ye-logo.v1.2

Фейки, маніпуляції, шахрайство та просвітницький контент у ТікТок: добірка тижня

Суспільство 1141
ТікТок насичений дезінформаційним контентом
ТікТок насичений дезінформаційним контентом. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

Шахраї надсилають українцям повідомлення з пропозицією легкого заробітку від імені відомих компаній.

Російські пропагандисти продовжують створювати дезінформацію направлену на підрив мобілізації в Україні та поширення паніки.

Фейк про сиріт у війську

Видання “Арміяінформ” розповідає, що російські пропагандисти поширюють фейк, що українські військкомати примусово забирають дітей-сиріт до армії.

У мережі активно поширюється відео з українським військовополоненим, який розповідає, що нібито бачив у своїй бригаді підлітків з дитячого будинку.

“У "доказах" — мутні відео, вирвані з контексту кадри та анонімні “свідчення”, - зазначають фактчекери
Насправді українське законодавство чітко визначає, хто підлягає мобілізації. Призову підлягають громадяни віком від 25 до 60 років, а не підлітки, і тим більше не вихованці дитбудинків.

Завдання таких фейків — викликати паніку, посіяти недовіру до ЗСУ та спровокувати обурення міжнародної спільноти.

Маніпуляція про продаж БТРів на OLX

Проросійські медіа, а також користувачі мережі поширили інформацію із посиланням на українські ЗМІ про те, що військовослужбовці 225-го штурмового батальйону Збройних Сил України (з 4 лютого розширено в окремий штурмовий полк) нібито «виставляють свою техніку на торги». У публікаціях стверджується, що на продаж буцімто було виставлено два БТР-60 радянського виробництва.


Це маніпуляція, зазначає видання “Стоп Фейк”.

Як з'ясувалося, першоджерелом цієї інформації є пропагандистський Telegram-канал, який систематично публікує дезінформацію про події в Україні. Пропагандисти заявляють, що військові «намагаються продати власну техніку», а на підтвердження цього вони демонструють скриншот оголошення з публічної групи у Facebook «Окремий 225 батальйон».


Фактчекерам вдалося знайти вказану публікацію у цій групі. Вона є репостом оголошення користувача з групи «Оголошення України. Авто, мото, сільгосптехніка». Користувач, який розмістив оголошення в групі «Окремий 225 батальйон», запитує, чи є охочі придбати і відновити техніку.

Оголошення про продаж двох БТР-60 дійсно з'явилося 2 лютого 2025 року. У ньому йдеться, що обидва бронетранспортери демілітаризовані – з них знято або деактивовано військове обладнання та озброєння. Це може включати демонтаж кулеметів, озброєння, систем наведення, бронезахисту та інших військових компонентів, які роблять техніку бойовою. Окрім того, БТРи перебувають на зберіганні й давно не використовувалися.


Продавець зазначає, що його товар «ідеально підходить для колекціонерів військової техніки, музеїв та тематичних військових виставок, кіновиробників, поціновувачів позашляховиків і військової техніки, страйкбольних арен та історичних реконструкцій». Також наголошується, що один із БТРів не підлягає відновленню і може використовуватись лише як «статичний експонат». На запитання у коментарях про те, де можна придбати техніку, продавець відповів – в Угорщині.

Слід зазначити, що це не перше оголошення від цього продавця. Раніше він неодноразово виставляв на продаж різну військову техніку радянських часів, яка вже не випускається – ЗІЛ-135, ЗІЛ-157, БРДМ-2, ВТ-55, 9П110 «Овод», ЗСУ-23 та іншу.

За допомогою зворотного пошуку в Google StopFake з'ясував, що згадані БТРи виставлені на різних європейських аукціонах військової техніки. В оголошеннях зазначено, що бронетранспортери перебувають у «консервації» та мають усю необхідну документацію.

Після розпаду Радянського Союзу Україна успадкувала великий парк бронетранспортерів БТР-60, які вже на той час вважалися застарілими. Більшість цих машин були виведені зі складу Збройних Сил і залишалися в експлуатації тільки як спеціалізовані машини і в підрозділах Міністерства внутрішніх справ. Станом на 2011 рік на зберіганні було до тисячі таких машин різних модифікацій. Однак із початком російсько-української війни у 2014 році вони знову стали затребуваними. Деякі з цих бронетранспортерів брали участь у боях за Іловайськ і використовувалися зокрема бійцями Нацгвардії, включно з батальйоном «Донбас».

Зараз на фронті можна зустріти лише поодинокі екземпляри БТР-60, які переважно використовуються для допоміжних завдань, таких як транспортування особового складу в тилових районах або в якості машин зв'язку чи командних пунктів.

Нове шахрайство

“Центр протидії дезінформації” повідомляє, що шахраї надсилають українцям повідомлення з пропозицією легкого заробітку від імені відомих компаній.


“Вони пропонують працювати онлайн із мінімальними зусиллями та обіцяють високий дохід. Насправді це шахрайська схема. Такі повідомлення – типова спроба виманити ваші персональні дані або гроші. У повідомленні також вказано фішинговий контакт у Telegram, куди не варто писати”, - зазначають фактчекери.

В Центрі протидії дезінформації закликають у жодному разі не переходити за посиланнями з таких повідомлень та не надсилайте своїх персональних даних невідомим контактам.

Просвітницький TikTok канал

Міністерство молоді та спорту України представило новий просвітницький TikTok канал «Fake.Busters», який допомагає вчитися критично мислити та розпізнавати маніпуляції. У коротких відео-скетчах актори демонструють, як розпізнати маніпулятивний контент, шахрайство, ботів і як захистити свої персональні дані. Кожен сюжет – це реальна ситуація, з якою підлітки стикаються в інтернеті, та практичні поради, як діяти у відповідь.

Просвітницький канал запустили у грудні 2024 року і відеосерії на каналі вже набрали близько 2 мільйонів переглядів та понад 115 тисяч реакцій.

Соціальні мережі – невід'ємна частина життя сучасної молоді. За результатами національного опитування, 68 відсотків українських підлітків щодня користуються TikTok, а 44,7 відсотків дітей проводять у соцмережах понад 4 години у будні, тоді як у вихідні цей показник зростає до 54,9 відсотків. Водночас TikTok є одним із головних майданчиків для поширення дезінформації та російської пропаганди, що підтверджено дослідженням міжнародної організації Global Witness (травень 2024 року).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую