ye-logo.v1.2

Шахрайські повідомлення в месенджерах та антимобілізаційні фейки: добірка тижня

Суспільство 1019
Не переходьте по незнайомим посилданням в месенджерах
Не переходьте по незнайомим посилданням в месенджерах. Фото: ілюстрація створена за допомогою штучного інтелекту

В месенджерах активно надсилають шахрайські повідомлення.

Російська пропаганда продовжує створювати антимобілізаційні фейки в соціальних мережах, в тому числі за допомогою штучного інтелекту.

Фейк про загиблого військового

В соціальних мережах активно поширюється фейк про нібито загиблого українського військового. В дописах йдеться, що нібито в Броварах, що на Київщині, мати вказала на могилі загиблого сина “Незаконно мобілізований”. І нібито за це комунальники подали на неї до суду.

Відповідний текст супроводжується фотографією нагробного пам'ятника, на якому написано “Олейнік Григорій В'ячеславович”, роки народження “05.031998 - 10.02.2025” та “Незаконно мобілізований”. Також публікують нібито то фото постанови суду від 31 березня цього року.

Цей допис мав охоплення в тисячі користувачів.

За даними видання “По той бік новин”, це фейк, який в український інформаційний простір потрапив із подачі російських пропагандистів. На російських сайтах цей фейк з'явився раніше, ніж в українському медіа-просторі.

За офіційною інформацією, військовослужбовця з прізвищем Олейнік Григорій В'ячеславович ні в списках загиблих, ні серед похованих на Алеї Слави у Броварах немає і ніколи не було. Про це повідомив броварський міський голова Ігор Сапожко.

У Центрі стратегічних комунікацій звертають увагу на те, що цю підробку створили за допомогою штучного інтелекту. Наприклад, пам'ятник має штучні відблиски, не притаманні денному освітленню, а тло розмите й нечітке. Текст має неприродний вигляд й очевидно накладений за допомогою фоторедактора.

Є і інші помилки, зокрема, в фотографії, так званого документа. Це ще один фейк направлений на зрив мобілізації в Україні.

Фейк про іноземних найманців в Кривому Розі

В черговий раз російська пропаганда створила фейк після масового вбивства цивільних людей.

Так, 4 квітня росіяни атакували цивільні об'єкти у Кривому Розі балістичною ракетою Іскандер-М із касетною бойовою частиною, внаслідок чого загинули 18 людей, серед яких дев'ять дітей. Натомість Міноборони рф поширило фейк нібито про ураження «командирів ЗСУ і західних інструкторів».

В заяві йшлося про «ураження місця наради з командирами й інструкторами в одному з ресторанів Кривого Рогу» та нібито «втрату» внаслідок удару 85 військових України та офіцерів Заходу.

«Росія знову поширює неправдиву інформацію. Ракета уразила житловий масив і дитячий майданчик», — сказано у повідомленні Генштабу ЗСУ.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що російська ракета вдарила поруч із житловими будинками та дитячим майданчиком. Постраждалих — понад 60, у лікарнях залишаються 40 людей. Пошкоджено близько 20 багатоповерхівок, понад 30 авто, заклади освіти та громадського харчування.

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявив, що ворог використав балістичну ракету для ураження одного з готелів міста і тепер просуває фейк про удар по іноземних військових. Він також спростував фейки про падіння у місті української ракети ППО, пише nv.ua.

Нова фішинг атака на українців

Освітній портал “Нота Єнота” цього тижня розповів про нову шахрайську схему.

За словами фактчекерів, шахрайї намагаються викликати у людей емоцію і змусити перейти за шкідливим посиланням. Емоцію викликають за допомогою знецінюючих коментарів або приватних повідомлень, у яких пишуть образи. Такі коментарі стосуються здебільшого зовнішності людей.

Наприклад, вам можуть написати про третє підборіддя і те, як ви погано виглядаєте, поганий запах від вас і запитати, чи ви взагалі миєтеся, або написати, що побачивши вас, зрозуміли, що добре, що припинили спілкуватися. Тобто, коментарі пишуть від імені людини, яка нібито вас знає. Навіть якщо це не зачепить людину, то цікавість візьме своє - і значна кількість користувачів перейде на акаунт людини, яка їм написала такі гидоти.

Коли ви переходите на профіль, то він закритий, а на аватарі - тінь дівчини. У закритому профілі є тільки опис акаунту: «Більше інформації про мене в телеграм + посилання». Це посилання фішингове. Якщо ви перейдете по ньому, то ризикуєте втратити власний акаунт.

Частина акаунтів, з яких пишуть повідомлення, належать справжнім користувачам, зареєстровані в різний час, але були зламані. Ймовірніше за все, зловмисники отримали логіни і паролі так само - завдяки фішинговій схемі. Сторінки належали справжнім користувачам, тому кількість дописів і підписників справжня. Після того, як зловмисники отримують доступ до такого акаунту, профіль роблять закритим і змінюють ім'я користувача.

Шахраї намагаються отримати доступ до акаунтів українців у телеграмі - і уже з них робити інформаційні атаки або залишати потрібні коментарі. Також можуть спробувати отримати доступ до платіжних карток.
Щоб не потрапити на гачок шахраїв, не переходьте за незнайомими посиланнями і обов'язково поставте подвійну автентифікацію у всіх соцмережах та месенджерах. Пам'ятайте, зловмисники можуть тижнями не видавати себе, а в потрібний момент використати ваш аккунт для атаки. Тому обов'язково перевірте, з яких пристроїв є доступ до ваших акаунтів.

Шахраї у Signal

У месенджері Signal фіксується розсилка шахрайських повідомлень, пише “Центр протидії дезінформації”

Користувачам приходять фейки від імені техпідтримки Signal із повідомленням про нібито несанкціонований доступ до пристрою. Шахраї вимагають «верифікацію», щоб нібито запобігти витоку даних.

Насправді це спроба обманом отримати доступ до вашого акаунта або пристрою. Signal не надсилає подібних повідомлень у чатах.

“Не переходьте за жодними посиланнями й не відповідайте на такі запити. У випадку отримання подібного повідомлення — заблокуйте користувача та відправте скаргу”, - зазначають у ЦПД.

Коментарі:

Топові оголошення

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую