Гаряча тема:
- Війна
Маніпуляція про добудову Хмельницької АЕС, фейк про пенсії та заява ГУР: добірка тижня

У медіа та соціальних мережах поширюють дезінформацію, що нібито енергоблоки для Хмельницької АЕС купуватимуть у “Росатома”.
Цього тижня в мережі можна було зустріти маніпуляції навколо добудови двох реакторів Хмельницької АЕС, фішингове повідомлення про підвищення пенсій, а також розсилку неправдивих повідомлень у месенджері Signal.
Маніпуляції навколо добудови Хмельницької АЕС
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зазначає, що в медіа та соціальних мережах поширюють дезінформацію, що нібито енергоблоки для Хмельницької АЕС купуватимуть у “Росатома”.
Це не так.
“Для добудови ХАЕС-3 і ХАЕС-4 Україна придбає атомні реактори у «Росатома». На це піде 5 років та 140 млрд грн”, - йдеться у дезінформації.
Фактчекери зазначають, що Україна повністю відмовилася від співпраці з «Росатомом» після початку повномасштабної війни, розірвавши всі угоди з російською стороною в атомній сфері.
Натомість ведуться прямі комерційні переговори з болгарським урядом щодо придбання обладнання та реакторів АЕС Belene, яке є власністю державної енергетичної компанії Болгарії («Natsionalna Elektricheska Kompania EAD»).
Варто зазначити, що Болгарія дійсно отримала ці реактори від російського «Атомбудекспорту», але це було більш ніж шість років тому. Реактори виявилися непридатними для використання, оскільки Болгарія відмовилася від будівництва атомної електростанції «Белене».
Болгарські реактори ВВЕР-1000, які планують встановлювати на двох майбутніх енергоблоках Хмельницької атомної електростанції, зможуть працювати на американському паливі.
ГУР попередив про публікацію фальшованих документів, які стосуються Координаційного штабу
ГУР МО України стало відомо про підготовку провокації проти Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в межах якої будуть розповсюджені сфальшовані документи.
Це папери з емблемами Координаційного штабу чи “шапкою”, де йдеться про Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.
“Зазначені матеріали не відповідають стандартам документообігу, містять прізвища посадових осіб, які не мають стосунку до Коордштабу, та вигадані назви начебто регіональних підрозділів. Грубо сфальшовані, такі папери не витримують жодної критики. Мета таких підробок дискредитувати роботу державних структур та посіяти недовіру”, - пишуть у ГУР.
За словами спецслужби, російські пропагандисти не припиняють спроб маніпулювати родинами полонених, зниклих безвісти, цивільних поневолених. Для цього не гребує використовувати брехню та підміну.
“Закликаємо бути уважними та пильними, не поширювати у своїх соцмережах дезінформацію та не довіряти неперевіреним особам і організаціям, які можуть пропонувати допомогу. Про будь-яку спробу вимагати гроші за “послуги”, пов'язані з поневоленими українцями, просимо негайно повідомляти правоохоронні структури”, - йдеться у повідомленні.
Представники ГУР зазначають, що абсолютно вся допомога спеціалістів Координаційного штабу є безкоштовною.
Фейкові повідомлення в Signal
Деяким користувачам месенджеру Signal з українськими номерами надійшли повідомлення нібито від ДСНС України із інформацією про значне скорочення кількості працівників служби і необхідність громадянам самостійно ліквідувати пожежі та інші надзвичайні ситуації.
Ці повідомлення - фейк, пишуть в Міністерстві внутрішніх справ, до якого відноситься ДСНС.
“Повідомляємо, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій не надсилала цих повідомлень та не робила жодних офіційних заяв про скорочення штату чи зміну порядку реагування на виклики.
Наразі ДСНС працює у штатному режимі і реагує на всі виклики громадян, тому у разі виникнення надзвичайної ситуації закликаємо негайно телефонувати за номером 101 або 112”, - йдеться в тексті повідомлення.
В МВС нагадали, що самостійна ліквідація пожеж чи інших надзвичайних ситуацій без відповідних навичок може загрожувати вашому життю та здоров'ю.
В січні сайт “Є” ye.ua спростовував фейк російської пропаганди про нібито мобілізацію половини особового складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) для участі у бойових діях на фронті.
Фейк про перерахунок пенсій
В телеграм-каналах періодично створюються і поширюються фейки заради збільшення підписників на окремі канали та отримання даних про українців. Особливістю таких фейків, є виділення окремих вікових груп, або виділення окремих регіонів.
Цього тижня Пенсійний фонд України спільно з Департаментом кіберполіції заявили, що в онлайн-медіа (особливо в Telegram-каналах) невідомі поширили інформацію, що з лютого 2025 року розмір пенсій буде відкореговано і вони збільшаться майже в півтора раза.
“Зокрема, повідомляється, що для отримання оновлених виплат, пенсіонери, залежно від їх вікової категорії (50-55, 55-65, 65-70, понад 70 років) мають перейти за посиланням та дізнатись про суму коригування.
Будьте уважні – це маніпуляція”, - йдеться у повідомленні Пенсійного Фонду.
Спеціалісти Фонду зазначають, що дописи спонукають довірливих користувачів перейти за посиланням, де відбудеться подальша реєстрація на закриті інформаційні канали та фішингові дії.
“Щоб не стати жертвами шахраїв, закликаємо задля своєї безпеки у жодному разі не переходити та відкривати такі посилання”, - йдеться в заяві Пенсійного Фонду.
Варто зазначити, що перерахунки пенсійних виплат у зв'язку зі змінами в законодавстві проводяться без додаткового звернення громадян: не потребують заповнення даних, тим більше з урахуванням такого розподілу.
Раніше російські пропагандисти вигадали фейк про те, що нібито Міністерство оборони України через відділення Пенсійного фонду вербує пенсіонерів на військову службу.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: