ye-logo.v1.2

Що відбувається з військовою допомогою Україні та російська пропаганда у німецькому Тік-Ток: добірка тижня

Суспільство 1173
Фейки і маніпуляції поширюються у соцмережах у всьому світі
Фейки і маніпуляції поширюються у соцмережах у всьому світі. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

Військова допомога США для України продовжується, зокрема за пакетами військової допомоги, які були ухвалені раніше.

Рішення нового президента США Дональда Трампа не завжди коректно тлумачаться в соціальних мережах та медіа. Деякі з цих рішень потребують додаткових пояснень.

Маніпуляції навколо військової допомоги США для України

“Центр протидії дезінформації” спростовує публікації в медіа про зупинку військової допомоги США.

“Військова допомога США для України продовжується, зокрема за пакетами військової допомоги, які були ухвалені раніше”, - зазначив керівник ЦПД РНБО, офіцер Сил оборони Андрій Коваленко.

Інформація, що поширюється у медіа щодо зупинки військової допомоги, не відповідає дійсності.

Адміністрація президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа заморозила фінансування програм з надання зовнішньої допомоги та видачі грантів. деякі українські медіа з посиланням на New York Times повідомили, що це, ймовірно, стосується й військової допомоги. Але це не так.

Але новий міністр оборони США Піт Гегсет тимчасово зупинив укладання нових військових контрактів та розгляд пропозиції щодо нових програм, пише “Суспільне”.

Таким чином, військова допомога США Україні залишається в рамках раніше наданих пакетів по вже заключеним угодам.

Україна спростовує звинувачення про організацію мітингів у Словаччині

В організації масових протестів у Словаччині винна Україна, а третина їхніх учасників – українці. Цю заяву словацького прем'єра Роберта Фіцо поширюють проросійські Telegram-канали, пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Фіцо також заявив, що у Словаччині працюють «іноземні експерти», які мають стосунок до подій в Україні та Грузії.
Опозиційні політичні партії та громадянські групи, які організовують протести, відкинули ці звинувачення. Вони впевнені, що Фіцо такими заявами намагається відвернути увагу громадян від політичних проблем, з якими не може впоратися.

«Ми не хочемо бути з росією… Ми хочемо бути в Євросоюзі, в НАТО і залишитися там», – заявив учасник акції протесту Франтішек Валах у Братиславі.

А Маріан Куліч із громадянської групи «Мир Україні», сказав, що їхня мета – «створити тиск, щоб уряд Фіцо змінив свій промосковський напрямок і зосередився на партнерах ЄС і НАТО».

Після Нового Року, коли Україна припинила транзит російського газу до Словаччини, відносини українського уряду та проросійського прем'єр-міністра Фіцо погіршилися.

 Роберт Фіцо під час дискусії в парламенті оголосив, що країна хоче й далі купувати російський газ і вимагає його транспортування з України.

«Наш ворог — Зеленський. Зеленський створив ті проблеми, які в нас є. Він мені не подобається, тому що він шкодить Словаччині», — сказав Фіцо.

Згодом Зеленський відповів словацькому прем'єрові, сказавши, що той обирає «москву замість Америки та інших партнерів, які можуть забезпечити його країну газом на комерційних умовах».

Як росія поширює пропаганду у німецькому Тік-Ток

Дослідження, проведене Інститутом Алленсбаха на замовлення Фонду Фрідріха Науманна, попереджає про вплив пропаганди на громадську думку перед виборами в Німеччині. Воно показало, що користувачі тіктоку та молодь у Німеччині є значно менш критичними щодо росії та Китаю, ніж населення країни загалом, пише “Детектор медіа”.

Зокрема, вони частіше сумніваються в поширенні росією дезінформації, вважають китайську політичну систему кращою за демократію та ставлять під сумнів західні наративи про світові події. Наприклад, 78% німців загалом вважають, що війна росії проти України є незаконною, але серед користувачів тіктоку ця цифра знижується до 66%. Також 30% вважають, що авторитарна система Китаю є ефективнішою за західну демократію. Вплив дезінформації викликає занепокоєння через її здатність формувати політичні вподобання.

Росія активно використовує тікток як інструмент для поширення своєї пропаганди з кількох ключових причин. Тікток популярний серед молоді, яка є вразливою до емоційних і спрощених повідомлень, особливо коли інформація подається в розважальному форматі. Відповідно, короткі відео з яскравими візуальними елементами та музичним супроводом можуть легко викликати емоції, сприяючи сприйняттю маніпулятивних наративів. Алгоритми тіктоку сприяють швидкому поширенню відео, що дає змогу пропагандистським матеріалам охоплювати велику кількість користувачів за короткий час. Російські структури часто створюють численні акаунти або використовують ботів, щоб просувати дезінформацію, маскуючи її під контент користувачів. TikTok іноді не встигає оперативно реагувати на поширення фейкових новин, що дає можливість російській пропаганді досягати своєї аудиторії.

Фейк про українського офіціанта у Варшаві

В соціальних мережах російські пропагандисти поширюють «новину» про українського офіціанта, який нібито додавав свою сперму до страв відвідувачок у польських ресторанах. Він ніби працював у восьми різних ресторанах Жешува, звільняючись і влаштовуючись у новий заклад.

«Новину» супроводжує скриншот, що походить, як стверджується, із провідного польського видання Rzeczpospolita. Проте перевірка на сайті цього видання показує, що такої публікації серед матеріалів видання не існує, пише видання Фарватер.Схід.

За даними фактчекерів, аналіз «скриншоту» вказує на явні ознаки фальсифікації. Шрифти, оформлення заголовка та назви елементів не відповідають стандартам, які використовує Rzeczpospolita. Зображення на скріншоті взяте з фотобанку. Саме його можна зустріти у рекламі ресторану у Нью-Йорку, виїзного харчування в москві чи опису місць у Парижі, де можна насолодитись французькою кухнею.

У лівому нижньому куті скріншота, одразу під зображенням, ми бачимо ім'я та прізвище – Rafa Trzaskowski. І це не автор статті або фотографії. Рафал Тшасковський – це відомий польський політик, мер Варшави. На президентських виборах у 2020 році він вийшов у другий тур, де поступився діючому голові держави Анджею Дуді.

І дійсно, у 20 січня на сайті видання вийшла стаття, присвячена цьому політику. У ній ішлося про його заяву, що європейські партнери Польщі мусять взяти на себе відповідальність за безпеку Європи та Північноатлантичного альянсу. Ця стаття була проілюстрована фотографією Тшасковського, під якою були його прізвище та ім'я – в точності так, як на фейковому скріншоті.


Отже пропагандисти використали справжній скриншот у якості шаблону. За допомогою графічного редактора змінили рубрику та заголовок статті.

Коментарі:

Топові оголошення

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую