ye-logo.v1.2

Порятунок будівлі колишнього музучилища: про що йшлося на засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини

Суспільство 3068
Такий вигляд має пам
Такий вигляд має пам'ятка після пожежі, що сталася 9 листопада 2024 року. Фото: з архіву редакції

У матеріалах справи можуть з'явитися нові відомості.

Для будівлі колишнього музучилища та будинку Мозеля, розташованих на Проскурівскій, 79 у Хмельницькому, розробляють облікову документацію. У ній будуть міститись критерії відповідності статусу пам'ятки архітектури місцевого значення.

Відповідну ініціативу одноголосно підтримали на засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини. Мета – зберегти охоронний статус будівлі, який через суд намагаються скасувати. Про це стало відомо із витягу протоколу, який оприлюднив архітектор та член консультативної ради Сергій Козак.

«Відбулось це завдяки активній позиції громадян міста, небайдужий позиції ініціативної групи, створеної після акції на Майдані. Тепер важливо, щоб допрацьована облікова документація і висновок Консультативної ради стали доказами в адміністративному провадженні Суду», - зазначив він.

За розробкою облікової документації взялися фахівці Національного історико-архітектурного заповідника «Кам'янець». За словами Сергія Козака, цей комплекс будівель відповідає повністю вимогам постанови КМУ від 22 травня 2019 р. № 452 «Про затвердження Порядку визначення категорій пам'яток».

«Об'єкт автентичний, збережені деталі фасаду, по плануванню не зазнав суттєвих змін. Обидві будівлі повністю характеризують розвиток нашого міста… Адже місто готували до статусу обласного центру. Щодо критерію про пов'язаність з історичними подіями і діяльністю людей, які зробили значний внесок у розвиток культури певного населеного пункту чи регіону, тут можна говорити до безкінечності: починаючи від Мозеля та подій УНР до часів, коли там базувалося музичне училище. До того об'єкт може вважатися культурною спадщиною національної меншини чи регіональної етнічної групи, оскільки Мозель є представником єврейського народу і мав великий вплив на єврейську громаду міста», - зазначив під час засідання Сергій Козак.

Контекст

Судовий спір щодо охоронного статусу частини будівлі на Проскурівській,79 триває майже півтора року. Вимагає його скасування ТОВ «Проскурівінвест», яке придбало комплекс будівель на відкритих торгах у січні 2022.

Як йшлося в матеріалах справи, охоронний договір, підписання якого було прописано у вимогах щодо купівлі комплексу цих будівель, укладено не було. Причиною зазначалося те, що профільний департамент не надав власнику необхідних копій документації для його укладення. Також зазначалося, що облікова документація на ці будівлі була відсутня.

Ввечері 9 листопаді 2024 року у будівлях на Проскурівській, 79 сталась масштабна пожежа. Вогонь поширився площею 1000 квадратних метрів. Згодом у поліції відкрили кримінальне провадження, в рамках якого розслідують обставини цього інциденту.

Активізувалось суспільство. На тлі інциденту з пожежею небайдужі мешканці міста влаштували мирну акцію протесту біля стін Хмельницької ОВА. Вимогою було зберегти охоронний статус будівлі. До них вийшов заступник начальника Хмельницької ОВА Володимир Юр'єв. У підсумку зійшлися на тому, щоб створити з представниками громадськості робочу групу, яка, за словами Юр'єва, дасть можливість наглядати за всіма процесами.

З 21 листопада на комплекс історичних будівель наклали арешт. В суді продовжують розглядати справу щодо охоронного статусу. Зокрема, наступне засідання відбудеться 14 січня 2025 року.

Читайте також: Кращих спортсменів і тренерів Хмельницької громади відзначили стипендіями та преміями

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую