Гаряча тема:
- Війна
Як дискредитують українців за допомогою фейкових відео: добірка тижня

Підроблених сюжетів відомих медіа стає все більше.
Російські пропагандисти методично намагаються створити Україні негативний образ, щоб виправдати власну агресію. Для цього активно використовують і фейкові відео, а також дипфейки.
Серед наративів, які просувають росіяни, є ті, що стосуються українських біженців, влади, Збройних Сил тощо.
Один з напрямків атак на авторитет України в світі - це просування наративу, що Україна вбиває іноземних журналістів, “які пишуть правду”, тим самим знищуючи свободу слова. Просувають ці тези під так званими "постами правди", коли в соціальних мережах завдяки великій кількості публікацій та репостів просувають неправдиве твердження, в яке починають вірити тисячі людей.
Раніше сайт “Є” ye.uaписав про просування тези про нібито вбивства в Україні громадянина США Гонсало Ліри. І ось черговий фейк.
Фейк про причетність українців до вбивства американського репортера
Проросійськими ресурсами поширилися маніпулятивні заголовки про те, що репортера InfoWars Джеймі Вайта було нібито вбито невдовзі після того, як Україна додала його у свій «розстрільний список».
Мотивом для вбивства пропагандисти називають його критику на адресу України, пише видання “Стоп Фейк”.
Насправді ж Вайт дійсно поширював фейки і конспірологію антиукраїнсього спрямування, зокрема, про американські біолабораторії на території України.
Його дійсно вбили, однак, Україна не вносила його ні в які “Розстрільні списки” та не має відношення до його смерті.
Журналіста ультраправого і конспірологічного видання InfoWars Джеймі Вайта і справді було вбито увечері 9 березня в місті Остін по дорозі додому з роботи.
А у червні 2024 року він і справді повідомив на своїй сторінці в X, що його включили до «бази ворогів України» — ось тільки ніяких посилань на так звану базу або доказів її існування Вайт не навів. Російські пропагандисти припустили, що йдеться про «Миротворець», але у ній ім'я Вайта не згадується, не кажучи вже про те, що «Миротворець» не фінансується Держдепом США чи USAID, і тим більше не є «розстрільним списком». До бази додають тих, кого вважають загрозою національній безпеці України, а фінансується діяльність проєкту за рахунок краудфандингу. Крім того, сайт «Миротоворця» виглядає зовсім інакше, ніж на скриншоті в дописі Вайта. Тож немає жодних доказів, що Джеймі Вайт перебував у якійсь базі «ворогів України» — сумнівно і те, що подібна база взагалі існує.
Більш того, сестра вбитого Келлі Ніл не вважає, що зловмисники хотіли вбити саме Вайта.
«Я не думаю, що він був мішенню. Його застрелила особа чи декілька осіб, які вже вдруге намагалися вдертися в його автівку», — прокоментувала вона виданню The Independent. Такої ж думки дотримуються правоохоронці: представники поліції пояснили, що Вайт застав зловмисників за спробою викрасти його авто, після чого в нього вистрелили. Наразі злочинців розшукують. Тож усі факти справи суперечать теорії російських пропагандистів про цілеспрямоване вбивство.
Фейкові відео
Також російські пропагандисти продовжують створювати фейкові відеосюжети відомих видань для дискредитації України, зокрема, перед громадянами США.
Ось чергові приклади
Російські ЗМІ, телеграм-канали, боти у соцмережі Х та YouTube поширюють відео із логотипом телекомпанії Al Jazeera. У ролику йдеться, що нібито один зі співробітників телеканалу під час детального перегляду відео розмови віцепрезидента США Джей Ді Венса із проукраїнськими активістами в місті Цинциннаті, штат Огайо, помітив, що один з протестувальників буцімто плюнув у дитячий візок, де була донька політика.
У відео також зазначається, що американські ЗМІ начебто навмисно ігнорують даний факт.
Це фейк, пише Укрінформ. Такого відео немає ані на офіційному сайті Al Jazeera, ані у соцмережах каналу.
Пропагандисти змонтували ролик за допомогою відеоредакторів з кадрів Al Jazeera про сім'ю Джей Ді Венса за 30 липня 2024 року та зустрічі політика з активістами від CNN.
За допомогою графічного редактора пропагандисти погіршили якість відео та зробили його чорно-білим, щоб додати момент плювка, якого насправді не було.
Російська пропаганда створила даний фейк на тлі суперечки, яка відбулась між політичним керівництвом України та США 28 лютого у Білому домі, і після якої віцепрезидент США поїхав відпочивати на гірськолижний курорт у штаті Вермонт.
Пізніше, 8 березня, під час прогулянки віцепрезидент поспілкувався з проукраїнськими активістами у місті Цинциннаті штату Огайо. На відео видно, що розмова була змістовною, а активісти поводились чемно та не виявляли жодної агресії щодо Венса.
Про інший фейковий сюжет розповіло видання “Вокс Чек”.
Зокрема, у соціальних мережах поширюють начебто репортаж WIRED. У сюжеті йдеться про те, що YouTube заблокував понад 800 тисяч бот-акаунтів з України.
Компанія виявила 10 млн коментарів, згенерованих штучним інтелектом. У них боти вихваляли Володимира Зеленського після останньої зустрічі з Дональдом Трампом в Овальному кабінеті. Ця спам-атака коштувала 16 мільйонів доларів США.
Це фейк. WIRED не публікувало подібного відео. Представники YouTube не повідомляли про масове блокування українських бот-акаунтів. Оформлення відео відрізняється від оригінальних роликів медіа.
За ключовими словами фактчекери не знайшли подібної новини на сайті WIRED. Також цього відео немає в соціальних мережах медіа.
Оформлення ролика такого формату відрізняється від тих, що публікують WIRED. На оригінальних відео зазвичай вказують людину, яка начитує текст, а на їхньому початку повідомляють тему.
Про ще один приклад сфальшованого відео розповіли у “Центр протидії дезінформації”.
Фактчекери розповіли, що проросійські ресурси поширюють фейкове відео, стилізоване під сюжет Radio Free Europe. В сюжеті нібито заступник Головкома ЗСУ Кирило Ігнатенко заявляє, що збої в роботі Starlink призвели до провалу операції у курській області.
“Насправді такого відео на офіційних ресурсах видання не існує. До того ж серед заступників Головнокомандувача ЗСУ немає людини з ім'ям Кирило Ігнатенко”, - зазначають фактчекери
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: