ye-logo.v1.2

Не так лягла карта…

Суспільство 1965

Лагідний осінній вечір накинув на плечі стомленій землі легкий серпанок сутінків. Ще трохи жеврів край неба, але незабаром сонце заховалось за обрій, позбиравши в долоні розгублене проміння.

Пахло димом, прижухлим листям та осінніми квітами. У високих травах край дороги заплутались павутинки бабиного літа, густо вкриті дорожнім пилом. Сади тонули в щедротах достиглого плоду, заворожували медовим ароматом, час від часу зронюючи додолу то соковиту грушу, то налите вщерть солодким нектаром червонобоке яблуко. Тішила осінь теплими погожими днями та розкошами урожаю...
Стара Варвара стомлено сіла на лавку під хатою. Коло ніг примостився здоровенний гладкий кіт, її улюбленець Мурзик. Він заплющив очі від задоволення і голосно муркотів, розважаючи господиню. Жінка задумливо дивилась у сусідський двір, де галасувала невгамовна дітвора, і сумно зітхала. А тоді глибоко вдихнула солодкі осінні пахощі й тихо заспівала: «Ніч така місячна, ясная, зоряна, видно, хоч голки збирай...».
Спогади знову перенесли її у далеку юність, коли пісні лунали попід вікнами її оселі, дратуючи батьків. Умів її коханий Іванко залицятися! Вийде Варя зранку з хати, а на порозі квіти лежать, ще з росою. Навіть ненька дивувалась такому хвацькому парубку. А вже увечері як заспіває, викликаючи на побачення, то все село чуло, що до Варі прийшов кавалер. Працював він у колгоспі трактористом. Такий трудівник, яких пошукати! І вдачу мав веселу - жодне свято не минало без його баяна та душевних чи жартівливих пісень. На обжинках вони й зустрілись уперше очима. А восени вже й весілля відгуляли. Щоправда, мати трохи сварила дівчину, бо не закінчила та кулінарне училище, але Варвара твердо вирішила залишатися у селі. Тож забрала документи із училища і влаштувалась у колгоспну їдальню кухаркою. Її цінували як вправного майстра своєї справи, працівники нахвалювали приготовані смаколики, і жодне весілля у селі не обходилось без її уміння.
Пригадує, як іще студенткою жила з двома дівчатами на квартирі у однієї бабусі. Та неабияк зналася на травах, уміла лікувати від багатьох хвороб і ворожити на картах. Щоправда, робила це дуже обережно, бо в ті часи таке вміння не схвалювалось. Якось вони з дівчатами й умовили бабцю поворожити й розповісти про майбутнє кожної. Розкладала старенька свої потерті карти усім по черзі. Останній - Варі. Довго дивилась, морщила чоло, хитала головою.
- Гарне й довге життя тобі доля дарує. І чоловіка матимеш доброго. От лише від дітей сльози падають. Ох, і гіркі сльози! Трьох синів матимеш, а вік доживатимеш сама, як палець. Та ти не журись! Живи лиш по совісті, щоб перед людьми не соромно було. А Господь усіх розсудить на тім світі.
- Ой, бабусю! Такого наговорили, що аж страшно! То, мабуть, карта не так лягла, - засміялась Варвара.
- Може, й не так...
Стара ворожка мовчки зібрала карти, і дівчата посідали за конспекти, бо наступного дня треба було здавати залік. Про ворожіння ж згодом і зовсім забули. Безтурботна молодість усе неважливе ховає у забуття. І лише через багато років Варвара пригадала слова бабусі...
Виростили вони з Іваном трьох синів. Старший, Роман, став військовим. Середній, Максим, присвятив своє життя лікарській справі. А молодший... Ох і наплакалась вона з Дмитриком! Неслухняним ріс хлопчина, лінькуватим і непривітним. Хоч і виховували вони з Іваном усіх однаково, але молодший зростав нелюдом. Його жорстокість і ненависть до усіх і всього доводила батьків до відчаю. Скільки разів Іван навіть паском повчав непослуха! А той сам собі на думці, а до інших - байдуже.
У студентські роки зв’язався із якоюсь компанією, скоїли тяжкий злочин. Загублене людське життя запроторило Дмитра до в’язниці на великий термін. Нещасна і згорьована Варвара боялась на людей очі звести. Та односельці співчували їхньому горю. Хіба ж вони з Іваном винні, що син виріс звіром?!
Дмитро вийшов на волю, коли батькова могила буяла квітами. Не витримало серце випробувань. Син поклав до підніжжя батькового спочинку вінок і зник із поля зору. Варвара навіть боялась запитати, куди прямує. Думала, що життя за ґратами навчить його, змінить, але зазирнула при зустрічі у темні злі очі сина і зрозуміла, що помилялась, що не дочекається від нього добра...
Через рік після звільнення Дмитро знову потрапив до в’язниці. А потім знову...
Посивіла Варвара від горя. Густо вкрилось зморшками обличчя. Сидить вечорами на лавці й з надією дивиться на дорогу. Дітей у гості чекає. Он до сусідів щотижня приїжджають, а її сини вже й дорогу у рідне село забули. Котяться гіркі сльози, важко зітхає, згадуючи покійного чоловіка. Ще доки жив, то й вона жила, а зараз лише існує. День швидко минає, а вечір нестерпний! І не спиться, і думати ні про що не хочеться. Але ж ті думки та спогади самі в голову лізуть! Єдина відрада - Мурзик і пісні. Мугикає їх зранку до вечора - що б не робила, то все піснями оповите. Подивишся збоку, подумаєш, що безтурботні й щасливі прожила ця жінка роки, а як зазирнеш в очі, то така журба, такий біль із них вихлюпуються, що аж серце від жалю стискається! І які ж гріхи вона спокутує? За що так важко покарана долею? Одному лиш Богу відомо. А, може, справді, не так лягла карта...
 

Автор Ірина ЯСІНСЬКА. 

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую