ye-logo.v1.2

Серед причин появи карієсу — стрес, спадковість і неправильне харчування

Здоров'я 5372
автора
«Міняйте пасту раз на місяць», - радить Раїса Очеретнюк.. Фото: автора

Звідки береться карієс, як його уникнути, як доглядати за зубами, обирати щітки і пасти та багато іншого розповідає завідувач терапевтичного відділення обласної стоматологічної поліклініки Раїса Очеретнюк.

  - Раїсо Миколаївно, чому в одних людей міцні зуби до старості, інші ж з дитинства змушені часто бувати у стоматолога?
- На виникнення карієсу впливають як загальні фактори: спадковість, стрес, ендокринні порушення, захворювання інших органів, так і місцеві, зокрема харчування. Причому особливе значення має збалансоване харчування для формування майбутніх міцних зубів для жінки під час вагітності, а також у перший рік життя дитини. Повноцінне харчування має включати молочні продукти, мінеральні речовини та вітаміни, овочі та фрукти. А ще додайте здоровий спосіб життя, фізичну загартовуваність.
Ще одна причина карієсу — погана гігієна ротової порожнини. Зубний наліт, накопичуючись, утворює зубний камінь. Він, в свою чергу, завдає зубам механічного і токсичного пошкодження.
- Як найкраще позбутися нальоту?
- Рекомендується один-чотири рази на рік кожному (а особливо якщо маєте схильність до утворення каменю) проходити професійну чистку у стоматолога. Це безболісна, нетравматична і не шкідлива для емалі зубів процедура.
- Яких основних правил слід дотримуватися кожному для профілактики карієсу?
- Якомога менше вживати цукру, особливо на ніч, після їжі та між прийомами їжі. Якщо ж з’їли щось солодке, почистіть зуби чи прополоскайте рот, з’їжте щось тверде, яблуко чи моркву. До речі, така їжа, яка потребує інтенсивного жування, сприяє більшому виділенню слини та природному очищенню зубів.
І звісно, велике значення має індивідуальний догляд за ротом: зуби слід чистити двічі на день, правильно підбирати щітки та пасти, очищати зуби від рештків їжі.
- Як обирати щітку?
- Вони розрізняються за ступенем жорсткості: дуже жорсткі, жорсткі, середньої жорсткості, м’які і дуже м’які. Як правило, для здорової дорослої людини найкраще підійде щітка середньої жорсткості. М’які і дуже м’які — для чищення тимчасових зубів зі слабко мінералізованою емаллю (після прорізування), а також при запальних процесах та чутливих зубах. Жорсткі підійдуть дітям через рік після прорізування зубів, коли емаль “дозріла”, а також людям з нальотом та каменем на зубах.
До речі, краще обирати щітки із штучними волокнами, ніж натуральними, оскільки останні мають канали, в яких можуть скупчуватися мікроби. Міняти щітку слід кожні три місяці.
- Як обрати пасту серед безлічі існуючих?
- Щоб структура емалі була щільною, зубам потрібні фосфор і кальцій, які ми можемо отримувати з їжею, і фтор, який не надходить в організм таким чином. Тому рекомендуємо фторовмісні пасти. Оптимальний вміст фтору 1000-1500 ppm у пастах для дорослих, 200-500 ppm у дитячих. Причому, дітям фторовмісні пасти рекомендується використовувати з шестирічного віку, тому що раніше вони можуть ковтати шматочки пасти з фтором, що шкодить організму.
Загалом пасти поділяються на три групи: гігієнічні (використовуються для видалення зубних відкладень та дезодорування порожнини рота), лікувальні (містять компоненти, що впливають на конкретний патологічний процес) і лікувально-профілактичні.
Остання група найбільша. Сюди входять пасти з біологічно активними домішками (фітопрепаратами), які мають антисептичну, загоювальну дію, застосовуються при запаленні ясен; пасти з ферментами (застосовують при нальоті, посиленому слиновиділенні, підвищеній в’язкості слини, дисбактеріозі); пасти з антибактеріальними агентами (перешкоджають утворенню зубної бляшки); пасти з мінеральними солями (сприятливо діють на слизову оболонку рота, покращують кровообіг, перешкоджають утворенню нальоту) тощо. Потрібно читати на упаковці, які компоненти входять у пасту, і обирати ті, що найкраще підходять вам. До речі, пасту треба міняти щомісяця.
- А відбілювальні пасти йдуть на користь чи шкодять зубам?
- Їх можна застосовувати при оголенні шийок зубів, їх гіперчутливості, парадантозі, підвищеній чутливості емалі до подразників. Але ми не рекомендуємо часто ними користуватися, адже вони можуть завдати шкоду, стираючи верхній шар емалі.
- А як часто можна користуватися гелями, ополіскувачами та іншими засобами?
- Ополіскувачі є різні, і їх слід застосовувати відповідно до потреби. Освіжаючий, який не містить додаткових компонентів, можна застосовувати після прийому їжі, коли немає можливості почистити зуби. Фторовмісні ополіскувачі, як і гелі, слід застосовувати з обережністю і не надто часто, особливо дітям. При застосуванні гелів із фтором слід ізолювати фарфорові протези, якщо вони є, змастивши їх вазеліном. Аплікацію з гелем потрібно наносити не довше, ніж на чотири хвилини, потім 30 секунд пополоскати рот, і протягом півгодини нічого не їсти і не пити.
- Як часто слід відвідати стоматолога?
- Двічі на рік, якщо у вас здорові зуби, і три-чотири — якщо знаєте, що схильні до карієсу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую