ye-logo.v1.2

На сміттєвому полігоні у Хмельницькому запрацювала станція з очистки фільтрату: що це означає для міста

Суспільство 2113
У Хмельницькому запрацювала станція з очистки фільтрату
У Хмельницькому запрацювала станція з очистки фільтрату. Фото: автора

Угоду про створення очисної системи підписали у вересні 2023 року.

У Хмельницькому запрацювала станція з очистки фільтрату. Встановлена на території сміттєвого полігону, вона відфільтровує небезпечні рідини з тутеншіх відходів й перетворює їх на технічну воду. Це сприяє тому, що шкідливі хімічні сполуки, які містяться у фільтраті, у майбутньому не проникатимуть у місцеві ґрунти та ґрунтові води.

Проєкт є однією зі складових впорядкування хмельницького сміттєзвалища. Про це розповів сайту «Є» Хмельницький міський голова Олександр Симчишин.

«З точки зору екології для нас це дуже важливо, тому що фільтрат був для нас болючим питанням. Ця рідина є надзвичайно шкідливою при потраплянні в ґрунти, струмочки й так далі. Опади, що випадають, просочуються і вбирають у себе всі продукти бродіння [рідин, що виділяються зі сміття – авт.]. Там фактично уся таблиця Менделєєва з найгіршими показниками. Тепер ми цей фільтрат відбираємо і будемо отримувати технічну воду», - зазначив очільник міста.

Олександр Симчишин показує, який вигляд мають небезпечні рідини з відходів на сміттєзвалищі

Угоду про будівництво станції з очистки фільтрату підписали у вересні 2023 року. Втіленням цього проєкту займались іноземні компанії: литовська «Arionex» та австрійська «Rotreat».

Доки влітку 2024 року на полігоні відбувались підготовчі будівельні роботи, самі фільтрувальні споруди виготовлялися в Австрії. Наприкінці 2024 року вони були вже на полігоні, однак тоді ще потребували проведення інженерних комунікацій. Наразі станція з очистки фільтрату, за словами Олександра Симчишина, працює вже кілька днів. Однак поки що у тестовому режимі.

«До кінця лютого, згідно з контрактом, підрядник має здати готову станцію», - уточнив керівник офісу «Розумне довкілля» Іван Підопригора.

Замість небезпечних рідин – технічна вода: як працюватиме станція

Щодоби станція з очистки фільтрату зможе очищувати до 200 кубічних метрів небезпечних рідин. Вона працює за принципом зворотного осмосу.

Фільтри установки мають мікроскопічні мембрани, через які під тиском пропускають забруднену воду. Ці мембрани затримують усі небезпечні речовини, які містяться у фільтраті. Так отримується чиста технічна вода.

Обладнання станції з очистки фільтрату

На території очисної станції облаштовані спеціальні резервуари. Два із них використовують як ємності для збору фільтрату. Ще один як накопичувач очищених стічних вод.

«Як результат, ми отримуємо 75 відсотків води від усього об'єму фільтрату. Ця вода придатна для скидання у водоочисні споруди, а також використання у технічних цілях. А все, що не вдалося очистити, повертають на полігон. Найголовніше, що станція працює повністю автоматично. Не потрібно постійного оператора, який наглядав би за всіма процесами», - пояснює керівник проєкту та представник консорціуму компаній з Литви та Австрії UAB «Arionex LT» and «Rotreat Abwasserreinigung» GmbH Ірмантас Сідлаускас.

У резервуарі, що на фото, міститься очищена технічна вода

За словами Олександра Симчишина, технічну воду, яка утворилась в процесі очистки фільтрату, скидатимуть у міські водоочисні споруди. Крім того, «Хмельницькводоканал» зможе використовувати її для технічних потреб.

«Ми провели аналіз технічної води, яку отримуємо внаслідок фільтрування і її показники досить хороші. До слова, як і обіцяли з керівником підприємства-підрядника випили воду після очистки», - зазначив він.

На фото керівник офісу "Розумне довкілля" Іван Підопригора п'є відфільтровану на станції воду

«Канавок» з небезпечними рідинами більше не буде

Раніше фільтрат безконтрольно збирався й у «лагунах» біля підніжжя сміттєвого полігону, каже Іван Підопригора. Натомість станція з очистки фільтрату дозволяє контролювати цей процес.

«Концентрат зі сміття разом із опадами стікали в такі «канавки». Колись ці канавки перекачували спеціальними машинами і возили знову наверх. Це був такий безперервний цикл. Ідея і результат, якого ми досягли сьогодні полягає у тому, що весь фільтрат, який утворився на цьому полігоні, контрольовано збирається в наших резервуарах, а з резервуарів потрапляє у станцію очистки фільтрату. У перспективі це дасть можливість висушити весь фільтрат, який утворювався тут з часів створення цього полігону», - зазначає керівник офісу «Розумне довкілля» Іван Підопригора.

У перспективі планують висушити весь фільтрат з діючого полігону

Також, за його словами, станція з очистки фільтрату – один з необхідних елементів для втілення проєкту з рекультивації діючого полігону. До слова, сама рекультивація полігону може розпочатися на весні, додав керівник офісу «Розумне довкілля».

Нагадаємо, проєкт фінансується за грантові кошти від Інвестиційної платформи сусідства ЄС та кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку. Загальна вартість робіт становить 2 434 593 євро, з них вартість станції – 779 000 євро. Станцію очистки фільтрату придбали саме за грантові кошти.

Читайте також: Підприємця, який пропонував гроші посадовцю з ТЦК, взяли під варту

Коментарі:

Топові оголошення

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую