ye-logo.v1.2

Як роспропаганда дискредитує Україну в Європі: добірка тижня

Суспільство 943
Роспропаганда атакує країни ЄС
Роспропаганда атакує країни ЄС. Фото: ілюстрація створена за допомогою штучного інтелекту

Пропагандисти створюють фейки про "російську Бучу".

Російські пропагандисти завдяки великій кількості фейків та дезінформації, яку просувають в інших країнах, впливають на рівень довіри та підтримки України партнерами.

Завдяки пропаганді в Європі росіянам вдається впливати на вибори, що показали вибори в Словаччині та Румунії. Крім того, дискредитація українців завдяки фейкам серед мешканців ЄС - є проблемою. Адже в Україні недостатньо ресурсів для покриття власним контентом країн ЄС. Одним з елементів підтримки України - є демонстрація російських фейків та їх спростування для іноземних громадян. Важливо доносити, що медіаграмотність населення теж грає роль у війні.

Роспропаганда від “фінського журналіста”

Проросійські медіа поширюють репортаж та матеріали з нього, який зробив так званий журналіст з Фінляндії Кості Хейсканен у місті Суджа Курської області.


У матеріалах розповідається про начебто звірства українських військових проти цивільного населення, «великі втрати» ЗСУ та про буцімто переодягання солдатів України у цивільний одяг або ж російську військову форму, що порушує звичаї ведення війни. Це фейк, зазначає “Укрінформ”.

Жодних доказів звірств чи перевдягання українських військових у цивільний одяг чи російську форму у своєму репортажі Хейсканен не надає. Окрім того, він не фінський журналіст. Насправді його звати Костянтин Лебедєв. Чоловік родом з Ленінградської області. Кості Хейсканеном він став у 2004 році і відтоді з'являється у російському інформаційному просторі як «журналіст» з Фінляндії, який розповідає, як все погано у цій країні.



Під час війни фейковий фінський журналіст їздив на окуповану росією територію, де робив репортаж зі знищеного російськими військами Маріуполя. Кості Хейсканен стверджує, що він довгий час був членом Спілки журналістів Фінляндії, проте насправді йдеться про союз Toimittajaliitto, створений прокремлівським пропагандистом Йоханом Бакманом. Цим сайтом керували безпосередньо з росії. З літа 2022 року Лебедєв видає себе за «власного кореспондента» фінського ЗМІ UMV-lehti (повна назва — Uusi Mita Vittualehti, або What the f*ck news), створеного в Іспанії у 2014 році Іллею Яницьким. Головним редактором так званого видання є російський пропагандист «Л/ДНР» Янус Путконен.

У жовтні 2024 року Кості Хейсканен дав інтерв'ю, в якому розкритикував Фінляндію, заявивши, що вона нібито не є демократичною. Про те, що ЗСУ не вчиняли жодних звірств на території Курщини, повідомляють самі ж російські журналісти. Зокрема видання «Медуза» опублікувало свідчення жителів Суджі, які проживали у підконтрольній українським військам території. Вони також розповідали про допомогу з боку ЗСУ.

Варто зазначити, що російська пропаганда відчайдушно намагається створити фейк про начебто звірства української армії проти місцевого населення у Курській області, щоб інформаційно перекрити власні звірства, зокрема, в Бучі.

Антиукраїнські фейки словацького прем'єр-міністра

Словацькі фактчекери з видання Infosecurity.sk проаналізували найбільш популярні дописи у фейсбуку, що стосувалися війни в Україні та можливих мирних переговорів. Використовуючи аналітичний інструмент Gerulata Juno, фактчекери виявили, що найпоширеніші повідомлення містили маніпулятивні твердження та проросійські наративи, пише видання “Детектор медіа”.

Найбільше взаємодій набрав допис прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, де він звинуватив українського президента Володимира Зеленського у створенні енергетичної кризи в ЄС. Фактчекери встановили, що такі твердження є безпідставними та відображають кремлівську риторику про «енергетичний шантаж» з боку України.
Ще одним дезінформаційним дописом стало висловлювання євродепутата Мілана Угріка, який назвав плани ЄС щодо посилення оборони «мегакрадіжкою». Фактчекери зазначили, що такі заяви є маніпулятивними та спотворюють реальні наміри Євросоюзу щодо безпеки та підтримки України.

Також Фіцо неодноразово використовував риторику, що знецінює загрози з боку росії. У відео він заявив, що український президент нібито свідомо затягує війну, щоб отримувати фінансову допомогу, що, за висновками фактчекерів, є маніпулятивним і не відповідає дійсності.

Серед інших поширених маніпуляцій — твердження представників ультраправих сил, які дискредитували Зеленського, поширюючи заяви Ілона Маска про нібито «розкішне життя» українського лідера на тлі війни.

Фактчекери наголошують, що подібні повідомлення мають на меті спотворити реальність, підірвати довіру до України та підтримку з боку ЄС, а також просунути проросійські наративи серед словацької аудиторії.

Черговий фейк про Польщу

Одне з основних завдань російської дезінформації за кордоном - це створення напружених відносин між Україною та її союзниками, зокорема, з Польшею. Російські пропагандисти не безуспішно працюють в цьому напрямку.І ось черговий фейк.


Попагандисти поширюють новину про те, що українські спецслужби нібито звинуватили Польщу в створенні постановних відео за участі представників ТЦК. Публікації посилаються на ролик нібито виробництва Центру протидії дезінформації при РНБО України. У відео стверджується, що українські правоохоронці проаналізували понад 800 годин відеоматеріалів і встановили, що 70% такого контенту знімається на території Польщі з залучення акторів і робиться це начебто за вказівкою польських спецслужб.

Однак ця новина — вигадана, а ролик створили самі пропагандисти, пише видання “Стоп Фейк”.

Таке відео відсутнє в офіційних каналах комунікації ЦПД. Більш того, організація в принципі не випускає відео такого формату. Подібними фейками росія намагається не тільки посилити напругу в українсько-польських взаєминах, а й звинуватити Україну в поширенні свідомо неправдивої інформації.

За допомогою інструмента Osavul фактчекерам вдалося встановити, що першоджерелом ролика став пропагандистський телеграм-канал, який регулярно поширює фейки проти України.

Дезінформаційна мережа в Австрії

Австрійські правоохоронці виявили мережу, яка працювала в Австрії над дискредитацією України.

Осередок створили за кілька місяців після повномасштабного вторгнення в Україну, а підозрювана у шпигунстві громадянка Болгарії відігравала значну роль у плануванні дезінформаційної кампанії, і діяла як контактна особа розвідки РФ, повідомляє Міністерство внутрішніх справ Австрії.

Метою групи був вплив на громадську думку в Австрії та Німеччині, яка б налаштовувала проти України та президента Зеленського і формування проросійських настроїв.

Пропагандисти активно діяли у медіапросторі, в інтернеті, а також на офлайн-акціях, таких як розповсюдження наліпок або графіті з ультраправою символікою та націоналістичними висловлюваннями, які мали виглядати так, ніби за них відповідальні проукраїнські активісти.

Про шпигунську операцію москви Управління державної охорони та розвідки дізналося під час аналізу пристроїв зберігання даних, який проводили під час обшуку будинку підозрюваної жінки торік у грудні.

«Поширення неправдивих наративів, фейкових новин і маніпулятивного контенту підриває довіру до наших інституцій і ставить під загрозу соціальну згуртованість», – зазначив державний секретар Йорг Ляйхтфрід.

За його словами, поширення дезінформації може вплинути на вибори, сприяти політичній нестабільності та поставити під загрозу демократичне суспільство.

«Ми не повинні дозволити, щоб формування думок у політиці та громадськості контролювалося ззовні. Ми, австрійці, вважаємо за краще формувати власні думки», - зазначив австрійський держсекретар.

Коментарі:

Топові оголошення

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую