ye-logo.v1.2

Як у Хмельницькому з'явився парк біля Південного Бугу. Історія у фото

Історія 5019
Облаштовувати парк у Хмельницькому розпочали наприкінці 1940-х років
Облаштовувати парк у Хмельницькому розпочали наприкінці 1940-х років. Фото: з архіву сайту «Є» та фондів музею історії міста Хмельницького

Колись на цьому місці було болото.

Парк культури і відпочинку імені Михайла Чекмана у Хмельницькому – місце добре відоме хмельничанам. Облаштували цю територію для відпочинку понад 70 років тому. Паралельно з будівництвом водосховища на Південному Бузі, яке розпочалося у 1949 році, почали закладати і парк. Так само організовували суботники та недільники, скликаючи на будівництво проскурівчан. Тож як це відбувалося - розкажемо та покажемо у світлинах з фондів музею історії міста Хмельницького. 

Як розповіла сайту «Є ye.ua» Вікторія Папонова, провідний зберігач фондів музею історії міста Хмельницького, розбудова парку та рекреацій навколо водосховища, як і самого водосховища, розпочалася у повоєнні роки. Місцевість, де нині розкинувся парк, була досить заболоченою. Щоб осушити її прокопували канали, аби відвести воду до річки.

Під час розбудови парку на березі Південного Бугу облаштували пляж та зону для спортивних розваг і навчань. В парку встановили атракціони й танцмайданчик.

Місцеві жителі, які пам'ятають ті часи, переказують, що парк ще тривалий час досаджували, оскільки дерева на колишньому болоті часто хилилися та не хотіли належно рости.

Змінювалися за ці роки і назви парку – від радянських на кшталт «Комсомольський парк» і до сучасної – імені Чекмана.

Лише за часів Незалежності назва парку змінювалася двічі. Так, у 1998 році його перейменували на «Парк імені 500-річчя м. Хмельницького», а площу збільшили до 140 гектарів, приєднавши до його меж територію водосховища. У жовтні 2008 року - перейменували на «Парк культури і відпочинку імені Михайла Чекмана», на честь міського голови, який очолював міську раду понад десять років і трагічно загинув в автокатастрофі.

Цікавий факт. В музеї історії міста Хмельницького зберігається робочий проєкт 1970-х років, на якому можна побачити, як на той час планували розбудовувати місто. І, зокрема, - відображені деякі заплановані цікавинки й у зоні відпочинку на Південному Бузі.

«На проєкті, поруч з Островом кохання, є ще один острівець, дещо менший за розмірами. Локаційно він був з боку нинішнього пляжу. Якщо придивитися, на макеті ми бачимо, що він мав бути забудований. Як власне і Острів кохання, на якому планували звести заклади для розваг та відпочинку», - розповідає Вікторія Папонова.

І додає, якщо рухатися руслом річки вздовж за течією, то на тому ж проєкті можна побачити, що річку планували розширити в ще одному місці – на ділянці між нинішніми вулицями Свободи і Старокостянтинівське шосе. Тут також мала бути рекреаційна зона з острівцями та місточками.

Як бачимо, не усьому запланованому вдалося здійснитися.

До речі, чи знали ви, що пам'ятник Богдану Хмельницькому, який ми нині бачимо біля Хмельницької обласної філармонії, міг бути встановлений… також на Південному Бузі. Як розповідає Вікторія Папонова, як один з варіантів розглядали облаштування пам'ятника гетьману на коні саме поряд з мостом біля водосховища.

Свого часу місце, де заклали парк, було пустирем. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького

Місцевість була була досить заболоченою. Щоб осушити її прокопували канали, аби відвести воду до річки. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького

На будівництво парку скликали проскурівчан. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького

Поволі пустир зазнавав перетворень. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького

Разом з розбудовою парку встановлювали й атракціони. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького

Місцевість змінювалася. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького

Вигляд з парку на Заріччя (приблизно там нині вулиця Верхня Берегова). Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького

Будівництво тривало декілька років. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького

Аби укріпити берег річки Плоскої, будували підпірні стінки. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького

У парку встановили атракціони. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького

Так парк став одним з улюблених місць для відпочинку хмельничан. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького

Таким був вхід в парк у 1963 році. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького

На макеті 1970-х років поруч з Островом кохання бачимо ще один острівець. Макет можна побачити у постійній експозиції музею історії міста Хмельницького. Фото: сайту "Є"  

Річку планували розширити на ділянці між нинішніми вулицями Свободи і Старокостянтинівське шосе. Тут також мала бути рекреаційна зона з острівцями та місточками. Макет можна побачити, відвідавши постійну експозицію музею історії міста Хмельницького. Фото: сайту "Є"

Матеріал створено в межах проєкту Львівського медіафоруму за підтримки ЮНЕСКО та народу Японії. Проєкт є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи вираження поглядів в Україні. Автори несуть повну відповідальність за підбір і виклад фактів, що містяться в публікації, а також за висловлені в ній думки.

До теми: Південний Буг у Хмельницькому: як на ньому з'явився Острів кохання. Історія у фото

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую