ye-logo.v1.2

Дезінформація про повістки в Польщі, депортацію з США та фейкові передбачення «Сімпсонів»: добірка тижня

Суспільство 315
Контент в соціальних мережах потрібно перевіряти
Контент в соціальних мережах потрібно перевіряти. Фото: ілюстрація створена за допомогою штучного інтелекту

Роспропаганда знову лякає українців за кордоном повістками та депортацією.

Російська пропаганда продовжує створювати фейки для залякування українців за кордоном.

Черговий фейк про повістки в Польщі

Рекрутинговий центр в Любліні і консульські установи України за кордоном не розсилають повісток українцям за кордоном до Українського легіону.

Фотографія нібито повістки від імені генконсула України в Любліні прибути до рекрутингового центру, яка в останній час активно ширилася в українських групах у Телеграмі і Фейсбуці у Польщі, є фейком російської пропаганди, пише Укрінформ з посиланням на генконсула України в Любліні Олег Куць.

Як зазначив український дипломат, вкидання фейку дуже низької якості відбулося в одному з телеграм-каналів для українців у Польщі і далі поширилося в інших групах у Телеграмі, а згодом і у Фейсбуці. У ньому містилася фотографія пожмаканого і розірваного листка з нібито повісткою до невстановленого громадянина України прибути до рекрутингового центру Любліні.

Куць підкреслив, що це повідомлення навіть на перший погляд має всі ознаки підробки дуже низької якості. Зокрема, у тексті відсутній логічний ряд, наприклад, немає імені і прізвища того, кого нібито викликають. Печатку і підпис зроблено на самому тексті, що суперечить всім вимогам, оскільки підпис і печатка у документі ставляться у визначеному місці. Крім того, у листку чомусь замазано адресу генконсульства, хоча ця інформація є загальнодоступною.

«Але це все не настільки важливо, оскільки рекрутинговий центр Українського легіону призначений виключно для добровольців, що раніше неодноразово повторювалося і наголошувалося в інформаційному просторі. Ані генеральне консульство ані рекрутинговий центр не мають права надсилати жодних повісток українцям за кордоном до Українського легіону»,- наголосив генконсул України в Любліні.

На його думку, в цьому фейку очевидним є російський слід. Він спрямований на те, щоб спровокувати недовіру українців до органів влади, викликати серед них занепокоєння.

Куць звернув увагу на кумедний факт, пов'язаний з цим фейком: він широко розповсюджувався у соцмережах серед українців за кордоном, додатково привертаючи їхню увагу до функціонування Українського легіону і рекрутингового центру у Любліні.

«Через це українці почали активно заходити на сайт рекрутингового центру і таким чином збільшилася кількість поданих заявок»,- наголосив Куць.

Раніше сайт “Є” ye.ua вже спростовував різноманітні фейки про роздачу повісток за кордоном.

Фейкові списки депортації українців

Протягом березня в соціальних мережах та медіа, в тому числі за кордоном, активно поширювалась дезинформація про нібито масові депортації українців з США та ЄС.

Наприклад, в телеграм-каналах поширили матеріали, що нібито США та ЄС впровадили часткову депортацію українців та вже підготували відповідні списки. Автори допису також пропонують перейти за посиланнями по країнах, аби перевірити, чи є ви в списках на депортацію.


Це фейк, пише видання “Вокс Чек”.

Крім того, видання Reuters з посиланням на неназваних високопосадовців США повідомило, нібито адміністрація президента Дональда Трампа планує у квітні скасувати тимчасовий правовий статус для близько 240 тисяч українців, які приїхали в США через війну.

Утім, згодом прессекретарка Білого Дому Каролін Лівіт спростувала цю інформацію, заявивши, що подібних рішень наразі не ухвалювали. Так, на запитання журналістів в Овальному кабінеті того ж дня Трамп відповів, що поки не прийняв рішення. Опісля команда Reuters відредагувала матеріал, зокрема змінивши заголовок статті.

Щодо публікацій в українських телеграм-каналах — це клікбейт, щоб користувачі перейшли за посиланням та підписались на інший канал. Жодних списків осіб для депортації не існує.

Фейкові уривки з серіалу “Сімпсони”

За 770 епізодів «Сімпсони» «передбачили» майбутні події 34 рази, зокрема президентство Дональда Трампа. Тож публікації в передбаченями “Сімпсонів” є досить розповсюдженим явищем в соціальних мережах.

Але зустрічаються й фейки.

Видання “Детектор медіа” повідомило про появу в мережі фейкових уривків з анімаційного серіалу «Сімпсони». Мова йде про використання штучного інтелекту для створення підроблених відео, які видають за пророчі епізоди культового мультсеріалу.

Наприклад, нібито в одному з епізодів 23-го сезону серіалу передбачалося майбутнє України як найвеличнішої світової держави до 2040 року. За сюжетом цього фейкового ролика Ліса Сімпсон читає газетний заголовок, у якому йдеться про українське домінування на світовій арені. Далі в кадрі з'являється містечко Спрінгфілд, яке буцімто опинилося під впливом України завдяки її стрімкому економічному зростанню. Однак жодна з офіційних баз даних або фанатських енциклопедій мультсеріалу не містить інформації про такий епізод.

При детальному аналізі фактчекери звернули увагу на низку невідповідностей, які доводять, що відео створене за допомогою нейромережі. По-перше, різні фрагменти ролика мають відмінності в анімаційному стилі, що не характерно для студії, яка працює над серіалом. По-друге, персонажі зображені з непропорційними рисами обличчя і тіла: у Ліси на одному з кадрів відсутня зіниця в оці, а її фігура виглядає неприродно видовженою.


Є і інший фейк, у якому «Сімпсони» нібито передбачили оголошення війни США проти НАТО. У відео з'являються Гомер і Мардж Сімпсони, які дивляться новини по телевізору. Ведучий Кент Брокман оголошує: «США оголосили війну НАТО. Ми переключаємося на пряму трансляцію з Білого дому». Далі показаний Дональд Трамп, який заявляє: «Чому нам воювати з росією, якщо ми можемо правити світом разом?» У кінці Гомер весело коментує ситуацію.
Фактчекери дослідили відео і встановили, що воно змонтоване з уривків реального епізоду 22-го сезону, який вийшов у 2011 році. В оригінальному сюжеті не було жодних згадок про Трампа чи Україну. Більше того, на відео помітні численні артефакти нейромережевої генерації: у сцені з Трампом під час руху розмиваються контури його фігури, губи зникають у момент розмови, а на одному з кадрів у нього п'ять пальців замість чотирьох, що суперечить стилістиці серіалу.

Російська балетна студія видала себе за українців

Балетна трупа під назвою Ballet of Ukraine провела кілька вистав «Лускунчика» у шведських містах. Однак, як виявилося, ця трупа не є українською організацією, а натомість пов'язана з росіянами, пише “Громадське”
Так, Ballet of Ukraine не фігурує в базі даних YouControl, а її власник, ім'я якого не вказують, не зареєстрований в Україні як підприємець.

Однак журналісти кажуть, що він навчався у Львові та Москві, а потім працював в Україні та росії. Тепер же він керує балетною школою в Німеччині й викладає у російській балетній компанії.

На своєму сайті, який уже видалили, балетна трупа вказує адресу в Києві, однак насправді там розташована офісна будівля та торгівельний центр, а не балетна студія. Організатором концертів балетної трупи була норвезька компанія Touring Actors, яка належить російському громадянину, що досі зареєстрований як підприємець у росії, а значить — платить податки в російський бюджет. Крім того, вебсайт Touring Actors розташований на російському сервері.

Власник цієї компанії відкинув твердження про зв'язки з росією, назвавши її частиною кампанії з дискредитації. За його словами, Ballet of Ukraine не наймає російських танцівників. Художній керівник балету сказав, що список танцівників на сайті, половина з яких досі виступає в росії, нібито є застарілим, однак саме такий склад артистів рекламував їхні виступи.

У деяких шведських закладах, де виступала трупа Ballet of Ukraine, уже заявили, що змінять процедури бронювання після розслідування журналістів.

Коментарі:

Топові оголошення

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую