Гаряча тема:
- Війна
«Мене не сприймають як електрика – бо я жінка»: історія підприємиці з Миколаївщини, яка відновила бізнес у Хмельницькому

На початку повномасштабного вторгнення Галина Дрокіна разом із чоловіком та дітьми залишити рідний Очаків та сімейний бізнес через щоденні прильоти.
Війна змусила тисячі українців залишити рідні міста, домівки та бізнеси в пошуках безпечного місця. Хтось втратив усе, а хтось, попри труднощі, продовжив боротися і відновлювати свою справу на новому місці. Однією з таких стала Галина Дрокіна з Миколаївщини, яка разом із чоловіком не лише перевезла бізнес до Хмельницького, а й започаткувала виробництво неонових вивісок.
Під час розмови з журналісткою сайту «Є ye.ua» підприємиця розповіла про труднощі, дискримінацію та переломні моменти, з якими вони зіткнулися під час релокації власного бізнесу.
Життя до війни
Галина Дрокіна народилась і виросла в Очакові, невеличкому приморському місті Миколаївщини. З юності вона працювала поруч із батьком, який мав бізнес із продажу світильників і лампочок.
«Мені воно було цікаво ще з 17 років, бо я завжди була з татом, вивчала все про лампочки, люстри… Потім вступила до інженерного університету в Миколаєві – і так все склалось, що хобі й освіта поєдналися в одну справу», - пригадує Галина.
Після народження першої дитини, подружжя вирішило створити власну справу та відкрили магазин освітлення. Згодом пара запустила інтернет-магазин. Справи йшли добре: з'явився другий магазин, народилася друга дитина… А потім почалася повномасштабна війна.
Вимушена релокація
У березні 2022 року родина прийняла рішення залишити рідний Очаків через щоденні прильоти.
«Ми не чекали. Не думали, що ось-ось закінчиться. Ми просто зібралися й поїхали. Спочатку оселилися в Чернівецькій області, але після моря та степу там було дуже затісно. Тому через півтора місяця вирушили до Хмельницького, тут трохи просторіше і логістика хороша», - розповіла Галина Дрокіна.
Родина Дрокіних. Фото: надане Галиною Дрокіною
У травні того ж року російська ракета влучила неподалік одного з їхніх магазинів у Очакові. Тоді подружжя вирішило релокувати свій бізнес, адже приміщення і так стояли зачиненими.
«Єдине, що у військових були ключі від наших магазинів. Коли хлопцям щось було потрібно, вони заходили та брали. Мій чоловік теж служив, тому ми всіх там знали і допомагали як могли», - каже підприємиця.
Подружжя релокували свій бізнес з Очакова до Хмельницького. Фото: надане Галиною Дрокіною
Відновлення бізнесу у Хмельницькому
Родина Дрокіних не лише відкрила магазин у новому місті та продовжила роботу з інтернет-майданчиком, а й запустила новий бренд «NeonChiс» – виробництво неонових вивісок та LED-підсвітки.
«Спочатку отримали грант на розробку сайту, а потім і на обладнання. Зараз розвиваємо саме «NeonChiс», вже зареєстрували як торгову марку. Робимо вивіски під замовлення: для кав'ярень, магазинів тощо. Готуємось навіть до експорту», - розповідає Галина.
Неонові вивіски створені подружжям на замовлення. Фото: надане Галиною Дрокіною
Подружжя також продовжує продавати освітлення через інтернет-магазин dolampochki.com.ua та у своєму фізичному магазині на вулиці Хотовицького, 5.
Фізичний магазин подружжя знаходиться на вулиці Хотовицького, 5. Фото: надане Галиною Дрокіною
Боротьба з дискримінацією у бізнесі
За словами підприємиці, вона часто стикається з упередженим ставленням від людей, адже її не сприймають як електрика.
«Це трапляється майже щодня. Коли заходять покупці, і якщо чоловік консультує одну людину, я пропоную допомогу іншій, а вони все одно йдуть до нього. Хоча я навчалася на інженера, і спочатку я була в цій сфері, а вже потім залучила чоловіка. На жаль, мене не сприймають як електрика – бо я жінка», - каже підприємиця.
Переломні моменти
2023 рік став для родини Дрокіних справжнім випробуванням.
«Були моменти, коли руки опускалися… Але потім я потрапила на грантову програму, де зустріла таких же переселенців. Коли бачиш людей, у яких уже немає шансу повернутися додому, то розумієш, що у нас не все так погано», - каже Галина.
Саме наприкінці 2023 року подружжя виграло грант і активно почало розвивати онлайн-магазин «NeonChiс».
«Я дуже зарядилася від інших жінок-підприємців у Хмельницькому. Взагалі українські підприємці неймовірні. У нас зараз вивіски замовляють у Харкові, Краматорську, Миколаївщині, Херсонщині. Люди працюють, незважаючи на війну. Замовляють вивіски для бізнесу навіть там, де тривають бойові дії. Як можна опускати руки, коли люди в Краматорську замовляють собі вивіски на кафетерії, магазини?! У Покровськ теж замовляли, буквально за місяць до того, як сказали, що звідти потрібно евакуйовуватися», - розповідає підприємиця.
Галина Дрокіна на зустрічі з жінками підприємицями. Фото: надане Галиною Дрокіною
Плани на майбутнє
Галина мріє повернутися до Очакова після завершення війни.
«Дуже важко адаптуватися до екології в іншому місті. В Очакові немає великих виробництв - там море, степ, йодоване повітря. Ми звикли до цього, а тут постійно хворіємо… Звісно, коли війна закінчиться, хотілося б повернутися додому. Тому ми більше розвиваємо сайти, ніж офлайн магазин», - ділиться планами на майбутнє Галина Дрокіна.
Приморське містечко Очаків, що на Миколаївщині. Фото: надане Галиною Дрокіною
Читайте також: «Моє серце - в Україні»: історія переселенки, яка виготовляє 40 видів сиру та королівське морозиво на Хмельниччині
Ця стаття стала можливою за підтримки програми «Голоси України», яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: