Гаряча тема:
- Війна
Скіфський курган у Хмельницькому: що відомо про давню пам'ятку, яка отримала офіційний захист

Донедавна курган не мав облікової документації.
Давній курган, який розташований у Хмельницькому на проспекті Миру, відтепер має облікову документацію, що збереже його від нецільового використання, скажімо, забудови. Про це повідомляють в Хмельницькій обласній прокуратурі.
Утім, як зазначають в прокуратурі, домогтися цього вдалося лише через суд.
«Окружна прокуратура міста Хмельницького звернулась до суду з позовом, аби визнати протиправною бездіяльність Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОВА та зобов'язати вжити заходів щодо виготовлення облікової документації на об'єкт культурної спадщини – курган VІІ століття до нової ери, який розташований в обласному центрі», - зазначають у прокуратурі.
Додають, не зважаючи на те, що курган занесений до переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини Хмельницької області ще у 2016 році, облікової документації на об'єкт виготовлено не було, що створювало умови до його нецільового використання.
Втрутившись у ситуацію, прокурори в суді домоглись зобов'язання уповноваженого органу з охорони культурної спадщини вчинити усі необхідні дії задля збереження об'єкта.
Наразі рішення суду виконано - уся необхідна документація виготовлена.
Що відомо про курган
Курган належить до ранньої епохи залізного віку. Розташований цей скіфський курган на Проспекті Миру, 102. Висота насипу до 2 метрів, діаметр – 20 метрів.
Перші відомості про курган між селом Лезневе та містом Проскурів наведені 1901 року в роботі Євфимія Сіцінського «Археологічна карта Подільської губернії». А ось перше розвідкове обстеження пам'ятки з встановленням її розмірів та місця розташування проведене у 1997 році археологом Сергієм Демидком.
Оскільки скіфський курган перебував у зоні забудови житловими будинками, його могли знищити під час робіт. Тож представники місцевого козацтва вирішили захистити місце і встановили на верхівці кургану дерев'яний хрест.
У 2010 році на сесії міської ради було підтримано пропозицію спорудження на цьому місці пам'ятника «Скіфський курган — історія наших предків». За результатами конкурсу переміг проєкт народного художника України Миколи Мазура. На території кургану планували побудувати чотири великі камені, які б вказували на сторони світу і створити давній посівний календар. Створення композиції оцінювали тоді в три мільйони гривень. До реалізації задуму не дійшло.
Читайте також: На Хмельниччині релігійна громада приєдналась до ПЦУ і взялася за відновлення давнього храму
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: