На фейковому сайті, який так само був створений всього кілька днів тому (22 листопада), дійсно вказано, що власником готелю є Film Heritage Inc. — але на справжньому ж ресурсі такої примітки немає. Про «купівлю» компанією, яка пов'язана з Володимиром Зеленським, готелю не повідомляли ні жодні авторитетні західні медіа, ні Monte-Carlo SBM — бізнес-група, яка насправді володіє цією нерухомістю.
Це не перший фейк про нібито придбання коштовної нерухомості родиною Зеленських, яке з'являється на “одноразових” сайтах
Раніше сайт “Є” ye.ua спростував фейк про нібито купівлю Президентом України Володимиром Зеленським вілли Йозефа Геббельса вартістю вісім мільйонів євро та про придбання маєтку британського короля.
Черговий фейк про біженців в Європі
В соціальних мережах поширюють новини, що нібито українці в Європі нелегально під'єднуються до електромереж для того, щоб майнити криптовалюту. Дописи поширюються з посиланням на відеоролик Euronews. Таким чином українці буцімто хотіли підзаробити на зростанні BitCoin. Стверджується, що лише за минулий місяць за таке правопорушення було затримано понад 400 громадян України, а їх дії навіть спричинили нестачу електроенергії на континенті.
Однак ця новина — дезінформація, пише видання “Стоп Фейк”.
Ролик з таким вмістом не публікувався на офіційному сайті чи у соцмережах Euronews. Російські пропагандисти вже неодноразово поширювали неправдиву та дискредитуючу інформацію про українських біженців, використовуючи візуальний стиль та логотип саме Euronews.
Утім, фейковість цього сюжету видають багато деталей: зокрема, підозріло, що «видання» навіть не назвало країни, де буцімто діяли ці зловмисники, а використали абстрактне формулювання «Європа». Пошук новин про подібні інциденти у мережі також не дав жодних результатів.
Залякування Європи “Орєшніком”
“Центр протидії дезінформації” розповідає, що пропагандисти росії та білорусі активно поширюють повідомлення про можливість розміщення ракетного комплексу «Орєшнік» у білорусі.
Як повідомив керівник ЦПД, офіцер Сил оборони України Андрій Коваленко, новина про це наразі є виключно інформаційною історією, мета якої – посіяти страх серед західних країн.
«Втім, навіть саме можливе розміщення «орєшніка» там не збільшує небезпеку для України чи НАТО, як мінімум тому, що немає жодної різниці, летітиме він з «Капустиного Яру» чи з білорусі. Всі розмови про менший час підльоту – це страшилка для цивільних людей Заходу та України», – зазначив він.
За словами керівника ЦПД, для систем ПРО дана річ ролі не зіграє. Так само, як вже і було з «Кинджалом», який вперше в історії був збитий Patriot минулого року.
Крім того, меседж про «Орєшнік» розганяють під наративом «наближення комплексу до кордонів НАТО», щоб вплинути на суспільні настрої в Європі.
«При цьому, путін намагається приховати, що один із двох пусків «орєшніка» вже був невдалим», – наголосив Андрій Коваленко.
Нагадаємо, що 21 листопада російська армія завдала удару по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності, яку назвали, "Орєшнік".
За словами керівника Головного управління розвідки Кирило Буданова, «Орєшнік» – це назва науково-дослідної роботи, шифр. Сама ж ракетна система називається «Кедр», вона експериментальна: станом на жовтень у росіян було два зразки або «трохи більше».
«Орєшнік» – це балістична ракета середньої дальності класу «земля – земля». Її можна запускати як із ядерним зарядом, так і в без'ядерному варіанті. Бойова частина ракети ділиться шість боєголовок, кожна з яких несе шість суббоєприпасів.
З Астраханської області росії до Дніпра ракета, за даними ГУР, летіла 15 хвилин. Після ракетного обстрілку, в країнах Глобального Півдня росіяни почали просувати наративи про загрозу Третьої світової війни та звинувачення в ескалації на адресу Заходу.
Дискредитація України в США
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зазначає, що після президентських виборів у США кремль активізував кампанію з дезінформації, спрямовану на підрив підтримки України в американському суспільстві.
До цієї кампанії залучені державні ЗМІ, сайти фейкових новин і акаунти у соцмережах, які зображають українців як ненадійних та нечесних союзників.
Аналітики кажуть, що контент, перекладений англійською мовою для американської аудиторії, має на меті налаштувати настрої проти України.
Росіяни поширюють в інфопросторі США фейкові ролики, де нібито українські солдати знищують опудало новообраного президента Дональда Трампа. На одному з роликів зображені солдати, які кажуть, що Трампу не можна дозволити обіймати посаду і що він «ніколи більше не повинен бути президентом».
На іншому відео стверджується, що українські солдати стріляють у манекен, одягнений у червону шапку «Зробимо Америку знову великою» та агітаційну сорочку Трампа. Це відео було проаналізовано і визнано фейковим.
Ці підробки поширюють зокрема серед прихильників Дональда Трампа і теорії змови QAnon.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: