Гаряча тема:
- Війна
Маніпуляції про підвищення тарифів на газ і електроенергію та фейк про блокування банківських карт: добірка тижня
Міністерство енергетики заявило, що в Україні зараз не розглядають жодних питань про перегляд тарифів на світло.
Припинення транзиту російського газу через Україну призвело до збільшення кількості фейків і маніпуляцій в соціальних мережах. Також в інформаційному просторі останнім часом шириться недостовірна інформація про блокування рахунків у банках. У матеріалі пояснюємо, що саме не так із цими повідомленнями.
Маніпуляції навколо підвищення тарифів
Міністерство енергетики заявило, що в Україні зараз не розглядають жодних питань про перегляд тарифів на світло. В енергетичному відомстві наголосили, що зараз в уряді немає жодного рішення чи проєкту рішення про перегляд тарифів на електроенергію для населення. Понад те, це питання не стоїть на порядку денному.
"Поширення неправдивих заяв щодо тарифів — це спроба ворога дестабілізувати ситуацію в Україні. Будьте уважними та довіряйте лише офіційним джерелам!", — додали в Міненерго.
Як пише “Суспільне”, заяви оприлюднили вранці 9 січня після того, як у низці українських медіа заявили, що ціни на світло можуть підвищити. Про це писав у своїх соцмережах засновник ГО "Спілка споживачів комунальних послуг" Олег Попенко.
Раніше він заявляв, що для українців можуть зрости тарифи на газ. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 31 грудня заявила, що в Україні не передбачається жодних змін тарифів на газ для побутових споживачів.
9 червня 2023 року НКРЕКП ухвалила рішення щодо коригування тарифів на водопостачання та водовідведення для 34 водоканалів на 2023 рік. У середньому рівень підвищення становив 32% і залежав від регіону. Окрім цього, з 1 червня 2023 року уряд встановив єдиний тариф на електроенергію для населення на рівні 2,64 грн/кВт-год із ПДВ. До цього було 1,44 грн/кВт-год за споживання 250 кВт-год за місяць, а далі 1,68 грн/кВт-год. Тоді в Міністерстві енергетики пояснили причину: ціни підвищили через обстріли з РФ і пошкодження електростанцій. Кошти були потрібні, щоб підготуватись до зими та встигнути відбудувати принаймні частину української енергетики. У серпні Кабмін подовжив до 30 квітня 2025 року пільгову ціну на газ для виробників тепла та побутових споживачів до кінця наступного опалювального сезону.
Видання “Стоп Фейк” зазначає, що підвищення тарифів на транспортування газу в 2-4 рази справді планується. Відповідне рішення 30 грудня 2024 року ухвалила Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (НКРЕКП). Рішення вплине на роботу промисловості, але не торкнеться побутових споживачів – чинний тариф на газ і його розподіл для населення залишається незмінним.
У Комісії нагадали, що з 2022 року в Україні діє мораторій на підвищення тарифів для населення на газ та опалення. Відповідно, кажуть в НКРЕКП, вартість гарячої води та опалення не зміниться.
У листопаді 2015 року Україна повністю відмовилася від закупівлі палива для потреб держави у монополіста «Газпром», повністю переорієнтувавшись на європейський ринок. З того часу весь газ, яким користується Україна, оператор купує виключно на західних кордонах.
Рішення України припинити постачання російського газу до ЄС не було спонтанним. Варто нагадати, що оператор газотранспортної системи України повідомив про початок підготовки завершення транзиту російського газу ще в 2020 році. Тоді у ГТС заявили, що Україна активно готується до нульового транзиту російcького газу вже з 2025 року.
Фейк про графіки відключення газу
“Центр протидії дезінформації” розповідає, що інформація про графіки відключення газу, нібито у зв'язку з припиненням транзиту російського газу через Україну, яку поширюють в соціальних мережах, не відповідає дійсності.
Такий фейк поширюється у Telegram-каналах зі скріншотом неіснуючої статті в одному з українських видань. Для перегляду «графіка» користувачів скеровують до Telegram-бота.
“Подібні повідомлення є типовим прикладом клікбейту з використанням дезінформаційних заголовків і фейкових статей.Мета таких дій – збільшити охоплення конкретного ресурсу”, - повідомляють фактчекери.
Маніпуляції про блокування рахунків
Національний банк України повідомляє, що окремі медіа та телеграм-канали розповсюджують недостовірну та маніпулятивну інформацію про те, що українцям можуть блокувати банківські рахунки за часте зняття готівки – більше трьох разів на місяць, особливо у великих сумах, та за часте використання готівкових кредитів.
Про це йдеться у повідомленні НБУ в соціальних мережах.
В НБУ наголошують, що ця інформація не відповідає дійсності.
“Медіа посилаються на "рекомендації Національного банку України щодо посилення фінансового моніторингу в Україні", не зазначаючи конкретні документи. Проте в жодних рекомендаціях, листах, нормативно-правових актах чи інших офіційних документах НБУ вимог щодо блокування рахунків за проведення таких операцій немає”, - йдеться у повідомленні.
Банки, платіжні та фінансові установи продовжують діяти та здійснювати належну перевірку своїх клієнтів виключно в межах законодавства з питань фінансового моніторингу, застосовуючи ризик-орієнтований підхід.
Раніше сайт “Є” ye.ua спростовував кілька фейків про обмеження для зняття готівки для чоловіків мобілізаційного віку.
У Facebook та Instagram готуються до зміни правил
Генеральний директор Meta (соціальні мережі Facebook та Instagram) Марк Цукерберг оголосив про зміни у підходах до модерації контенту у соціальних мережах корпорації, з огляду на зміну політичного та соціального ландшафту та бажання сприяти свободі слова, пише “Детектор медіа”.
Цукерберг заявив, що Meta припинить свою програму фактчекінгу за участі організацій — довірених партнерів і замінить її системою, керованою спільнотою користувачів, схожою на «Нотатки спільноти» в соцмережі X.
Зміни запроваджуватимуть у фейсбуці, інстаграмі, двох найбільших платформах соціальних мережах у світі, кожна з яких має мільярди користувачів, а також у тредсі.
Він запевнив, компанія також внесе зміни в політику модерації контенту на політичні теми та скасує зміни, які зменшили кількість політичного контенту в стрічках користувачів.
Цукерберг вказав на те, що американські вибори мали великий вплив на рішення компанії.
Керівник Meta повідомив, що компанія переорієнтує автоматизовані системи модерації на «порушеннями високої серйозності», зокрема контент, пов'язаний з наркотиками, тероризмом та експлуатацією дітей.
Тим часом повідомляти про порушення, пов'язані з публікаціями контенту про імміграцію та гендер, після змін зможуть користувачі.
CNN зазначає, що радикальні зміни в політиці модерації Meta відбуваються на тлі широкого ідеологічного зсуву у вищих ешелонах компанії, а також у той час, як Цукерберг прагне покращити свої відносини з Трампом до того, як обраний президент вступить на посаду 20 січня. За день до цього Meta повідомила, що союзник Трампа та генеральний директор UFC Дейна Вайт увійдуть до її ради директорів разом із двома іншими новими директорами. Meta також заявила, що жертвує 1 мільйон доларів в інавгураційний фонд Трампа і що Цукерберг хоче грати «активну» роль в обговореннях технологічної політики.
Рада з нагляду за Facebook — зовнішньої організації з контролю за роботою Meta, до якої входять вчені, юристи та правозахисники, включаючи одного з перших інвесторів Facebook Роджера Макнамі, — заявила, що зміни в політиці представляють собою перехід Meta до «повної MAGA».
«Сьогоднішня заява Meta є відходом від будь-якого розумного і безпечного підходу до модерації контенту», — йдеться в заяві групи, в якій зміни названі «політичним потуранням».
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: