Гаряча тема:
- Війна
Який енергетичний потенціал Хмельниччини та як зробити енергосистему менш вразливою до російських атак

Відповіддю на російські обстріли енергосистеми може стати її децентралізація.
Україна готується до розширення енергетичного потенціалу шляхом добудови й нового будівництва енергоблоків на Хмельницькій АЕС. Під час візиту на майданчик атомної станції у Нетішині президент Зеленський заявив, що після завершення всіх робіт вона має стати найбільшою у Європі, перевищиючи потужності наразі окупованої АЕС в Енергодарі. Але на втілення цього проєкту підуть роки, не кажучи вже про фінансові ризики.
На думку фахівців, в умовах постійних російських терористичних атак, ціллю яких систематично стає енергетика, потрібні гнучкіші підходи і швидкі рішення. Мова йде про децентралізацію енергосистеми.
Про нинішній енергетичний потенціал Хмельниччини та те, чому варто децентралізувати енергосистему, сайт «Є» поспілкувався з енергетичним експертом, головою правління громадської організації «Хмельницький енергетичний кластер» Степаном Кушніром.
«Хмельниччина виробляє у 5 разів більше електроенергії, ніж може спожити»
Споживання електроенергії залежить від пори року, погодних умов та низки інших факторів. Взимку воно зростає через зменшення тривалості світлового дня та використання електроопалення. У літню спеку – через потребу охолодження, кондиціонування. Якщо говорити про пікове споживання, то це близько 400 МВт на годину, каже Степан Кушнір.
«На території області виробляється в 5 разів більше електроенергії ніж Хмельниччина може спожити. Це генерація ХАЕС – до 2000 МВт на годину, а також 280 МВт встановленої потужності усіх проєктів відновлюваної енергетики.
Але наша енергосистема єдина з іншими регіонами, тому якщо виникають аварійні чи стабілізаційні відключення через обстріли, це означає, що цілісна «павутинка» з електроліній, підстанцій, об'єктів генерації на якомусь місці обірвана. Коли виникає дефіцит електроенергії, оператор в першу чергу обмежує промислових споживачів, використовує імпорт. Якщо це не допомагає, застосовує відключення до побутових споживачів», - зазначає він.
Степан Кушнір
За словами експерта, централізована енергосистема має свої переваги – вона вже є і працює. Але працює не зовсім так, як потрібно.
«Наша енергетична система перейшла нам у спадок від радянського союзу, і будували її з акцентом на забезпечення потреб промислових регіонів, де було найбільше споживання електроенергії. З часом частина промислових об'єктів занепала, інша частина модернізувалась, зменшивши споживання енергоресурсів у виробничому ланцюжку.
Якщо до цього ще додати обстріли енергетичної інфраструктури, то в підсумку ми маємо регіони, одні з яких мають профіцит електроенергії, а інші – дефіцит. Щоб з одного регіону транспортувати електроенергію в інший, ми втрачаємо до 20% енергії. І це один з основних аргументів, чому варто думати над децентралізацією енергосистеми», - пояснює Степан Кушнір.
«Енергетична децентралізація ще не відбулась. Запит на неї є, але є і складнощі»
Загалом варто сказати, що об'єктами розподіленої (децентралізованої) генерації слугують відновлювані джерела енергії: сонячні, вітрові та гідро- електростанції. Також до цього переліку входять когенераційні установки, які генерують електрику і тепло завдяки спалюванню біомаси, побутових відходів, природного газу.
Кілька останніх років на Хмельниччині особливо активно встановлюють сонячні панелі на дахах підприємств, медичних й освітніх закладів, житлових будинків. Також набуває поширення практика встановлювати на території котельнень когенераційні установки, які працюють на газі. У 2024 році на території області почали зводити вітрову станцію.
Сонячна електростанція на даху однієї з поліклінік в Хмельницькому. Фото: з архіву редакції
Однак поки енергетичної децентралізації не відбулось, хоч запит на неї є, каже Степан Кушнір.
«Наприклад, в Теофіпольській громаді працює біогазовий комплекс на відходах рослинництва і тваринництва. Об'єкт має потужність понад 26 МВт. Це у 5 разів більше за споживання всієї громади. Під час відключень електроенергії через обстріли енергетичної інфраструктури, громада ініціювала процес створення «енергетичного острова».
Це дозволило б під час аварійних відключень заживлюватись від місцевого джерела генерації енергії. І здається все просто, є локальний виробник, є споживачі і навіть лінії електропередач між ними. Але немає прикладів, як це організувати на рівні громади», - каже експерт.
Далі пояснює: «Децентралізований підхід енергопостачання є на прикладі підприємств, окремих будівель, але на рівні громад його поки ще ніхто не застосував. Потрібно знайти технічне розв'язання цієї проблеми. І для кожного населеного пункту воно буде інше. А ще є питання обліку спожитої електроенергії, розрахунків від різних груп споживачів, використання мереж РЕМу, балансування… З однієї сторони, ми бачимо багато переваг у децентралізації енергосистеми, але з іншої сторони – це все потрібно вивчати і рахувати, щоб зробити висновок: чи буде це рішення виправданим для конкретної громади, населеного пункту або будівлі».
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.
Читайте також: Пенсії на Хмельниччині: хто отримує виплати у розмірі понад 100 тисяч гривень
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: