ye-logo.v1.2

Добірка антиукраїнських фейків після зустрічі Зеленського та Трампа у Білому Домі

Суспільство 1176
Добірка фейків після зустрічі президентів
Добірка фейків після зустрічі президентів. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

Поширення фейків направлене на подальшу дискредитацію України.

Після скандальної зустрічі Президента України Володимира Зеленського з Президентом США Дональдом Трампом в мережі, в тому числі на закордонну авдиторію, масово з'явилися антиукраїнські фейки.

Як відомо, візит президента України Володимира Зеленського до Білого дому завершився дипломатичним скандалом.
Під час зустрічі з президентом Сполучених Штатів Америки Дональдом Трампом та віцепрезидентом Джей Ді Венсом виникла напружена суперечка, яка призвела до дострокового завершення переговорів та скасування запланованої спільної пресконференції.

Фейки після зустрічі Зеленського з Трампом

За мотивами зустрічі, в мережі почали з'являтися фейки

Наприклад, видання “Стоп Фейк” пише, що користувачі мережі поширюють відеоролик, у якому нібито Президент США Дональд Трамп заявляє, що Володимира Зеленського не можна сприймати всерйоз, оскільки він «одягається на китайському маркетплейсі TEMU».

Насправді це відео є високоякісною підробкою, так званим «deepfake», створеним за допомогою штучного інтелекту (ШІ).

Фактчекери за допомогою зворотного пошуку за зображенням у Google знайшли оригінальний відеоролик, який, ймовірно, був використаний для створення фейкового відео. Це запис виступу Трампа на першому засіданні свого кабінету 26 лютого 2025 року.

Порівнюючи оригінальне і фальшиве відео, можна помітити, що вони дзеркальні: Дональд Трамп одягнений у той самий костюм і краватку, і тло позаду нього ідентичне. Однак при уважному перегляді фейкового ролика можна побачити невідповідності між мімікою та мовою, а також неприродні рухи повік. Це характерні ознаки дипфейку.

Фейк про українську армію

Видання RFI пише, що після сварки між Дональдом Трампом, Джей Ді Венсом та Володимиром Зеленським у Білому домі 28 лютого в соціальних мережах активізувалася проросійська дезінформаційна кампанія, спрямована й проти української армії.

Останні кілька днів соціальними мережами шириться низка оманливих відео, в яких стверджується що українська армія вдається до «інсценування втрат», щоб апелювати до міжнародної громадськості. На вирваних з контексту зображеннях видно, як жінці в українській військовій формі наносять макіяж. Її обличчя, вимазане брудом, створює враження, що вона щойно повернулася з фронту.

Користувачі, які діляться цими зображеннями, стверджують, що «Україна в такому відчаї, що влаштовує сцени, щоб вимагати грошей».

Дописи набирають мільйони переглядів.

OSINT-дослідники перевірили розповсюджені кадри та виявили, що вони походять з музичного кліпу, знятого нещодавно в Україні. Зворотний пошук зображень показав, що ці відео були спочатку розміщені на українському акаунті TikTok. В оригінальному підписі йдеться про зйомки музичного кліпу.


Жінка у кліпі — Мар'яна Чечелюк, українка, яка два роки пробула у російському полоні. До війни Мар'яна була слідчою у Маріуполі, після повномасштабного вторгнення вона разом із сестрою була на «Азовсталі», як цивільна. Після того, як українські сили вийшли з території заводу та здалися росіянам, дівчину мали відпустити. Але цього не відбулося. Звільнили її лише у травні 2024 року.

Коли в соцмережах почали ширити чутки про нібито постановочні відео, експоліціянтка опублікувала повідомлення у Facebook, в якому викрила фейк, спрямований на «виборців Дональда Трампа».

В музичній добірці на сайті "Є" ye.ua була друга частина цієї історії, у виконанні Міши Скорпіона та Харфанга

Фейк про сина Дональда Трампа та надання зброї

Видання “Детектор медіа” пише, що серед користувачів інтернету зі США циркулює фальшивий аудіозапис, де нібито син президента США Дональд Трамп-молодший заявив, що США мали б надавати зброю росії замість України. Як встановили американські фактчекери із проєкту FactCheck.org, це аудіо — підробка, створена за допомогою штучного інтелекту.

В аудіозаписі, який поширюється як нібито уривок із подкасту Трампа-молодшого «Triggered with Donald Trump Jr.» від 25 лютого, можна почути фразу: «Я чесно не можу уявити, щоб хтось при здоровому глузді обрав Україну як союзника, коли росія є іншим варіантом... США мали б відправляти зброю росії».

Проте експерти з виявлення дипфейків підтвердили, що аудіо було згенероване за допомогою штучного інтелекту. Хані Фарід, науковий директор компанії GetReal Labs, яка аналізує штучно створений контент, зазначив, що аудіо було проаналізовано двома моделями, які розрізняють природні та згенеровані ШІ голоси. Обидві моделі з високою вірогідністю класифікували голоси як створені штучним інтелектом.

Представник Дональда Трампа-молодшого Ендрю Сурабіан офіційно спростував автентичність запису, написавши у соціальній мережі «Х»: «Це 100% фейкове аудіо, згенероване штучним інтелектом».

Випуск подкасту за участі Трампа-молодшого від 25 лютого на платформі Rumble не містить фрагмента з подібними словами.

Дезінформація про вимкнення Starlink в Україні

Також цього тижня кілька фейків стосувалися можливого вимкнення системи Starlink в Україні.

Так, “Центр протидії дезінформації” спростував відразу два фейка. Наприклад, у мережі поширюється відео, у якому Держсекретар США Марко Рубіо нібито заявляє в інтерв'ю телеканалу CNN, що планує зустрітися з Ілоном Маском найближчими днями, щоб переконати його вимкнути Starlink в Україні.

Насправді Марко Рубіо не робив такої заяви. Аналіз матеріалу оригінального відео, опублікованого телеканалом CNN, свідчить, що його частину було змонтовано з використанням штучного інтелекту з метою створення дезінформації.


Крім того, телеграм-канали поширюють фейкову статтю CNN про нібито регулярні перебої у роботі Starlink на фронті після візиту Президента України Володимира Зеленського до США.

“Проаналізувавши офіційні ресурси телекомпанії CNN, Центр з'ясував, що такої статті насправді не існує. Зображення є підробкою, створеною для поширення фейку. Метою такого фейку є провокування паніки в українському суспільстві та деморалізація Збройних Сил України”, - зазначають в Центрі протидії дезінформації.

Станом на 5 березня система Starlink в Україні продовжує працювати.

Коментарі:

Топові оголошення

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую