Гаряча тема:
- Війна
Фейки про відключення газу та повістки за кордоном: добірка дезінформації за тиждень

В соціальних мережах поширюють фейковий відеоролік про видачу повісток за кордоном
В соціальних мережах продовжують створювати фейки на соціально важливі теми.
Фейк про відключення газу з 1 лютого
Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” спростувала інформацію про нібито запровадження графіків відключення газу по всій країні з 1 лютого.
“Нафтогаз України не робив жодних заяв про дефіцит газу чи введення графіків відключення. Запасів газу достатньо для стабільного проходження опалювального сезону”, - йдеться у заяві компанії.
Перевірити інформацію завжди можна на офіційних ресурсах компанії
Зазначимо, що таку саму інформацію спростував Центр протидії дезінформації.
Фактчекери зазначили, що фейк поширювався в телеграм-каналах зі скриншотом статті в одному з українських видань, якої не існує. Для перегляду “графіка” користувачів скеровували до телеграм-бота.
Фейк про видачу повісток за кордоном
В соціальних мережах поширюють фейковий відеоролік про видачу повісток за кордоном
Російські пропагандистські ресурси та боти у Телеграмі поширюють відео нібито підсумкового випуску новин «Єдині. Головне», який виходить у межах національного телемарафону «Єдині новини».
У сфабрикованому ролику ведучий телеканалу «Інтер» Олексій Фадєєв нібито каже, що у чоловіків призовного віку за кордоном перевіряють документи на предмет законності перебування там, а деяких осіб вже навіть почали повертати в Україну. Стверджується також, що буцімто з'явилися списки тих, кого можуть повернути, а дехто отримав повістку. Журналіст на відео «заявляє», що список усіх осіб, яких мають повернути, начебто розміщений на неназваному «державному порталі».
Це фейк, пише “Укрінформ”.
Насправді у підсумковому випуску новин від 9 січня 2025 року не йшлося про депортацію чоловіків з-за кордону та видачу їм повісток, хоча ведучий у кадрі був одягнений саме так - у сірий з білою клітинкою піджак та білу сорочку з жовтою краваткою.
Російські пропагандисти вирізали з оригінального відео фрагмент та за допомогою програми зі штучним інтелектом замінили аудіодоріжку з підробленим голосом ведучого. Саме тому картинка не збігається з мімікою ведучого. При перегляді сфабрикованого відео можна також помітити, що речення звучать як обрізані та неповні, що не відповідає викладу класичного новинного тексту та журналістським стандартам.
Раніше сайт “Є” ye.ua писав, що українським чоловікам у Польщі почали приходити фейкові повістки нібито від імені польського Управління у справах іноземців
Фейк про військових в кайданках
У соцмережах поширюють відео, на якому видно близько десяти військових у кайданках, які нібито їдуть на штурм. Під відео російською мовою стверджують, мовляв, це військовослужбовці 155 бригади, яких “везуть на бойове завдання, прикованими одне до одного, щоб не змогли втекти”.
Це фейк, пише фактчекерський проєкт “По той бік новин”.
Спершу відео з'явилося на російських телеграм-каналах без жодного підпису. Але популярности набуло після публікації на тік-ток каналі, де воно зібрало мільйон переглядів і 26 тисяч уподобань.
Насправді “герої” ролику — росіяни. Згодом сам автор тіктоку уточнив у коментарях, що це “бійці 155-ої окремої гвардійської бригади морської піхоти тихоокеанського флоту рф”.
Проте, за інформацією Центру протидії дезінформації, це російські військові 15-ї гвардійської мотострілецької бригади. У кожному разі на те, що це росіяни вказує й відповідний військовий однострій та сильний російський акцент (українці з російськомовністю зазвичай говорять інакше).
Інформацію про те, що це українські військовослужбовці 155 бригади, спростували й в ЗСУ.
Проросійські ресурси часто поширюють маніпулятивні або інсценовані відео зі згадкою українських військовослужбовців. Метою є дискредитація ЗСУ та командування. Пропагандисти намагаються деморалізувати українське суспільство та підкріпити уявлення про хаос у Силах оборони України.
Новий меседж про розподіл України
Центр протидії дезінформації зазначає, що російська пропаганда продовжує кампанії про нібито наявність територіальних зазіхань щодо України з боку її західних сусідів. Зокрема, ворожі ресурси поширюють фейки, ніби українські кордони з Польщею та Румунією «фактично контролюються іноземними прикордонниками», а на деяких ділянках поляки та румуни «просунулися до 2 км вглиб української території».
Як єдине «підтвердження» цих меседжів пропагандисти поширюють відео полоненого українського прикордонника. росія систематично використовує відеозаписи «зізнань» українських полонених для поширення дезінформації. Але враховуючи велику кількість доведених випадків катування та погроз щодо українців у російському полоні, подібні записи не можуть вважатися доказом.
Нещодавні заяви директора служби зовнішньої розвідки рф сергія наришкіна та ультраправого румунського політика про можливість поділу території України між різними державами є частиною цієї ж інформаційної операції.
Мета подібних фейків – виправдати російську збройну агресію проти України та створити ілюзію «законності» окупації українських територій.
Нагадаємо, раніше кандидат у президенти Румунії Калін Джорджеску заявив, що Україна нібито є "вигаданою державою".
За його словами, після укладення мирного договору "відбудеться поділ територій". І Румунія нібито має повернути території, які були частиною Румунського Королівства.
Речник МЗС України Георгій Тихий, реагуючи на такі висловлювання, наголосив, що це прояв крайньої неповаги до України та українського народу.
Читайте також - Фейкові графіки світла: як телеграм-канали обманюють хмельничан
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: