Гаряча тема:
- Війна
Маніпуляції про автоматичні штрафи за відсутність «страховки» та фейк про хакерську атаку на телемарафон: добірка тижня

Національна поліція України повідомляє, що мережею шириться дезінформація про нібито початок фіксації та штрафи на водіїв за відсутність «страховки» в автоматичному режимі
В Новому році кількість фейків та маніпуляцій в соціальних мережах не зменшилась.
Маніпуляції про водійські штрафи
Національна поліція України повідомляє, що мережею шириться інформація про нібито початок фіксації та штрафи на водіїв за відсутність «страховки» в автоматичному режимі
За даними правоохоронців, ця інформація не відповідає дійсності.
“Наразі немає законодавчих підстав для застосування системи автофіксації щодо саме цього правопорушення.
Потрібні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та підзаконних нормативно-правових актів, що регулюють це питання, де потрібно передбачити можливість фіксації саме цього правопорушення”, - йдеться у заяві Національної поліції.
Система автофіксації поки що технічно не адаптована для фіксації цього порушення.
“Це питання буде опрацьовуватись як технічно, так і нормативно, і про початок фіксації такого виду правопорушення в автоматичному режимі ми повідомимо громадян заздалегідь з офіційних джерел”, - йдеться у повідомленні.
Але при цьому правоохоронці зазначають, що порушення можуть фіксуватися під час зупинки транспортного засобу поліцейськими, як і раніше.
“Тому поліс треба оформлювати, адже це не тільки вимога закону, а й ваша безпека”, - повідомили правоохоронці.
Нагадаємо, що з 1 січня в Україні набув чинності новий закон про страхування відповідальності автовласників. У зв'язку з цим очікується подорожчання полісів ОСЦПВ ("автоцивілка"), а також інші зміни в правилах автострахування.
Фейк про хакерську атаку на телемарафон
Інформацію про хакерську атаку на Національний телемарафон цього тижня масово поширювали українські телеграм-канали.
Хоча телеканали працювали у штатному режимі, жодних технічних збоїв не зафіксовано. Інформацію про нібито атаку російських хакерів телеграм-канали взяли з російських джерел, не перевіряючи.
В дописах йшлося про нібито заміну телепрограм на повідомлення щодо вигаданої загрози удару "Орешником". Це був російський фейк, мета якого – дестабілізувати ситуацію та посіяти паніку серед українців. Національні телеканали працювали у штатному режимі, а провайдери та глядачі не повідомляли про жодні технічні збої чи проблеми з трансляцією.
Медіа закликають громадян бути пильними, довіряти лише перевіреним джерелам і не поширювати сумнівну інформацію, яка може послабити єдність суспільства, пише УНН.
Дезінформація в Україні
Центр с стратегічної комунікації та інформаційної безпеки повідомляє, що Telegram залишається найбільш проблематичною платформою, адже він є як основним джерелом новин для українців, так і основним каналом дезінформації. При цьому питання його регуляції чи нагляду залишилось відкритим.
Про це йдеться у звіті Disinformation Resilience Index 2024.
Український закон «Про медіа» відкриває нові можливості для протидії дезінформації, проте відсутність регулювання Telegram та використання контенту, створеного штучним інтелектом, залишаються серйозною проблемою.
Водночас законодавство досі не має чіткого визначення поняття «дезінформація», а чинні правові норми не завжди дозволяють ефективно протидіяти цьому явищу. Були спроби застосувати статтю Кримінально-процесуального кодексу щодо поширення чуток, які можуть спричинити масові заворушення, але ці спроби не були успішними через лазівки в законодавстві.
Фейк про військовополонених
У мережі поширюють відео, нібито від каналу UNITED24. У ньому стверджують, буцімто у Києві жінки вимагали скасувати пріоритетні списки обміну для бійців «націоналістичних батальйонів», через які інші військові довше перебувають у полоні. На це депутат Олександр Куницький начебто заявив: «Рекомендую цим жінкам повернутися до своїх жіночих справ, виховання дітей насамперед. І залишити рішення щодо обміну керівництву Збройних Сил України».
Утім, це — фейк, пише видання “Вокс Чек”.
UNITED24 не публікувало подібне відео на своїх офіційних ресурсах. Фейковий ролик створили з окремих кадрів, не пов'язаних між собою.
Зворотний пошук фото у Google показав, що для фейку пропагандисти використали окремі фото та відео з відкритих джерел. Так, фото з протестувальниками вперше публікували на фотостоку Getty Images. На світлині — протест перед посольством росії у Стокгольмі 24 лютого 2022 року після початку повномасштабної війни росії проти України. Уривок з нардепом Олександром Куницьким насправді взяли із відео засідання антикорупційного комітету Верховної Ради у 2021 році.
Нардеп Олександр Куницький також не робив жодних заяв щодо пріоритетних списків обміну військовополоненими.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: