ye-logo.v1.2

Дипфейки та картинки створені штучним інтелектом: як українці поширюють дезінформацію

Суспільство 1278
Фото та відео треба перевіряти на наявність ШІ
Фото та відео треба перевіряти на наявність ШІ. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

Поширення дипфейків та картинок, створених штучним інтелектом, призводить до дезінформації людей.

Українці все частіше поширюють дипфейки та картинки, які створені за допомогою штучного інтелекту.

Фейки, які згенерував штучний інтелект

Освітній портал “Нота Єнота” вказує на проблему з поширення фейкових фотографій, які генерує штучний інтелект. Багато людей лайкають та поширюють неправдиві дописи.

“Перше, що слід запам'ятати: зараз велика кількість згенерованого контенту. Його використовують в гібридній війні, тому слід з обережністю ставитися до всього, що ви бачите у соціальних мережах.
Друге. Якщо текст, фото і відео вам дуже подобаються, це не робить їх справжніми. Якщо дописи підкріплюють ваші погляди, це привід задуматися перед поширенням такого контенту”, - зазначають фактчекери та приводять кілька свіжих прикладів.

Два приклади сьогоднішнього дня.


Зокрема поширюється відео, де нібито лідери різних країн знімають піджаки на підтримку Володимира Зеленського. Це відео має понад 9 тисяч поширень тільки з однієї сторінки, понад мільйон переглядів і тисячі моментів з підтримкою лідерів різних країн, які підтримали українського президента.

Але це відео - дипфейк.

Другий приклад - це дві світлини згенеровані ШІ, але з підписом, що це українська мати у 1993 і 2025 році.
“Війна забрала синів у багатьох матерів. Є багато справжніх світлин українських матерів та їхніх історій, історій їхніх синів. Який сенс публікувати фальшивки?

Фейки - зло у будь-якому разі. Навіть, якщо ці фейки дуже вам подобаються, не слід поширювати подібні підробки”, - підкреслюють фактчекери.

Варто зазначити, що є кілька прикладів інструментів, які дозволяють перевіряти відео та зображення на наявність AI. Один з них Hive AI Detector, який можна вмонтувати навіть в броузер.

Маніпуляції навколо рішення ЄСПЛ про “одеську трагедію” 2014 року

В соціальних мережах активно обговорюють рішення, яке стосується “одеської трагедії” 2014 року, під час якої загинуло 47 людей. Навколо цього рішення є кілька маніпуляцій, частина змі опустила вплив російської пропаганди на події 2014 року, а винним називають лише Україну.

“Детектор медіа” розібрав це рішення та виявив, що ЄСПЛ вирішив, що російська пропаганда спровокувала трагедію в Одесі 2 травня, але визнав Україну винною в бездіяльності.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення за низкою позовів щодо бездіяльності України під час зіткнення проросійських та проукраїнських активістів в Одесі 2 травня 2014 року, коли загинуло 47 людей. Суд визнав, що події 2 травня 2014 року в Одесі значною мірою спричинені російською пропагандою. Проте вирішив, що Україна як держава не змогла запобігти насильству, тому має сплатити компенсації потерпілим.

З кількома позовами до Страсбурзького суду звернулися родичі 25 загиблих того дня, а також трьох людей, що вижили після пожежі.

Усі позивачі звинуватили у своїх позовах Україну в бездіяльності — мовляв, держава могла би запобігти трагічним наслідкам.

У своєму рішенні та його висновках суд кілька разів наголосив, що першочерговим винуватцем подій є росія, її пропаганда та дії з дестабілізації України.

«Суд вважає, що дезінформація та пропаганда з боку Росії відіграли свою роль у трагічних подіях... Невиправданій хвилі насильства передувало постійне поширення агресивної та емоційно забарвленої дезінформації та пропаганди про нову українську владу та прихильників Майдану від російської влади та медіа», — йдеться в рішенні.

Окремо суд наголосив, що чимало одеських посадовців, які власне є відповідальними за порушення з боку України, невдовзі «втекли до Росії, отримали російське громадянство і навіть побудували там кар'єру на тлі російського широкомасштабного військового вторгнення в Україну».

Поза тим, вирішив суд, це не знімає відповідальності з України як держави. Навіть згодом, підкреслив суд, Україна не намагалася добросовісно переслідувати посадовців, дії яких призвели до численних жертв.

Зокрема, йдеться у рішенні, одеська поліція «не зробила практично нічого», щоби запобігти нападу на мітингарів з використанням вогнепальної зброї, і проігнорувала численні оперативні дані про підготовку безладів. Заступник керівника регіональної поліції Володимир Фучеджи згодом утік до Росії.

Також суд вважає доведеним, що «доправлення пожежних машин на місце пожежі було навмисно затримане на 40 хвилин, а поліція не втрутилася, щоб допомогти евакуювати людей» з будинку профспілок.

Керівник обласного управління ДСНС Володимир Боделан, який особисто давав вказівку не надсилати машини на гасіння пожежі, за два роки втік до росії, але під час його перебування в Одесі проти нього навіть не порушили кримінальної справи.

З огляду на це суд визнав Україну винною в порушенні статті Європейської конвенції з прав людини про право на життя. Українська держава має виплатити по 15 тисяч євро компенсації родичам кожного із загиблих, по 12 тисяч — трьом позивачам, які вижили, але зазнали серйозних опіків.

Росія не була стороною позову у скаргах позивачів.

Нагадаємо, 2 травня 2014 року внаслідок протистояння між проукраїнськими та проросійськими активістами загинули 48 людей — шість із них у центрі міста від вогнепальних поранень, а 42 — через пожежу в Будинку профспілок на Куликовому полі.

Дипфейк про Ілона Маска та ЗСУ

“Центр протидії дезінформації” повідомляє, що у TikTok поширюється фейкове відео, на якому нібито українські військові розповідають про те, що американський мільярдер Ілон Маск наводить російську артилерію на позиції ЗСУ через Starlink.


Відео одразу підхопили російські телеграм-канали та почали поширювати його на своїх сторінках.

“Проаналізувавши сам сюжет і його першоджерело, ЦПД дійшов висновку, що це дипфейк, створений за допомогою штучного інтелекту. На це вказують нечітка та нерозбірлива вимова так званих військових, а також їхня неприродна поведінка.

На штучність цього відео також вказують неприродний колір шкіри «військових», їх міміка та надто чистий одяг, як для перебування в зоні бойових дій”, - зазначають фактчекери.

Подібні фейки продукуються з метою дискредитації України та внесення розколу між двома країнами.

В останній час кількість дипфейків, особливо в соцмережі Тік-Ток значно збільшилось.

СБУ попереджає про нову хвилю дезінформації

Служба безпеки України фіксує активізацію російських спецслужб в інформаційному просторі України і закликає громадян дотримуватись інформаційної гігієни.

«Служба безпеки України фіксує активізацію російських спецслужб в інформаційному просторі нашої держави із залученням кишенькових пропагандистів, блогерів і так званих «експертів». Ці особи створюють і поширюють антиукраїнський контент, який надалі здебільшого через ботоферми ворог намагається «розганяти» у соціальних мережах і підконтрольних ЗМІ», - йдеться в повідомленні.

Зокрема, за даними спецслужби, серед поширюваних тез: відпрацювання кремлівських наративів про війну в Україні; акценти, спрямовані на порушення територіальної цілісності та суверенітету нашої держави; інформкампанії проти військово-політичного керівництва України; тези про «втрату суб'єктності» під час переговорів на міжнародній арені; розповсюдження занепадницьких настроїв.

В СБУ також повідомили, що з початку повномасштабного вторгнення РФ відкрили у рамках протидії російській інформаційній агресії майже 2,5 тис. кримінальних проваджень щодо інтернет-агітаторів, які поширювали антиукраїнський контент. У рамках цих справ за різними статтями ККУ повідомлено про підозру понад 1700 особам. На даний час законної сили набрали вже понад 800 вироків суду.

Зокрема, серед цього масиву також і 162 кримінальні провадження, в яких оголошено про підозру 62 пропагандистам і медійникам. Із них 16 підозр – за ст. 111 ККУ (державна зрада). Судами винесено вже 10 обвинувальних вироків саме щодо пропагандистів-медійників.

Коментарі:

Топові оголошення

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую