ye-logo.v1.2

На акцію у Хмельницькому зібралися понад сотня рідних безвісти зниклих і полонених захисників

Суспільство 2245
У Хмельницькому щоп
У Хмельницькому щоп'ятниці проходить акція "Поверніть Героїв з полону". Фото: автора

Вони чекають на повернення своїх близьких...

Щоп'ятниці у середмісті Хмельницького проходить акція «Поверніть Героїв з полону». Поблизу «Дитячого світу» збираються рідні безвісти зниклих та полонених захисників. Бажання одне на всіх – знову побачити своїх чоловіків, синів, братів…

Сьогодні, 21 березня, на акції було понад сотня людей. Збираються тут вже 137-й раз поспіль. Про це розповіла сайту «Є» координаторка заходу Аліна Войтюк.

Каже, за останній рік кількість учасників акції суттєво зросла. Вони – із плакатами і стягами, на яких зображені рідні – тепер часто вишиковуються по обидва боки дороги.

«Останнім часом ми стоїмо по обидва боки, бо людей насправді дуже багато. Порівняно з попереднім роком, здається, щонайменше у два рази побільшало. Дуже шкода насправді, бо я розумію, що, швидше за все, це люди, рідні яких або у полоні, або безвісти зниклі. Насправді чомусь дуже мало свідомих громадян. Вони є - ті, які виходять на акції за всіх. Але насправді я розумію, що це не половина з усіх, що тут стоять», - каже жінка.

За ліком це 137-а акція у Хмельницькому. Фото: автор

Учасників зібралося понад сотня. Фото: автора

Чоловік Аліни Войтюк також зник безвісти. Вона чекає на його повернення понад рік.

«Мій чоловік став на захист країни у квітні 2023 року. Служив у 15-й бригаді Національної гвардії України. Був на Запорізькому напрямку. 6 березня 2024 року вони з хлопцями були на позиції й усі пропали безвісти: їх було троє. Відтоді жодної звістки про них нема. Та територія окупована. Ми чекаємо його, разом з донечкою. Сподіваємося, що він живий, у полоні. Чекаємо ми, чекають батьки, уся родина…», - ділиться Аліна Войтюк.

Аліна Войтюк сьогодні координувала захід. Її чоловік понад рік вважається безвісти зниклим. Фото: автора

Пані Віра приїжджає на акцію у Хмельницький з Деражні. Вона тримає в руках плакат з написом «Поверніть сина з полону: 4-та танкова». За словами жінки, її син у полоні вже третій рік.

«Він долучився до війська у червні 2022 року. Спочатку був у Ярмолинцях, а потім на Харків перевели. Воював під Бахмутом. 6 грудня вийшов на бойове завдання і після цього зник. Написав, що не чекайте, бо я не буду виходити на зв'язок. Вже 13 грудня у Координаційному центрі повідомили нам, що він у полоні. Бо зразу був безвісти зниклим. Але його зняли росіяни на відео. І потім вже Україна показала, що він у полоні… На тому відео було 6 чоловіків. У нього побачила синяк під оком. Де сина тримають – жодної інформації нема. Ось вже три роки від нього жодної звістки, на яку ми так чекаємо… Кожен обмін перевіряємо списки», - каже Віра Вовк.

Віра Вовк третій рік чекає на повернення сина. Фото: автора

Марія Стахова прийшла на акцію з донькою Аллою Ужвюк. На захист країни з їх сім'ї стали одразу двоє – син пані Марії та чоловік пані Алли. Нині обидва понад рік вважаються зниклими безвісти…

«Зять був у Миколаєві, пішов на війну добровольцем. Воював на Запорізькому напрямку. І от 18 березня нам повідомили, що він зник безвісти. І більше жодної інформації. Вже 18 квітня зник безвісти син... За кілька днів до того він виходив на бойове завдання, на якому отримав поранення. Його дуже сильно контузило і попри це він ще врятував своїх хлопців. Три дні він полежав у госпіталі і його відправили назад у частину. Розумієте, курс лікування ще не завершився, а його знову відправили на позиції. І 17 квітня він пішов ввечері на завдання, а 18 вже була звістка, що він зник безвісти на Покровському напрямку. Сину моєму 37 років, а зятеві 46… Нам сказали, що нема ні між мертвими, нема і в полоні. Тобто немає підтвердження, що в полоні, нема підтвердження, що загиблі», - каже пані Марія.

Алла Южвюк та Марія Стахова близько року чекають на дві звістки про повернення з фронту... 

Що робити, коли воїн припинив виходити на зв'язок 

В Україні з травня 2023 року працює Єдиний реєстр зниклих безвісти осіб. Туди потрапляють всі дані про військовослужбовців, які розшукуються. ЗСУ самі в обов'язковому порядку запускають розшук і подають інформацію до реєстру, якщо мають підстави вважати військового зниклим безвісти або полоненим. Але зазвичай першими б'ють на сполох родичі військового, щойно він перестає виходити на зв'язок.

Що необхідно зробити в першу чергу

  • Звернутися до Територіального центру комплектування (колишній військкомат), від якого була мобілізована особа, чи до військової частини. Там повинні підтвердити або спростувати статус військового (полонений чи зниклий безвісти).
  • Звернутися із заявою до найближчого територіального органу Національної поліції України. Також можна надіслати лист на електронну пошту: [email protected] та зателефонувати на гарячу лінію (0894) 200-18-67 або 0 800 212 151.
  • За кожним фактом зникнення поліція відкриває справу, яка реєструється в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР). Обов'язково зафіксуйте реєстраційний номер заяви, а також заберіть витяг із ЄРДР, де буде зазначено ПІБ слідчого.

Важливо! Заяву може подати будь-яка особа. Не обов'язково родич.

Ймовірно, на цьому етапі вас попросять здати генетичний матеріал для експертизи ДНК. Це прискорить пошук.

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Читайте також: Оприлюднили фото наслідків атаки «шахедами» на одному з підприємств Хмельниччини

Коментарі:

Топові оголошення

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую