Гаряча тема:
- Війна
Фейк про готель Зеленського в Еміратах та маніпуляція про закінчення допомоги українцям в Норвегії: добірка тижня

Насправді Норвегія продовжує надавати притулок громадянам України.
Російська пропаганда та дезінформація впливає на ставлення інших країн до України, а також на кількість фінансової та військової підтримки.
Маніпуляція про допомогу Норвегії
В соціальних мережах поширюють маніпулятивну інформацію про те, що Норвегія нібито зупинила всі проєкти допомоги українцям, які вимушено залишили Україну через російську воєнну агресію. Вони стверджують, що це рішення пов'язане із призупиненням роботи Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Це маніпуляція, зазначають фактчекери видання “Стоп Фейк”.
Насправді Норвегія продовжує надавати притулок громадянам України. Інформація про призупинення допомоги українським біженцям стосується не уряду Норвегії, а неурядової організації «Норвезька рада у справах біженців» (NRC).
Норвезька рада у справах біженців існує з 1946 року (до 1953 року – «Допомога в Європі») й спеціалізується на наданні гуманітарної допомоги людям, які постраждали від вимушеного переселення по всьому світу. В Україні NRC працює з листопада 2014 року, надає підтримку внутрішньо переміщеним особам і населенню, яке постраждало від конфлікту, особливо вздовж лінії зіткнення. Серед напрямів діяльності NRC – захист прав та відновлення економічної самодостатності постраждалих, робота гарячої лінії для юридичних консультацій, надання екстреного притулку, допомога у відновленні житла, видача грошової допомоги на продукти харчування та інші базові потреби.
10 лютого NRC оголосив про вимушене тимчасове призупинення гуманітарної допомоги у майже 20 країнах, включаючи й Україну, до кінця лютого. Це стало наслідком закриття програм USAID у США, через які спонсорувалась діяльність NRC. Через це рішення довелося призупинити розподіл екстреної допомоги для 57 тисяч осіб у населених пунктах вздовж лінії фронту в Україні, запланований на лютий.
Прес-служба NRC також уточнила, що США входять до числа найбільших донорів організації — поряд з Норвегією, Євросоюзом, Швецією та Німеччиною. Важливо зазначити, що припинення роботи USAID жодним чином не вплинуло на обсяг допомоги українським біженцям, яку надає уряд Норвегії. Країна, як і раніше, продовжує надавати притулок громадянам України. Однак у січні 2025 року уряд Норвегії вніс зміни до правил перебування українців: було розширено список безпечних регіонів України, серед яких є і Хмельницька область. Це означає, що жителі цих територій більше не можуть претендувати на отримання колективного захисту у Норвегії.
Норвегія продовжує надавати українським біженцям комплексну підтримку, включаючи житло, фінансову допомогу, медичні послуги, освіту та соціальну адаптацію. Вони можуть розраховувати на тимчасове житло у центрах прийому чи соціальних комплексах. Фінансова підтримка покриває витрати на їжу, одяг та першочергові потреби. Медичне обслуговування є безкоштовним і включає невідкладну допомогу, консультації лікарів та необхідне лікування. Діти мають доступ до безкоштовної освіти, а дорослі – до курсів норвезької мови. Крім того, біженці можуть отримати соціальну підтримку, в тому числі психологічні консультації та допомогу в адаптації до нового життя.
Черговий фейк про USAID
В соціальних мережах просувають підроблений відеоролик, нібито створений телеканалом Euronews, який стосується зустрічі Папи Римського з дружинами українських військовополонених захисників «Азовсталі».
У цьому відео посилаються на слова, нібито виголошені особистим секретарем Папи Римського Франциском Даніелем Пеллізоном щодо аудієнції понтифіка з дружинами українських військовополонених захисників «Азовсталі», яка відбулася 11 травня 2022 року. У ролику стверджується, що Ватикан начебто назвав цю зустріч помилковою, оскільки Святий Престол «ввело в оману» Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). За словами Пеллізона, які йому приписує фейкове відео, тоді у Ватикані нібито вважали, що Папа зустрічається з вдовами мобілізованих українців. Втім це - неправда, пише “Детектор медіа”.
Фактчекери з'ясували, що насправді згадане відео було штучно змонтоване та відредаговане за допомогою графічних редакторів. Російські пропагандисти використали зображення, що перебувають у відкритому доступі в мережі, зокрема, фото туристичної брошури Рима, знімок Даніеля Пеллізона та фотографію зустрічі Папи Франциска з дружинами українських військових. Цього ролику немає ні на офіційному сайті Euronews, ні в соцмережах телеканалу. Жодних подібних заяв не робили й представники Ватикану.
Ця дезінформаційна кампанія спрямована на дискредитацію українських військових, зокрема бійців полку «Азов», на міжнародній арені, а також америанського агентства USAID.
Нагадаємо, що після того, як Білий Дім очолив Дональд Трамп, кількість російських фейків в американському сегменті соцмереж значно зросла. Частина дезінформації стосується Агентства з міжнародного розвитку (USAID), яке працювало в Україні і діяльність якого припинив американський президент.
Російська пропаганда у Франції і Італії
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розповідає, про роботу російського медіа у Франції.
RT France, що є частиною міжнародної мережі RT, підконтрольної російському уряду, розпочало своє мовлення у Франції у грудні 2017 року.
2 березня 2022 року, у відповідь на повномасштабне вторгнення РФ в Україну, ЄС запровадив санкції проти RT і призупинив його мовлення.
У січні 2023-го року RT France припинив свою роботу у французькому офісі, але канал продовжує мовлення на франкомовні країни Африки з Москви.
Навіть попри санкції контент RT потрапляє в інформаційний простір країн ЄС за допомогою альтернативних доменів і дзеркальних сайтів.
Також додатковим каналом для поширення пропаганди RT у ЄС є сайти-агрегатори, основне завдання яких полягає у зборі та відтворенні контенту з різних джерел.
Для поширення оманливого контенту призначена також російська мережа Portal Kombat, що має 193 сайти, які ретранслюють пропагандистські новини.
Окрім того, офіційні сторінки RT France доступні, наприклад, у Бельгії – це вказує на можливі недоліки в реалізації санкцій на державному рівні та на рівні виконання їх інтернет-провайдерами.
Шо стосується Італії, то за даними “Центру протидії дезінформації” кремль використовує широкий спектр інструментів для просування в інфопросторі вигідних росії наративів.
“Важливу роль відіграють окремі італійські медіаресурси та журналісти, деякі з яких постійно проживають в росії або на тимчасово окупованих росією територіях України та отримали російські паспорти”, - зазначають експерти Центру.
Також для просування вигідних росії наративів використовуються «культурні громадські організації», які під виглядом гуманітарної та культурної діяльності намагаються впливати на суспільну думку в Італії.
Фейк про готель Зеленського в ОАЕ
В проросійських медіа тиражують новину з посиланням на геолокацію зі сториз в Instagram першої леді України, що нібито делегацію України в ОАЕ розмістили в готелі "москва".
Це - фейк, пише сайт “Коментарі”.
Насправді у профілі Олени Зеленської в Instagram немає такої сториз. Фейковий скриншот розповсюджують винятково проросійські джерела. Перша леді України не порушила б протокол безпеки, поділившись геолокацією готелю, в якому зупинилася українська делегація, зазначають фактчекери.
На підробці також вказано, що готель розташований в Дубаї, проте на сайті президента України вказано, що делегація прибула в Абу-Дабі.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський здійснив візит в Об'єднані Арабські Емірати. Він повідомив про змістовну розмову з президентом Мухаммадом бін Заїдом Аль Нагаяном в Абу-Дабі. "Одна з наших ключових тем сьогодні – повернення наших людей із російського полону. Посередництво ОАЕ врятувало багато життів. Дякуємо за цю важливу співпрацю, і сьогодні обговорили, як можемо її продовжити", – зазначив Володимир Зеленський.
Глава держави зауважив, що сьогодні було підписано важливу економічну угоду між Україною та ОАЕ.
"Документ максимально лібералізує доступ до ринку ОАЕ для майже всіх українських товарів. Нашим компаніям буде простіше продавати свої продукти в ОАЕ. Активною була й робота першої леді. Важливі питання гуманітарної співпраці: реабілітація, підтримка великих прийомних родин, підтримка наших людей. Дякуємо за співпрацю, яка рятує життя й допомагає нашим державам ставати міцнішими", – зазначив президент.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: