Гаряча тема:
- Війна
Вежа у сім ярусів: як пожежне депо у Хмельницькому стало кінотеатром. Історія у фото

Будівля завдяки своїй архітектурі дещо нагадує вежі старовинних ратуш.
Сайт «Є ye.ua» продовжує знайомити читачів з історією Хмельницького у фото. Минулого разу ми показали, який вигляд мав Проскурів 120 років тому, а сьогодні розповімо про одну з найвпізнаваніших будівель міста - кінотеатр «Планета» з годинниковою вежею, яку свого часу досить часто називали «каланчею». І хоч ця будівля завдяки своїй архітектурі навіть дещо нагадує вежі старовинних ратуш, зведена вона відносно недавно – 70 років тому – як пожежне депо.
Будівля, про яку йде мова, розташована на перехресті вулиць Соборної та Подільської.
До слова, вулиця Соборна у місті була прокладена двісті років тому. Як розповідає сайту «Є ye.ua» історик, краєзнавець, учений секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін, вже тоді вулиця мала саме таку назву. Соборну проклали згідно з генпланом забудови Проскурова 1824 року паралельно вулиці Кам'янецькій від площі, на якій був зведений православний собор (мова йде про храм, розташований на вулиці Вайсера). Майже через століття, в 1921 році, радянська влада перейменувала Соборну на честь німецького комуніста-революціонера Карла Лібкнехта. У 1991 році вулиці повернули історичну назву.
Утім, повернемось до пожежного депо, яке згодом стало кінотеатром.
Як розповідає Сергій Єсюнін, архітектурних перетворень Проскурів почав зазнавати лише після Другої світової війни. Зокрема, і перехрестя нинішніх Подільської та Соборної. Тут була впорядкована площа з невеличким сквером, напроти якого й спорудили будівлю міської пожежної команди, котру в народі стали називати по-простому - «каланча» (застаріле значення сторожової вежі). А навпроти звели чотириповерховий універмаг нині відомий як «Дитячий світ».
«Що стосується будівлі міської пожежної команди, яку ми сьогодні знаємо як кінотеатр «Планета», то проєкт її спорудження був затверджений ще наприкінці 1946 року, - розповідає Сергій Єсюнін. - Але через повоєнну скруту та брак коштів будівництво розпочалося лише в 1951 році. Тут спочатку знесли чотири старих будинки - два одноповерхових і два двоповерхових. А вже згодом, до 1954 року, на їхньому місці вимурували елегантну будівлю пожежного депо. На південно-східному куті корпусу була збудована семиярусна дозорна вежа (каланча). Її останній, сьомий ярус, менший за об'ємом, зроблений у вигляді надбудови, має балкон для спостереження».
Авторство проєкту будівлі пожежного депо належить Гнату Чекірді – архітектору, який створив чимало відомих у місті будівель. Йому, до речі, у 2013 році на стінах «Планети» відкрили меморіальну дошку.
Як розповідає Сергій Єсюнін, понад двадцять років будівля пожежної команди використовувалася за призначенням. Потім її передали у розпорядження «Облкіновідеопрокату». Тоді провели часткову реконструкцію, під час якої арки виїздів для пожежних машин замурували. Так «каланча» стала дитячим кінотеатром «Планета», який прийняв перших відвідувачів у 1987 році.
А щодо годинника, який ми звикли бачити на вежі «Планети», то з'явився він у 2004 році. Тоді він, до речі, щогодини виконував музичний фрагмент з пісні «Проскурівський вальс» (композитор Іван Пустовий) та відбивав години ударами дзвону.
У 2018-у годинник замінили на сучасніший, а наступного року встановили на вежі «Планети» і другий циферблат – його змонтували з боку вулиці Соборної. Тоді ж на головному годиннику Хмельницького встановили і жакемара – годинникову фігуру у вигляді чоловічка. Його призначення було - грати для хмельничан Проскурівський вальс та гімн України. Нині він мовчить, оскільки обслуговування вартує не одну копійку.
Після появи у місті кількох сучасних кінотеатрів, в останні кільканадцять років, «Планета» не витримала конкуренції. Вже кілька років, як кінопокази тут припинили. У серпні 2024 року з підпорядкування обласній раді будівлю передали у власність Хмельницької громади. Нині вона потребує ремонту та значних капіталовкладень. Агенція розвитку Хмельницького наразі розробляє концепцію, як можна було б використовувати будівлю в подальшому. Для її оновлення планують залучити донорські організації, які б допомогли оживити цей громадський простір.
Авторство проєкту будівлі пожежного депо належить Гнату Чекірді – архітектору, який створив чимало відомих у місті будівель. Фото: надане Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм
1953 рік, будівництво пожежного депо триває. Фото: надане Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм
1954 рік. Завершення будівництва. Фото: надане Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм
1955 рік. Будівля пожежного депо стала окрасою Хмельницького. Фото: надане Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм
Вулиця Соборна та вид на новозбудовану вежу пожежного депо. Фото: надане Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм
Також світлина вулиці Соборної, в куточку якої камера захопила "каланчу". Фото: надане Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм
Як пожежне депо приміщення використовували два десятки років. Фото: надане Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм
Вежа довгий час була без годинника. 1962 рік, пожежне депо. Фото: надане Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм
1987 рік. Пожежне депо вже стало дитячим кінотеатром «Планета». Фото: надане Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм
2008 рік. За кілька років до цього вежу вже прикрасили годинником. Фото: надане Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм
У 2018 році на вежі встановили новий годинник, а в 2019 - другий циферблат. Фото: з архіву редакції
Нині будівля потребує відновлення. Фото: з архіву редакції
Матеріал створено в межах проєкту Львівського медіафоруму за підтримки ЮНЕСКО та народу Японії. Проєкт є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи вираження поглядів в Україні. Автори несуть повну відповідальність за підбір і виклад фактів, що містяться в публікації, а також за висловлені в ній думки.
До теми: Вітряки на обрії: яким Проскурів був 120 років тому. Історія у фото
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: