ye-logo.v1.2

Фейки про Україну в американському сегменті соціальних мереж: добірка тижня

Суспільство 1189
Російська дезінформація постійно проникає до США
Російська дезінформація постійно проникає до США . Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

В соціальних мережах багато фейків стосовно діяльності USAID в Україні.

Після того, як Білий Дім очолив Дональд Трамп, кількість російських фейків в американському сегменті соцмереж значно зросла. Частина дезінформації стосується Агентства з міжнародного розвитку (USAID), яке працювало в Україні і діяльність якого припинив американський президент.

Фейк від Такера Карлсона

Заява американського блогера Такера Карлсона про те, що Україна нібито перепродає зброю, яку США надають як військову допомогу, мексиканським наркокартелям, не відповідає дійсності. Про це повідомив речник МЗС України Георгій Тихий, пише “Детектор медіа”.

За його словами, кожна одиниця військової техніки, яка постачається партнерами Україні, відстежується, а всі поставлені озброєння контролюються незалежними механізмами.

«Жодна з численних перевірок США ніколи не виявила жодного випадку неправомірного використання», — додав Тихий.

Напередодні у своєму подкасті американський ведучий Такер Карлсон сказав, що Україна буцімто перепродає зброю, яку США надсилають їй як військову допомогу, мексиканським наркокартелям. Він також стверджує, що американські спецслужби начебто знають про це, а ЦРУ нібито отримує від цього прибутки.

Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко у телеграм-каналі зауважив, що таким чином Карлсон «оживив» фейк, який росіяни поширили у 2022 році.

Сайт “Є” ye.ua неодноразово писав, що Такер Карлсон поширював фейки про Україну.

Фейки про USAID і Україну

Видання “Арміяінформ” зазначає, що російські пропагандисти запустили в інтернеті нову масштабну дезінформаційну кампанію, мета якої — показати, що Україною повністю управляли Сполучені Штати Америки через урядове Агентство з міжнародного розвитку (USAID).

Насправді Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) доволі варіативно фінансувало українські ЗМІ. Деякі гранти насправді становили до 100% бюджету, у когось — 40–60%, у когось ще менше. Адже медіа в Україні отримують підтримку не лише від USAID, а й від Євросоюзу, ООН, інших країн, фондів і організацій.

Тож заяви пропагандистів, що практично всі медіа в Україні «залишилися на межі банкрутства» після того, як новообраний президент США Дональд Трамп призупинив усі гранти від USAID на 90 днів, не відповідають дійсності.
Крім того, в американському сегменті соціальних мереж поширювали і фейки з російськими наративами. Один з них про біолабораторії, який багато разів спростовували.

Так проросійські джерела поширили мережею фейкове відео з логотипом Bloomberg, в якому стверджується, що USAID «втратила контроль над біолабораторіями в Україні, хоча інвестувала 20 млрд доларів на їх створення та розвиток». Також Агентство США з міжнародного розвитку звинуватили у фінансуванні так званих фабрик тролів. Росіяни поширили скріншот із сайту USAID, який нібито доводить фінансування «написання студентами зі Східної Європи русофобських коментарів у мережі». Нібито саме на це виділялося майже 500 тисяч доларів.

Однак насправді USAID не фінансувало жодні «фабрики тролів». Кошти спрямовували на реалізацію програми SURE — Students for a United and Resilient Europe («Студентство за об'єднану і стійку Європу»). У рамках програми студенти з 16 університетів Східної Європи проводили дослідження та реалізували кампанії, спрямовані на протидію пропаганді, що сіє розбрат між біженцями та місцевими громадами.

Як відомо, саме російська пропаганда активно використовує так звані «ботоферми» для маніпуляції громадською думкою та поширення дезінформації. Тисячі автоматизованих або керованих реальними людьми акаунтів заповнюють соціальні мережі фейковими новинами, коментарями та накрученими вподобаннями, створюючи ілюзію масової підтримки проросійських наративів.

«Найгірше, що росіяни намагаються використовувати Х проти інтересів США. Це те саме, якби Томагавки летіли б не по ворогах Америки, а по ній самій. І за це росіян потрібно буде покарати», — зазначив керівник ЦПД РНБО лейтенант Андрій Коваленко.

Фейк про голівудських зірок

Користувачі в соцмережах почали поширювати інформацію про те, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) нібито спонсорувало приїзди голлівудських зірок в Україну під час війни. Першоджерелом новини нібито є американський розважальний портал E!News. Цю «новину» поширили у своїх соціальних мережах, зокрема, Ілон Маск і Дональд Трамп-молодший, пише видання “Стоп Фейк”.


Називаються суми таких «гонорарів». Наприклад, Анджеліні Джолі нібито заплатили 20 мільйонів доларів, а Шону Пенну — 5 мільйонів доларів.

Насправді ця інформація повністю вигадана. По-перше, на порталі E!News така новина відсутня, що вже вказує: це фейк. Представник порталу E!News прокоментував журналісту агентства AFP, що стаття та відео «не є справжніми і не належать E!News».

Також цю інформацію спростували й самі актори, імена яких згадуються у фейці. Так, голлівудський актор Бен Стіллер написав у своєму акаунті в X (колишній Twitter): «Це брехня, яка походить від російських ЗМІ. Я повністю фінансував свою гуманітарну подорож до України самостійно. Не було ніякого фінансування з боку USAID і вже тим більше ніяких особистих платежів».

Черговий фейк про коштовну нерухомість Зеленського

В соціальних мережах, в тому числі на західну авдиторію, поширюється інформація нібито про купівлю Президентом України Володимиром Зеленським будинку Гітлера за 14,2 мільйонів доларів.

Це черговий фейк про придбання Зеленським коштовної нерухомості. Наприклад, раніше сайт “Є” ye.ua спростовував фейк про придбання українським президентом особняка британського короля.

Ця дезінформація була поширена нібито через західне видання.
Опублікована стаття не містить жодних реальних доказів такої події, зокрема офіційних реєстрів, договорів чи публічних даних, які б її підтверджували.

Крім того, у матеріалі немає ні дати, ні автора публікації, що є типовою ознакою дезінформації. Сайт, який використовують як першоджерело новини, також не містить контактів редакторів, а вказані імена – вигадані.

“Подібні фейки ворог регулярно поширює з метою дискредитації Глави Української держави та його родини. Раніше росіяни поширювали фейк про нібито придбання Президентом «вілли з підземним бункером» за 17 мільйонів євро на «острові мільярдерів» Сен-Бартельмі”, - зазначають в Центрі протидії дезінформації.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую