ye-logo.v1.2

Стежками шахраїв: Акція ціною у 17 тисяч гривень

Суспільство 2144

6 найхарактерніших шахрайських схем. Як вбереглися від шахрайства? ПОРАДИ ВІД ПРАВООХОРОНЦІВ.

За минулий рік працівниками Кам’янець-Подільського МВ УМВС України в Хмельницькій області розкрито 33 факти шахрайських дій. Ми виокремили 6 найхарактерніших шахрайських схем, які, сподіваємось, послужать нашим громадянам добрим уроком, адже вчитися на чужих помилках куди безпечніше, ніж потім кусати лікті через втрату своїх кревних заощаджень.
 Юний шахрай 
Шахрайства щодо заволодіння мобільними телефонами особливо поширені серед молоді. Прикрий випадок стався із кам’янчанином, який тільки-но придбав собі мобільний телефон і не міг натішитися обновкою. Відходячи від торгового прилавка, хлопець зустрів молодого чоловіка, який виявив бажання з ним познайомитись. Після слівця-другого новоспечений знайомий привітно запропонував «обмити» покупку. Одразу вирішили посидіти в кафе. Саме там після чергової чарки юний шахрай попросив дозволу в «товариша» зателефонувати з його нового мобільного. Взявши телефон, він вийшов з кафе та попрямував на ринок, де одразу продав мобільний.
ПОРАДИ ВІД ПРАВООХОРОНЦІВ:
Намагайтеся під жодним приводом не давати свій мобільний телефон чужим людям, як би переконливо і жалісливо вони не просили. Нехай ваша річ залишається у ваших руках. Такі випадки найпоширеніші серед молоді, адже підлітки переконані, що не дати покористуватися своїм мобільним телефоном — це один з проявів неповаги та скупості. Та не варто жити по сумнівних «поняттях» — краще в цьому випадку проявити здоровий прагматизм.

Їхали і … приїхали
Нічого іншого, як зайнятися шахрайством, аби розрахуватися з власними боргами, не вигадав 24-річний молодик. Він пропонував людям, здебільшого студентам, послуги з працевлаштування за контрактом — у Великобританії та Норвегії. Щоб увійти в довіру, стверджував, що сам неодноразово бував за кордоном і має там чимало зв’язків. Користуючись довірою потерпілих, брав у них документи (закордонний паспорт і копію паспорта громадянина України), а також плату в розмірі 500-1000 євро, натомість давав розписки та копії власного паспорта як гарантію чесності намірів. А потім шахрай переставав відповідати на телефонні дзвінки або ж, навпаки, годував обіцянками на кшталт: «Ще трохи, і поїдете за кордон»…
Наразі відомо 13 фактів шахрайських дій, скоєних цим чоловіком. За словами оперативників, сума збитків, завданих потерпілим, сягає близько 80 тисяч гривень.
ПОРАДИ ВІД ПРАВООХОРОНЦІВ:
Обов’язково переконайтеся в тому, що людина, яка обіцяє вам роботу, веде законну підприємницьку діяльність, має усі дозволи та ліцензію на здійснення працевлаштування, укладіть письмовий договір, де обов’язково обумовте всі нюанси: умови праці, рівень заробітної плати тощо. Не довіряйте словам та обіцянкам. Крім того, оплата послуг має бути обґрунтованою. Має бути кошторис, в якому повинно зазначатись, за що і скільки ви платите. Подбайте, щоб були документальні підтвердження про сплату послуг — квитанції, чеки чи хоча б завірені нотаріусом розписки.

Здавайте у комісійний!
Той теплий літній вечір пані Наталя пам’ятає дуже добре і ніяк не може повірити в те, що не розпізнала у привітній гості підступну шахрайку. Та все по порядку. Наталя — молода мама і того вечора, як завжди, вклавши дитину спати, читала книгу на кухні. Раптом хтось тихенько постукав у двері. Відчинивши, господарка побачила перед собою молоду жінку приємної зовнішності. «Доброго вечора!» — побажала незнайомка і одразу почала розмову. Мовляв, скоро в їхньому районі відчиняється комісійний магазин і вона, щоб заощадити на рекламі, заходить до всіх особисто. «До речі, ваші сусіди багато чого дали на продаж, адже непотрібні речі вдома — це живі гроші», — сказала незнайомка і ненав’язливо запитала, чи немає чогось на продаж у господині.
Думка про те, що можна швидко продати непотрібні дитячі речі, яких назбиралось вже чимало, одразу прийшла на думку пані Наталі, і вона швиденько зібрала пакунки і віддала незнайомці. Та ж, в свою чергу, взяла пакет, поспіхом записала Наталчине прізвище, попрощалася та пішла геть.
Пройшло чимало часу, а від незнайомки ні відповіді, ні грошей…
ПОРАДИ ВІД ПРАВООХОРОНЦІВ:
Передача матеріальних речей має бути документально оформлена, але зважте, що шахраї можуть вам підсунути і псевдодоговір, псевдорозписку, тому сім разів подумайте, перш ніж довіряти незнайомцям своє майно. У цьому ж випадку надмірна довірливість до людей, бажання заробити швидкі гроші зіграли на користь шахрайки.

Акція ціною у 17 тисяч гривень
«Увага, акція! Не втратьте свій шанс виграти 1600 гривень!» — саме такими словами на одному з перехресть у Кам’янці-Подільському молода жінка приємної зовнішності запрошувала бажаючих до участі в акції від відомої мережі супермаркетів.
Учаснику потрібно було покласти до конверта якомога більше грошей, заклеїти його, а наступного дня рівно о 12.00 прийти до магазину на фінальний розіграш. Виграє той, у кого в конверті виявиться найбільша сума.
Поруч проходила 77-річна місцева жителька та почула умови акції. Уважно прослухавши, старенька вже зібралась іти далі, та саме в цей момент до організаторів підійшов невідомий чоловік і погодився стати учасником, після чого демонстративно дістав декілька тисяч гривень з гаманця. Стареньку це «зачепило». Які думки промайнули в голові жінки, вона тепер і сама не може пояснити, проте швиденько пішла додому і повернулась назад з чималою сумою. Тепер вже вона демонструвала незнайомому чоловікові, потенційному конкуренту, як кладе до конверта 17 тисяч гривень.
Жінка, котра проводила акцію, зафіксувала цю суму, поклала гроші в конверт та запечатала його. Ставлячи підпис на конверті, вона «ненароком» випустила із рук ручку, підняти яку чемно попросила стареньку, після чого із посмішкою повернула пенсіонерці конверт і зі словами «Бажаю бути переможцем» розпрощалась.
Наступного дня жінка прийшла до магазину, трохи почекала, а потім з нетерпінням запитала в адміністратора, коли ж почнеться акція, на що отримала відповідь, що сьогодні у них жодних акцій не заплановано. Тремтячими руками бідолашна розкрила свій конверт і ледь не втратила свідомість — заміть грошей у ньому лежали газетні папірці. Як виявилось, спритна шахрайка підмінила конверти під час запечатування грошей.
ПОРАДИ ВІД ПРАВООХОРОНЦІВ:
Практика показує, що під виглядом різноманітних акцій здійснюється чимало шахрайств. Намагайтеся не погоджуватися на акційні пропозиції, якщо потрібно сплачувати певну суму. Адже суть акції як такої полягає в тому, що потенційний учасник якимось чином заощаджує свої кошти, а не витрачає їх на обіцянки. Не купуйтеся на великі виграші. Будьте обачними і пам’ятайте, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці.

Соціальна допомога
Люди літнього віку найчастіше стають жертвами шахрайств. Прикра історія не оминула і 70-річну жительку Кам’янця-Подільського, яка одного разу відчинила двері працівнику соціальної служби. Молода приваблива жінка чемно представилась, запитала прізвище господарки дому і на аркуші паперу, що тримала у руках, відмітила її як одержувача матеріальної допомоги. Бабуся не повірила своєму щастю і швиденько впустила гостю в дім. Жінка розповіла бабусі про те, що та внесена у списки одержувачів грошових виплат, які надаватимуться щомісячно, і вона буде особисто приносити їх пенсіонерці. Продемонструвала «липові» списки, в яких бабуся розписалась за грошові кошти в розмірі 200 гривень.
Потім шахрайка дістала з гаманця купюру номіналом 500 гривень та попросила бабусю дати їй решту. Старенька дістала з хустинки свої заощадження і відрахувала 300 гривень. Після цього вони попрощались і господарка зачинила за гостею двері. Та на зміну радості від отримання грошової допомоги швидко прийшов розпач — уважніше роздивившись новеньку купюру, бабуся побачила, що то сувенір!
ПОРАДИ ВІД ПРАВООХОРОНЦІВ:
У таких випадках вимагайте пред’явлення посвідчення і зателефонуйте у представництво організації, з’ясуйте, чи направлялись за вашою адресою ці громадяни. Такого ж порядку дій дотримуйтеся і з соціальними працівниками, які приходять до вас додому.

Гроші на мобільний
Мобільний телефон — один із незамінних атрибутів для любителів швидкого збагачення. Зловмисники, вигадавши чергову байку, телефонують обраній жертві і повідомляють, що близька їй людина потребує допомоги: знаходиться в лікарні, міліції, стала жертвою пожежі чи нещасного випадку тощо. І щоб допомогти, необхідно перерахувати певну суму на вказаний усно чи через СМС-повідомлення номер телефону. Суми таких переказів інколи сягають 5 тисяч гривень. Дивує те, що замість того, щоб зателефонувати безпосередньо близькій людині чи у відповідну установу, люди стрімголов перераховують кошти.
ПОРАДИ ВІД ПРАВООХОРОНЦІВ:
Не вірте таким повідомленням під жодним приводом. Якщо ви потрапили в подібну ситуацію, зателефонуйте рідним і переконайтесь, що з ними все гаразд.


ОКСАНА СВИРИДА 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую