ye-logo.v1.2

Фейк про подарунки від UNISEF та постановочні відео з військовими: добірка дезінформації за тиждень

Суспільство 1103
Чергова добірка фейків та дезінформації
Чергова добірка фейків та дезінформації. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

В соціальних мережах шахраї продовжують робити фейки про "благодійні акції від фонду UNICEF".

Напередодні свят в соціальних мережах збільшується кількість шахрайських дописів.

Черговий фейк про UNISEF

В соціальних мережах шахраї продовжують робити фейки про начебто благодійні акції від фонду UNICEF. Наприкінці листопада сайт “Є” ye.ua писав про шахрайські дописи про нібито подарунки до Дня Святого Миколая. І ось чергові фейки.

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” розповідає, що у телеграмі знову поширюють фейкову інформацію організація Unicef розпочинає видачу гуманітарних наборів: від зарядних станцій "EcoFlow" до грошових виплат (2300 гривень на члена родини).


Шахраї навіть розписали категорії людей, яким нібито належить ця допомога. Але якщо подумати, то майже кожен українець підпадає під одну з них.

Про шахрайську схему уже попередили на офіційному обліковому записі UNICEF Ukraine в фейсбуці.

“Наголошуємо, що не приймаємо заявки на отримання таких гуманітарних наборів. Тож будьте уважними, не переходьте на сторонні ресурси та не діліться своїми особистими даними”, - зазначили в організації.

Якщо перейти за посиланням, вас спрямують на телеграм бот “Гуманітарний безкоштовний набір від Unicef.

"Далі потрібно натиснути “Start!”. Щойно ви це зробите, вас почнуть завалювати десятками повідомлень.
Спочатку попросять підтвердити своє місто. Зробите ви це чи ні, далі вам прийде погроза, буцімто вас було “замічено на російському сервері 18 хвилин 32 сек тому”. А тому, мовляв, ви не пройдете реєстрацію, доки не підтвердите своє громадянство. При чому пишуть це в ультимативному тоні”, - розповідають фактчекери.

За деякий час людину підпишуть на купу сумнівних телеграм-каналів.

“Власне — це і є основна мета шахрайської схеми — шарою заманити людей на свої канали. Чим більше підписників — тим більше реклами і грошей”, - підкреслюють фактчекери.

Постановочне відео з військовим

У мережі поширюють відео, на якому відбувається діалог між нібито українським військовослужбовцем і цивільним чоловіком. Передувало цьому те, що «військовий» спочатку нібито пройшов пішки по узбіччю траси майже 500 кілометрів у напрямку Львова, потім стояв на узбіччі чотири години, і йому ніхто не зупиняв, а ось цивільний чоловік-водій на відео зупинився на автомобілі та «підібрав» того.


Насправді це постановне відео, пише “Детектор медіа”.

Діалог між цивільним чоловіком-водієм і нібито військовим на відео знімає людина, яка сидить на задньому сидінні автомобіля і на яку «військовий» чомусь не звертає жодної уваги, навіть коли знімання відео відбувається з дуже близького ракурсу. Своєю чергою, водій підозріло спокійно реагує на слова «військового» про нібито відсутність у того грошей бодай на автобус; два роки полону; про те, що громада «військового» за цей час уже встигла його «поховати», поставивши йому пам'ятник тощо.

Окрім цього «військовий» помилився на слові, коли сказав, що воює з 2013 року, адже російсько-українська війна почалася лише у 2014 році. Зрештою, «військовий» не міг пройти пішки майже 500 кілометрів, як він стверджує на відео. Адже середня швидкість ходьби людини становить 45 км/год, і навіть якщо йти безперервно протягом 24 годин на добу (що є фізично майже неможливим через потребу у відпочинку, їжі та сні), то для цього знадобиться понад 100 годин (понад 4 доби).

“Мета цього постановного відео — збільшити прірву між військовими та цивільними, намагаючись викликати почуття провини та сорому в останніх. Про це свідчить те, що фейковий військовий весь час натякає на нібито байдужість українського суспільства до українських захисників”, - підкреслюють фактчекери.

Фейк про набір активістів для участі в грузинських протестах

В проросійських телеграм-каналах почали поширювати інформацію про те, що в Україні нібито набирають «активістів» для участі в протестних акціях у Грузії. У таких новинах пропагандисти прикріплює фейковий скриншот «вакансії» з українського сайту пошуку роботи.

Це дезінформація, пише видання “Стоп Фейк”.


«На найбільшому сайті з пошуку роботи України виклали дуже цікаве оголошення. У Чернігові шукають міцних хлопців для участі в протестах у Грузії. Обіцяють оплату 2000 гривень, проживання і харчування, а також вільний прохід через кордон», — йдеться у одному з дописів.

Після поширення такої інформації фактчекери вирішили перевірити, чи дійсно на українських сайтах з'явилися такі вакансії. Як з'ясувалося, ця інформація не відповідає дійсності.

Скриншот, який поширюють в мережі, нібито був зроблений на сайті з пошуку роботи. В «оголошенні» йдеться про те, що «активістів» набирають у Чернігові. Виявилося, що оголошення підробили у фоторедакторі, взявши частину інформації із реальних оголошень.

У фейковому оголошенні видно, що роботодавцем вказаний «Петренко.В.Н», який займається будівельною промисловістю та деревообробкою зі штатом у 10-15 співробітників. На сайті з пошуку роботи такого роботодавця немає, натомість є «Ярешко В.Н», який має ідентичний опис своєї діяльності. Серед запропонованих ним вакансій є оголошення про пошук охоронця в Чернігові, на основі якого агітпроп і створив свій фейк. Залишивши основну інформацію, пропагандисти замінили опис, дату, прізвище роботодавця і дату публікації, щоб «ускладнити» пошук цієї вакансії.

Дискредитація військових

“Центр протидії дезінформації” розповідає про нову інформаційну кампанію щодо дискредитації українських військових на Донбасі.

Мова йде про те, що російські ресурси тиражують нові порції фейків про нібито вбивства українськими військовими цивільних жителів Донбасу та вкидання тіл у колодязі, про знищення джерел питної води, руйнування церков тощо.

Різноманітні дописи зі схожими тезами “про повні трупів криниці” з'являються в різноманітних соціальних мережах.
“Жодних доказів цих історій пропагандисти, звісно, не наводять. Усі ці публікації посилаються або на «свідчення» військових рф, або на слова мешканців окупованих територій, які переповідають щось, що начебто чули від інших. Мета подібних фейків – дискредитація Сил оборони України та спроба виправдати власні численні воєнні злочини”, - зазначають у Центрі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую