Гаряча тема:
- Війна
Спати на годину менше: коли переводять годинники

Найближчої ночі Україна перейде на літній час.
Вночі 30 березня, а саме о 3:00, наша країна знову перейде на літній час. Це означає, що стрілки годинників слід перевести на годину вперед.
Ще влітку минулого року Верховна Рада України прийняла закону про обчислення часу в Україні за номером №4201. Він передбачав, що країна востаннє перейде з літнього на зимовий час 27 жовтня 2024 року, і далі стрілки годинників не переводитиме. Тож, 30 березня 2025 року в Україні не мали б переводити стрілки годинників на годину вперед. Однак, 28 серпня 2024, згідно картки законопроєкту, цей закон передали на підпис Президенту України. Але… він його так і не підписав. Як, власне, і не повернув назад. Тож закон не набрав чинності, тому 30 березня о 3:00 Україна знову перейде на літній час. Як кажуть деякі люди: «Будемо спати на годину менше». Чому? Пояснення таке: коли людина лягає спати, до прикладу, 29 березня о 23:00, а їй необхідно прокинутися о 7-ій ранку 30 березня, то вона, через перехід на літній час, спатиме не вісім годин, а сім.
Нагадаємо, що переведення годинників бере початок з часів Першої світової війни. Тоді час розділили на «літній» і «зимовий» через економічні чинники. Зокрема, задля того, щоб економити електроенергію. Утім, в епоху сучасних енергоефективних технологій економічна доцільність цієї практики стала не такою значною. Крім того, противники щорічних переходів на літній та зимовий час стверджують, що такі стрибки у часі призводять до порушення людських біоритмів, і, як наслідок, погіршують самопочуття та знижують працездатність людей.
«Будь-хто, хто подорожував різними часовими поясами, знайомий з дискомфортом часового поясу. Незважаючи на те, що організм адаптований і з часом пристосовується, ви можете подумати, що одна година змін не матиме великого впливу. Але кілька досліджень показують, що наслідки переведення годинників можуть бути набагато серйознішими. Наприклад, одразу після переведення стрілок годинника кількість аварій на дорогах зростає приблизно на 6 відсотків. Ймовірно, це пов'язано з більшою втомленістю та розсіяністю водіїв на дорогах. У той же час спостерігається також помітне зростання кількості інсультів. Дослідники з Університету Колорадо виявили, що частота серцевих нападів зростає приблизно на 24 відсотки по понеділках після переведення стрілок годинника на годину вперед», - йдеться в статті учених з Інституту Макса Планка в Мюнхені.
Маттіас Кноп, невролог з Інституту психіатрії Макса Планка, вивчає наслідки для здоров'я людини, пов'язані з порушенням ритму сну та безсонням, вважає, що люди з хронічними розладами сну або хворобами більше страждають від переведення годинника. «Здорові люди зазвичай можуть впоратися — часто не відразу, але принаймні протягом кількох днів», — каже Ноп. А його колега Пітер'ян Дірікс вважає, що фізіологічно було б набагато доцільніше дотримуватися стандартного часу, широко відомого як «зимовий час», цілий рік.
Читайте також: Яку погоду прогнозують на Хмельниччині 30 березня
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: