Гаряча тема:
- Війна
Фейк про блокування банківських карт та російський чат-бот у телеграмі: добірка тижня

У телеграмі російський чат-бот збирає дані про українців.
Російські пропагандисти продовжують створювати різноманітні фейки та маніпуляції навколо теми мобілізації в Україні.
Фейк про блокування банківських карток
Проросійські ЗМІ, телеграм-канали та боти у соцмережі Х поширюють фото банкомату, яке буцімто зроблено в одному з українських міст. На світлині можна побачити помилку в роботі терміналу з написом “Ваша картка залишиться в банкоматі. Для подробиць зверніться у свій ТЦК та СП”.
Це фейк, пише “Укрінформ”.
Фото екрану банкомату було відредаговано за допомогою графічного редактора. На екрані фіксується номер помилки ST200944. Фото екрану банкомату з такою помилкою можна знайти у мережі інтернет. Уперше воно було опубліковано щонайменше у 2018 році.
Також у лівому нижньому куті екрану можна побачити слабке віддзеркалення особи, що зробила це фото. Це чоловік у смугастій сорочці. Її видно на обох картинках.
Подібні фейки росія поширює для підриву довіри до державних органів та банківської системи, а також для зриву мобілізації в Україні.
Російський чат-бот
У месенджері Telegram поширюється російський чат-бот, який нібито «допомагає знайти зниклих українських військових».
Про це пише “Центр протидії дезінформації”
Telegram-бот збирає інформацію від родичів українських військових, начебто щоб допомогти у їхньому пошуку. Автори повідомлень просять надіслати повні особисті дані: ПІБ, дату народження, фото, підрозділ, обставини зникнення.
“Насправді йдеться не про допомогу, а про збір чутливої інформації, яку можуть використати проти самих військовослужбовців або їхніх родин з метою подальшого тиску та шантажу”, - повідомляє ЦПД.
Фактчекери зазначають, що у жодному разі не треба взаємодіяти з подібними ботами.
“Повідомляйте про них у компетентні органи (СБУ, Кіберполіція). Дізнатись інформацію про своїх рідних, які знаходяться у ворожому полоні, можна у відповідних структурах”, - йдеться у повідомленні Центру.
Варто зазначити, що рросійські спецслужби з метою дискредитації України шантажують родичів українських військових, які перебувають у російській неволі.
Фейк про агітацію в дитячих будинках
Проросійські пропагандисти поширюють дезінформацію про те, що представники ТЦК та СП через міністерство освіти поширюють по дитбудинках матеріали, які пропагують записуватись у ЗСУ.
Росіяни поширюють наратив, що нібито Україна повертає дітей з росії, щоб потім кинути їх на забій. Це фейк та маніпуляція, повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
“Україна не примушує дітей до служби в армії — тим паче дітей-сиріт або евакуйованих із тимчасово окупованих територій. Натомість пропагує любов до Батьківщини та повагу до Сил оборони, які захищають Україну”, - зазначають фактчекери.
Згідно з українським законодавством, всі чоловіки віком від 18 до 25 років в Україні повинні будуть пройти базовий військовий вишкіл, яка триває пів року. Але це виключає участь у бойових діях.
Брати участь у бойових діях до 25 років можна лише після проходження повноцінного навчання та на добровільних засадах. Діти, яких вивозили з окупації, отримують захист, опіку, освіту та психологічну допомогу, а не військові повістки.
Цей фейк покликаний дискредитувати Україну та перекласти на неї відповідальність за злочини, які чинить сама Росія.
Маніпуляція про засудження студентки
У проросійських каналах поширюють інформацію, нібито українську студентку засудили на 15 років тюрми за листування з хресною, яка проживає на окупованій території.
Однак це маніпуляція, пише видання "Вокс Чек".
У постах проігнорували деталі справи: дівчину засудили не за саме спілкування з родичкою, а за допомогу російським спецслужбам у підривній діяльності.
30 червня 2025 року Запорізька обласна прокуратура повідомила, що 19-річну студентку засудили до 15 років позбавлення волі за держзраду. За даними правоохоронців, вона виконувала завдання «кураторів» із російських спецслужб: стежила за співробітниками СБУ, встановлювала розташування військових підрозділів та об'єктів критичної інфраструктури, фіксувала наслідки ракетних ударів рф. Зібрані дані надсилала хрещеній, яка вже напряму передавала їх окупантам.
Ще у 2024 році СБУ публікувала докази злочину: уривок телефонної розмови дівчини з хрещеною, фрагменти листування в телеграмі.
У проросійських джерелах проігнорували деталі справи і подали новину так, ніби студентку засудили лише за сам факт спілкування з родичкою. Насправді ж спілкування з людьми з окупованих територій не заборонене в Україні. Натомість допомога державі-агресору карається законом і підпадає під поняття державної зради.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: